slackline
Stosowanie taśm może być dowolne, poprzez zmianę napięcia liny, jej długości czy materiału | fot.: stock.adobe.com

Slackline – jak zacząć przygodę?

Dyscyplina sportowa, nierzadko mylona z chodzeniem po linie. Jednak chodzeniem po linie dosłownie nie jest. Polega na utrzymywaniu równowagi i wykonywaniu trików na rozciągliwej taśmie o szerokości 25-50 mm, zawieszonej między dwoma punktami. Podczas wysiłku angażuje całe ciało, które musi utrzymywać równowagę. Jak każda aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia w aspekcie fizycznym, czy psychicznym. 

Slackline dla początkujących, czyli jak i od czego zacząć

Slackline to dyscyplina sportu polegająca na chodzeniu po linie, sam slackline to mocna, sprężynująca taśma (standardowo 25 lub 50 mm szerokości), która została zamocowana pomiędzy dwoma stabilnymi punktami. Taśmę tę mocuje się za pomocą pętli i napręża za pomocą naciągarki – szczegółowe instrukcje są dołączane do sprzętu.

Jaki slackline na początek

Zaczynając uprawiać tę dyscyplinę, należy wspomnieć o najważniejszym, czyli o sprzęcie. Jest nim odpowiednio dobrana taśma. Dla osoby początkującej są to krótsze (15 metrów), wąskie (5-centymetrowe) modele o właściwościach sprężynujących. Oczywiście z czasem, by osiągać coraz lepsze umiejętności, można sięgnąć po kolejne rodzaje taśm, również te dłuższe (30 metrów). Jednak te najprostsze pozwolą się skupić na dobrym wyćwiczeniu równowagi i koncentracji, by później na bardziej zaawansowanych rodzajach móc osiągnąć kolejny postęp.

slackline facet
Zaczynając uprawiać tę dyscyplinę, należy wspomnieć o najważniejszym, czyli o sprzęcie. Jest nim odpowiednio dobrana taśma | fot.: stock.adobe.com

Slackline – co to właściwie jest

Stosowanie taśm może być dowolne, poprzez zmianę napięcia liny, jej długości czy materiału. Jednak trzeba pamiętać, że przede wszystkim liczy się na etapie początkowym nawyk nabierania wprawy. Można to robić również za pomocą zmiany własnych ruchów, czyli chodzić wolniej lub szybciej po taśmie. Warto kierować się indywidualnymi predyspozycjami pod względem doboru sprzętu, tak aby czuć się komfortowo i nie zniechęcić się od razu. Jeśli chodzi o samo zastosowanie, taśma powinna być umieszczona nisko. Pozwoli to zabezpieczyć się przed upadkami, których na początku może być sporo. Następnie, kiedy kolejne bariery strachu będą przełamywane można oczywiście umieszczać ją na wyższej wysokości. 

taśma slackline
Taśma powinna być umieszczona nisko. Pozwoli to zabezpieczyć się przed upadkami | fot.: stock.adobe.com

Różne rodzaje slackline

Slackline można podzielić na charakterystyczne odmiany, gdyż warunkują je pewne różnice:

  • trickline – najpopularniejsza forma slackingu, dostosowana do przestrzeni, niekoniecznie dużej. Duża ilość sprzętu też nie jest wymagana. Na taśmach zawieszonych na różnych długościach od kilku do kilkunastu metrów można wykonywać triki mniej lub bardziej zaawansowane,
trickline
Na taśmach zawieszonych na różnych długościach od kilku do kilkunastu metrów można wykonywać triki mniej lub bardziej zaawansowane | fot.: stock.adobe.com
  • Longline – służą do pokonywania dużo większych odległości, nawet do kilkuset metrów,
  • highline – te z kolei charakteryzują się przede wszystkim wysokością, na jakiej są zamieszczone taśmy, nawet do kilkuset metrów. Ta forma jest zdecydowanie przeznaczona dla osób na poziomie zaawansowanym, pewnych swoich umiejętności,
highline
Ta forma jest zdecydowanie przeznaczona dla osób na poziomie zaawansowanym | fot.: stock.adobe.com
  • waterliney – to odmiana, w której taśmy są umieszczone nad wodą,
  • midline – to etap dla osób średniozaawansowanych, gdyż nie jest to jeszcze highline, jednak taśmy wiesza się już na wyższym poziomie, niż trickline.

Nie wszystkim znana jest aktywność fizyczna, jaką jest slacking. Warto jednak zwrócić na nią uwagę, jeśli poszukuje się dyscypliny, w której trzeba podejmować nowe wyzwania, przełamując kolejne bariery. Należy jednak mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i kierować się wyborem formy tej dyscypliny oraz sprzętem dostosowanym indywidualnie na własne potrzeby.

NWO

Sprawdź także

ubezpieczenie na sporty zimowe za granicą

Wypadek na stoku za granicą może nas kosztować więcej niż sam wyjazd

Ferie zimowe to zarazem czas pełnego szaleństwa, ale i porządnego wypoczynku. Nasi rodacy częściej niż …