KObieta i dziecko w basenie ogrodowym
Baseny ogrodowe to nieodłączny element sielskiego dzieciństwa, ale i świetnej zabawy dorosłych | fot.: StockAdobe.com

Basen ogrodowy dla całej rodziny – co warto wiedzieć decydując się na zakup konkretnego modelu?

Baseny ogrodowe to produkt, na który decyduje się coraz większa liczba odbiorców. Większość osób, która mieszka w domku jednorodzinnym wraz z dziećmi i posiada ogród, inwestuje też basen. Zwłaszcza latem jest on gwarancją dobrej i nieskrępowanej zabawy maluchów. Baseny są idealnym produktem służącym do relaksu, zabawy i odpoczynku. Dzieci potrafią spędzić w nim długie godziny, ale również dorośli chętnie odpoczywają w wodzie. Co warto wiedzieć o basenach ogrodowych?

Lato, upał, dzieci – to połączenie wymaga jeszcze uzupełnienia o zabawę w wodzie. Nic bowiem tak nie cieszy, jak nieskrępowana zabawa we własnym ogrodzie. Tu z pomocą z kolei przychodzą baseny ogrodowe, które w różnych wariantach – zależnie od wielkości, przeznaczenia i naszych oczekiwań – możemy bez problemu, niemal intuicyjnie, zamontować w dogodnym miejscu. Zdecydowanie baseny ogrodowe są mniej wymagające niż baseny wkopywane, do których wymagana jest cała infrastruktura oraz niabagatelne pieniądze.

Szeroki wybór basenów znajdziemy w dużych sklepach budowlanych, marketach oraz w sklepach internetowych. Na co zwrócić uwagę decydując się na konkretny model?

Typy basenów ogrodowych

Jak już wcześniej wspomniano, wybierając basen, powinniśmy się skupić na własnych możliwościach i oczekiwaniach. Inny bowiem basen przeznaczymy dla maluchów, inny dla młodzieży czy dorosłych.

Basen dmuchany – to najpopularniejszy typ basenu, jego zakup nie wymaga dużych nakładów finansowych. Tego typu produkty są idealne na działkę , taras, a nawet balkon. Są lekkie, łatwo je się pompuje, są mobilne – a więc można zabrać je z sobą na wyjazd wakacyjny czy weekendowy.  Oczywiście idealnie sprawdzą się w przypadku małych dzieci. Podkreśla to ich design: są kolorowe, często  mają wymyślne kształty np. muszelki, jednorożca czy żółwia. Dodatkową atrakcją są wymyślne daszki w kształcie wież czy tęczy, które przenoszą malców w bajkowy świat wyobraźni. Takie baseny można wykorzystać do urozmaicenia np. urodzin. W chłodniejsze dni wystarczy zaś wsypanie do nich plastikowych piłeczek, co w jednej chwili przekształci je w całoroczną zabawkę sensoryczną. Taki basenik to koszt kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu, złotych – zależnie od dodatkowych atrakcji umieszczonych na konstrukcji.

Basen rozporowy – w tej kategorii mamy duży wybór i cenowy, i jakościowy. Baseny rozporowe wykonane są z wielowarstwowego materiału  i mają wzmocnione dno, dzięki czemu możemy je rozłożyć na nierównej powierzchni, na trawie czy piasku. Z reguły są okrągłe, nieco węższe w górnej części. Działanie basenów rozporowych polega na wykorzystaniu naturalnego ciśnienia  napierającego na ścianki, dzięki czemu basen jest stabilny i sztywny. U producentów tego typu rozwiązań możemy znaleźć różne gabaryty – choć zazwyczaj są mniejsze niż klasyczne baseny ogrodowe stelażowe. Są one także prostsze w montażu niż ich stelażowe odpowiedniki. To rozwiązanie idealne dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ maluchy nie są narażone na kontakt z metalowymi elementami. Wybierają je także osoby, które planują urozmaicenie spotkań z przyjaciółmi i potrzebują mobilnego, mało skomplikowanego w montażu basenu.

Takie baseny powinny posiadać pompę filtrującą, która zapewni klarowność wody. Koszt basenów rozporowych to kilkaset złotych, przy czym rzadko jest to powyżej 500 złotych.

Basen stelażowy – to produkt z najwyższej półki, który cechuje najwyższa stabilność i wytrzymałość. Jest to także produkt na lata, chętnie wybierany przez klientów ze względu na solidną konstrukcję i możliwość swobodnego kąpania się przez dorosłych. Co ważne, ścianki basenu są wzmocnione stelażem, co wymaga odrobiny wprawy przy montażu, basen tego typy wymaga równego podłoża. Nie są zbyt mobilne, nie zaleca się więc przenoszenia, a więc i demontowania ich, wiele razy w ciągu sezonu. Baseny stelażowe występują w wielu kształtach i rozmiarach, zazwyczaj są one jednak duże. Są dobrym rozwiązaniem dla ośrodków wypoczynkowych i hoteli, a także dla posiadaczy dużego ogrodu – może w nich jednorazowo przebywać kilka osób. Można w nich także swobodnie pływać. Z powodu rozmiaru przydadzą się do nich akcesoria – takie, jak drabinki ułatwiające wejście do basenu. Pamiętajmy także o pompie filtrującej, która zadba o jakość wody. Ze względu na utrudnioną mobilność, warto także zadbać o pokrywę na basen chroniącą przed zanieczyszczeniami: spadającymi liśćmi, elementami przyniesionymi przez wiatr, czy zabezpieczającymi przed zwierzętami, które mogą w nim utonąć. W przypadku dużych basenów warto także dokupić (choć niektóre mają je w zestawie) matę antypoślizgową, która zminimalizuje możliwość wypadku w wodzie.

Cena takich basenów jest najwyższa spośród omawianych modeli i waha się w granicach kilkuset do kilku tysięcy złotych. Baseny stelażowe są jednak wieloletnią inwestycją, zatem należy zadbać o ich odpowiednią jakość.

Przede wszystkim jakość

Decydując się na basen ogrodowy, warto pamiętać o sprawdzeniu jakości materiału lub polegać na marce sprawdzonego producenta. Warto zainteresować się w tym kontekście marką Intex, która od lat produkuje wysokiej klasy baseny z każdego z wymienionych rodzajów. Baseny producenta wykonane są z winylu, dzięki czemu nasz basen będzie odporny na uszkodzenia. Z oczywistych powodów warto też sprawdzić stabilność całej konstrukcji, i tu znowu wiodącą marką jest Intex, który oferuje sprawdzone i trwałe rozwiązania na każdą kieszeń. Produkty Intex można zobaczyć i porównać na stronie:

https://www.dmuchane.pl/k28,baseny-intex.html

Słowo o bezpieczeństwie

Baseny ogrodowe to nieodłączny element sielskiego dzieciństwa, ale i świetnej zabawy dorosłych. Pamiętajmy jednak, że w przypadku basenów ogrodowych, jak przy każdym zbiorniku wodnym, obowiązują nas podstawowe zasady bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. W przypadku basenów, nawet tych najmniejszych, dla dzieci zadbajmy o adekwatną do wieku i możliwości malucha ilość wody, ewentualnie wyposażmy pociechę w rękawki i nawet na chwilę nie spuszczajmy jej z oka. Przy większych basenach zadbajmy o to, żeby nie było możliwości niekontrolowanego dostępu do niego, zwłaszcza jeśli my albo nasi sąsiedzi mają dzieci, które nas odwiedzają. Wystarczy zabrać drabinkę, aby dostanie się do basenu było znacznie utrudnione dla dzieci. Ta sama zasada dotyczy zwierząt – przykryjmy zbiornik, kiedy jest on nieużywany, tak aby przez przypadek nie dostał się tam żaden ptak czy czworonóg.

Basen to produkt dla każdego, kto lubi wodę i  relaks na świeżym powietrzu. Duży wybór oraz łatwa dostępność pozwoli nam wybrać produkt odpowiedni dla nas i naszych najbliższych. Basen ogrodowy dzięki temu stanie się niezastąpionym gadżetem i nieodłączną częścią zabawy w ogrodzie dla dużych i małych.

OLI

Sprawdź także

mężczyzna w basenie

Chodźmy na basen! 

Czas spędzony z najbliższymi jest bezcenny. Wspólna aktywność zacieśnia więzi i generuje setki pozytywnych wspomnień. …