dom z basenem
Najwygodniejszym dla nas rozwiązaniem będzie przygotowanie planu budowy domu, gdzie na działce uwzględnimy również basen | fot.: stock.adobe.com

Myślisz o własnym, domowym lub ogrodowym basenie kąpielowym? Sprawdź, co trzeba wiedzieć zanim ruszy jego budowa

Kto z nas nie chciałby mieć własnego basenu pod samym domem? Jeśli jednak już się zdecydujemy na jego budowę, warto wiedzieć, że najpierw czeka nas trochę formalności.

Budowa basenu wraz z domem


Przede wszystkim zacznijmy od tego, że projekt basenu musi wykonać osoba do tego uprawniona.
Najwygodniejszym dla nas rozwiązaniem będzie przygotowanie planu budowy domu, gdzie na działce uwzględnimy również basen. Co prawda poniesiemy jednocześnie większe koszty, ale dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczymy papierologię, która często jest dla nas frustrująca.


Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to wystarczy, że złożymy projekt budowy domu i basenu w Starostwie powiatowym, lub jeśli mieszkamy w mieście na prawach powiatu, to dokument składamy w Urzędzie Miasta.

Budowa basenu, kiedy dom już stoi

W takiej sytuacji sprawa lekko się komplikuje. Wszystko zależy od tego, jak duży basen chcemy wybudować. Jeśli nasze przydomowe kąpielisko będzie miało mieć powierzchnię powyżej 50 metrów kwadratowych, to będziemy musieli uzyskać zezwolenie na jego budowę. Podobnie jak w poprzedniej sytuacji projekt basenu musi wykonać osoba ze specjalnymi uprawnieniami. Następnie taki projekt wraz ze specjalnie wypełnionym wnioskiem i dowodem własności ziemi, na której chcemy wybudować basen, zanosimy do Starostwa powiatowego bądź Urzędu Miasta. Następnie czekamy na decyzję. Jeśli będzie ona pozytywna, to możemy rozpocząć budowę, jednak pamiętajmy, że takie zezwolenie ma swoją ważność. Jeśli nie rozpoczniemy budowy basenu w ciągu 3 lat, od wydania zezwolenia to całą biurokrację będziemy musieli przechodzić od początku.

W okolicznościach, gdy nasz basen będzie miał mniejszą powierzchnię niż 50 metrów kwadratowych to formalności do załatwienia mamy trochę mniej. Przed wizytą w Starostwie musimy przygotować rysunki, które przedstawiają miejsce, w którym zbudowany zostanie basen. Dodatkowo powinniśmy przedstawić zakres prac, a także wstępny termin, w którym planujemy rozpocząć budowę.

nowoczesny dom z basenem
Kto z nas nie chciałby mieć nowoczesnego domu z basenem? | fot.: stock.adobe.com


Co powinniśmy sprawdzić przed wyborem miejsca pod basen?

Choć może nam się wydawać, że skoro działka jest nasza, to basen możemy wybudować, gdziekolwiek chcemy. Niby to prawda, ale jeśli umieścimy go w pobliżu budynków własnych, czy sąsiadów to możemy doprowadzić do zwilgotnienia materiałów, z których są zbudowane. Z biegiem czasu zaczną się niszczyć i przez to możemy zostać narażeni na poważne koszty. Musimy także zwrócić uwagę na wody gruntowe. Ich wysoki stan może w przyszłości powodować uszkodzenia basenu.


Ponadto pod budowę najlepiej wybrać jak najbardziej nasłonecznione miejsce, dzięki czemu woda w basenie będzie utrzymywać odpowiednią temperaturę.

Co nam grozi za budowę basenu bez pozwolenia?

Przede wszystkim możemy zostać ukarani opłatą legalizacyjną, która nakładana jest właśnie w przypadku samowolki budowlanej. Z reguły jest to 2500 lub 5000 zł. Ponadto możemy zostać zmuszeni do rozbiórki powstałego już basenu.

Jak widać, jeśli chcemy wybudować basen w ogrodzie, to lepiej zrobić to zgodnie z prawem. Będziemy mieli co prawda wiele dokumentów do skompletowania, to jednak unikniemy poważnych kłopotów.

MPA

Sprawdź także

mężczyzna w basenie

Chodźmy na basen! 

Czas spędzony z najbliższymi jest bezcenny. Wspólna aktywność zacieśnia więzi i generuje setki pozytywnych wspomnień. …