Handmade biżuteria artystyczna
Biżuteria artystyczna ma tym większą wartość, im mniej przypomina klasyczne wyroby jubilerskie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Więcej niż handmade. Czym się wyróżnia nowoczesna biżuteria artystyczna?

Biżuteria artystyczna jest dziś zdecydowanie najbardziej popularna wśród ozdób jubilerskich. Zachwyca oryginalnością, nietypowymi połączeniami i precyzją wykonania. Mylnie jednak przypisuje się jej wytwórstwo wyłącznie artystom zafascynowanym kulturą etniczną, realizującym swoje pomysły dzięki rzemieniom i ceramicznym koralikom. Finezyjne, ręcznie wykonywane dzieła sztuki jubilerskiej są wszak tworzone także przez wysokiej klasy złotników oraz podziwiane na wielu prestiżowych konkursach i wystawach.
Mianem biżuterii artystycznej można określić wytwory jubilerskie skrajnie różne pod względem techniki, inspiracji, wykorzystanych materiałów i jakości wykonania. Zaliczają się do niej naszyjniki, bransoletki i pierścionki, które przy niewielkich kosztach – według własnego pomysłu i w zgodzie z indywidualnym stylem – mógłby samodzielnie wykonać każdy, kto przejawia zdolności manualne i ma w sobie duże pokłady kreatywności. Na przeciwległym biegunie znajdują się najwyższej klasy ozdoby zaprojektowane przez prawdziwych mistrzów jubilerstwa, używających ekskluzywnych, niezwykle rzadkich materiałów (niektóre z nich w ogóle nie są kojarzone ze zdobnictwem). Mimo tych różnic można jednak wskazać dwa warunki, które musi spełniać każdy rodzaj biżuterii artystycznej: ręczne wykonanie i oryginalność. To stanowi o istocie niekomercyjnych ozdób, które oddają zaangażowanie i inwencję twórcy.

Artyzm – koncepcja i kunszt

Biżuteria artystyczna ma tym większą wartość, im mniej przypomina klasyczne wyroby jubilerskie. Nie znaczy to jednak, że jej wytwórstwo wymaga porzucenia tradycyjnych technik złotniczych, najcenniejszych kruszców i metali szlachetnych. Jubilerom z La Marqueuse udaje się połączyć wielowiekowe zdobycze rzemiosła artystycznego z niekonwencjonalnymi akcentami, które sprawiają, że biżuteria staje się nietuzinkowa. Rybia skóra czy autentyczna moneta – dla obdarzonych niezwykłą fantazją projektantów wszystko może stać się źródłem inspiracji. Dopełniająca całości oprawa z żółtego, białego lub różowego złota nadaje ozdobom lekkości i szlachetności, a kolorowe kamienie jubilerskie – dynamiki. Na koncepcję dzieła sztuki złotniczej składa się jednak nie tylko tworzywo, lecz także kształt oraz ukryta w nim symbolika. Biżuteria artystyczna – wykonana z największą precyzją – to pole działania dla artystów, którzy mają świetne wyczucie miękkich linii odpowiadających kształtom uszu, dłoni i nadgarstków. Liście paproci wysadzane czarnymi diamentami, kwiaty rozwiniętej róży z mieniącym się między płatkami żółtym brylantem, zachodzące na siebie łodygi bambusa w różnych kolorach złota i inne misternie wykonane detale nadają biżuterii indywidualnego rysu, a tym samym odzwierciedlają osobowość kobiety, która nosi tak niekonwencjonalną ozdobę. Nowy wymiar biżuterii artystycznej pozwala więc nie tylko na obcowanie z prawdziwą sztuką na co dzień, lecz także na pełne wyrażenie siebie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kolczyki dla noworodka

Jakie kolczyki dla niemowląt?

Temat kolczyków dla niemowląt budzi kontrowersję wśród mam. Jedni uważają, że lepiej odwiedzić salon kosmetyczny …