chlorowanie basenu
Szokowe chlorowanie basenu to rutynowa czynność, która umożliwia utrzymać czystość wody | fot.: materiał partnera

Chlorowanie basenu – chlor szok tabletki i inne skuteczne sposoby

Chlorowanie szokowe basenu — na czym polega? Chlor szok tabletki i inne skuteczne sposoby!

Basen we własnym domu lub ogrodzie to niezwykłe udogodnienie. Warto jednak pamiętać, że posiadanie go wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Przede wszystkim należy dbać odpowiednio o jego higienę. Aby mieć czystą wodę w basenie, należy między innymi przeprowadzać regularne chlorowanie szokowe. Na czym ono polega i jakie zapewnia rezultaty? 

Chlorowanie szokowe basenu — co to jest i na czym polega? 

Wykorzystanie chloru w dezynfekcji wody w basenach jest bardzo powszechne. To praktyka stosowana od lat. I choć obecnie dostępne są także inne metody oczyszczania basenów, to jednak właśnie ten tradycyjny sposób jest wciąż najpopularniejszy. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Wrzucany do basenu chlor skutecznie chroni przed rozwojem bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Zapobiega również wzrostowi glonów i pomaga utrzymać klarowność wody. 

Szokowe chlorownie wody w basenie pozwala maksymalnie podnieść jakość i czystość wody w krótkim czasie. Przeprowadza się je z użyciem bardzo dużej dawki chloru, która umożliwia gwałtowne naprawienie stanu wody w basenie, czy też jacuzzi. Jej regularne stosowanie pozwala natomiast podtrzymać ten efekt. 

Chlorowanie szokowe wykonuje się przy użyciu specjalnej chemii w postaci proszku lub tabletek chlorowych do basenu. Mają skoncentrowaną formułę, dzięki czemu umożliwiają bardzo łatwe i szybkie przeprowadzenie całego procesu. Jest to niewątpliwie jedna z największych zalet tej metody czyszczenia basenów. Prócz tego warto podkreślić również to, że jest ona niezwykle skuteczna. Chlor w dużej dawce doskonale radzi sobie bowiem nawet z dużym zanieczyszczeniem wody. 

Chemia basenowa do chlorowania szokowego 

Dobór odpowiednich produktów to jeden z najważniejszych elementów skutecznego czyszczenia basenów. Szczególnie w przypadku chemii chlorowej. Różni się ona bowiem zawartością substancji aktywnej, a jej stężenie jest tu niezwykle istotne. I choć wybór chemii basenowej jest bardzo duży, to jednak w przypadku chlorowania szokowego produkty dzielą się przede wszystkim na dwie różne grupy pod względem ich postaci. Jest to proszek i chlorowe tabletki do basenu. 

Chlor szok tabletki to produkt występujący w postaci małych kapsułek. Atutem takiej ich wielkości jest to, że szybko się rozpuszczają. Dodatkowo można z łatwością dopasować ich idealną dawkę do aktualnych wymagań i stanu wody. Gdy ten jest bowiem bardzo zły, wystarczy zastosować większą ich ilość. Każda tabletka ma określoną gramaturę, dzięki czemu nie trzeba stosować tu żadnych pomiarów. 

Chlor szok w postaci proszku jest równie skuteczny, jak ten w tabletkach. Jednak różni się on sposobem aplikacji. Bez wątpienia kapsułki są pod tym względem znacznie wygodniejsze. W przypadku proszku nieco bardziej kłopotliwe jest bowiem odmierzanie produktu. Znacznie łatwiej jest też o pomyłkę, jeśli chodzi o dobór dawki. 

Proces szokowej dezynfekcji wody — jak przeprowadzić? 

Szokowe chlorowanie basenu jest bardzo proste i zajmuje naprawdę mało czasu. Zaczynamy je zawsze od sprawdzenia aktualnego pH wody. Optymalne warunki do działania chloru gwarantuje pH od 7,0 do 7,4. Jeśli jest ono za wysokie lub zbyt niskie, powinniśmy zastosować specjalny produkt do obniżania lub podwyższania pH. A gdy jego poziom będzie już optymalny, możemy przejść do działania. Sposób przeprowadzania procesu szokowego chlorowania zależny jest jednak od postaci preparatu, jaki wybierzemy.

W przypadku tabletek chlorowych do basenu, pierwszym krokiem jest dostosowanie odpowiedniej dawki. Powinna być ona dobrana do poziomu zabrudzenia wody. Jeśli postawimy na chlor szok tabletki 20 g, to przy standardowym czyszczeniu użyjemy około 3 kapsułki. Jeśli jednak zmętnienie wody jest duże lub nawet pojawiają się w niej glony, to konieczne będzie zastosowanie znacznie większej dawki – około 20 tabletek jednorazowo. To oczywiście zależy również od wielkości basenu. 

Warto pamiętać, że chlorowych tabletek pod żadnym pozorem nie powinno wrzucać się bezpośrednio do basenu. Dlaczego? Ponieważ może dojść wtedy do odbarwienia jego powierzchni. Takie kapsułki dozować należy przez specjalny skimmer, który zapewni równomierne przedostanie się substancji aktywnej do wody. 

Chlor szok w proszku można natomiast aplikować bezpośrednio do wody, aplikując go równomiernie po jej powierzchni. Produkt rozpuści się bowiem, nim zdąży dotrzeć do dna basenu. 

Chlorowanie szokowe — przydatne wskazówki 

Chlorowanie szokowe basenu warto wykonywać, gdy nie świeci akurat słońce. Najlepszą porą jest wieczór, ponieważ o tej porze chlor nie wejdzie w reakcję z promieniami UV. Co więcej, jest to idealny czas także dlatego, że po szokowym chlorowaniu nie można korzystać z basenu przez przynajmniej kilkanaście godzin.

Wysokie stężenie chloru ma bowiem bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Kontakt z taką wodą może spowodować trwałe zmiany skórne, a nawet podrażnienie dróg oddechowych. Dlatego też, zanim zaczniemy korzystać z basenu, koniecznie wykonajmy test na stężenie chloru w wodzie. 

Kiedy warto wykonać szokowe chlorowanie basenu? 

Szokowe chlorowanie basenu to rutynowa czynność, która umożliwia utrzymać czystość wody. Dlatego też, aby zachować odpowiednią higienę, należy przeprowadzać ją regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Zwiększenie częstotliwości może być konieczne w przypadku bardzo częstej eksploatacji basenu, a także w przypadku, gdy stan wody jest wyjątkowo zły. 

Materiał partnera

Sprawdź także

dom z basenem

Myślisz o własnym, domowym lub ogrodowym basenie kąpielowym? Sprawdź, co trzeba wiedzieć zanim ruszy jego budowa

Kto z nas nie chciałby mieć własnego basenu pod samym domem? Jeśli jednak już się …