Kobieta i kierownica samochodu
Sprawdź, jak dopasować AC do swojego stylu życia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Freelancerka, mama, a może właścicielka taksówki? Sprawdź, jak dopasować AC do swojego stylu życia

AC zabezpiecza Twoje auto przed skutkami sytuacji, na które nie masz wpływu. To ubezpieczenie szczególnie ważne w przypadku kobiet, dla których samochód to nie tylko środek transportu, ale także drugi dom. Freelancerka wozi w nim swój laptop, a mama – dzieci i ich akcesoria. Dla właścicielki taksówki samochód jest zaś narzędziem pracy. Sprawdź ranking OC/AC i zobacz, o czym powinnaś pamiętać, podpisując umowę AC z ubezpieczycielem.

Freelancerka

Jako freelancerka nie pracujesz na etacie, ale realizujesz projekty na zlecenie. Załóżmy, że jesteś fotografką. Twoimi podstawowymi narzędziami pracy są więc laptop z dostępem do Internetu, kamera, aparat fotograficzny, kuferek z kosmetykami itp. Jeśli wozisz takie skarby w samochodzie, to ryzykujesz, że zainteresuje się nimi złodziej.

Ranking OC/AC dla freelancerki

Na co powinnaś zwrócić uwagę, podpisując umowę AC z towarzystwem ubezpieczeniowym? Przede wszystkim na zapis w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) dotyczący kradzieży bagażu. Sprawdź jednak nie tylko to, czy Twoja umowa przewiduje rekompensatę po utracie bagażu, ale także wysokość odszkodowania w takiej sytuacji.

Może się okazać, jak w przypadku Link4, że ubezpieczyciel co prawda zaoferuje Ci rekompensatę, ale suma takiego ubezpieczenia wyniesie tylko 1000 zł. Dla porównania, w przypadku kradzieży sprzętu elektronicznego z Twojego samochodu Compensa wypłaci Ci do 3000 zł.

Za pakiet ubezpieczeń OC+AC+Assistance zapłacisz w Link4 1820 zł, ale za ubezpieczenie na wypadek kradzieży bagażu będziesz musiała zapłacić dodatkowo. O koszt pakietu dostępnego w Compensie zapytaj w placówce ubezpieczalni lub zadzwoń do agenta.

Chcesz sprawdzić więcej ofert AC, które przewidują rekompensatę po utracie bagażu? Ranking OC/AC (np. https://ranking-oc-ac.pl/) znajdziesz na stronie internetowej wybranego kalkulatora ubezpieczeń samochodowych.

Kobieta z kluczykiem w ręku

AC zabezpiecza Twoje auto przed skutkami sytuacji, na które nie masz wpływu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mama

Jako pełnoetatowa mama masz pełne ręce roboty. Przygotowujesz dzieciom śniadania, zawozisz je do szkoły i przedszkola, jeździsz z nimi na zajęcia dodatkowe itp. W takim tempie łatwo o chwilę nieuwagi – może się na przykład zdarzyć, że zgubisz kluczyki do samochodu, a więc konieczna będzie wymiana zamków w drzwiach auta. Samochód, w którym znajdują się foteliki i akcesoria dziecięce, stanowi też kuszący kąsek dla złodziei.

Ranking OC i autocasco dla mamy

Na co powinnaś zwrócić uwagę, podpisując umowę AC z towarzystwem ubezpieczeniowym? Sprawdź, czy Ogólne Warunki Ubezpieczenia przewidują rekompensatę za zgubione kluczyki i skradzione foteliki dziecięce. Na przykład wspomniana wyżej polisa Link4 nie uwzględnia rekompensaty za kradzież fotelików dziecięcych, ale możesz dokupić tę opcję. Suma ubezpieczenia wynosi w tym wypadku 1000 zł. W Link4 rozszerzysz także swoje ubezpieczenie o opcję Kluczyki Plus, za którą zapłacisz dodatkowe 24 zł. Ubezpieczenie to obejmuje nie tylko utratę kluczyków, ale także dowodu i tablic rejestracyjnych.

Co ciekawe, Proama traktuje foteliki dziecięce jako standardowe wyposażenie pojazdu, więc w przypadku ich zniszczenia lub kradzieży u tego ubezpieczyciela przysługuje Ci pełna ochrona AC. Dla AXA natomiast fotelik dziecięcy stanowi wyposażenie dodatkowe, za które musisz dodatkowo zapłacić (polisa OC+AC+Assistance bez rozszerzenia o wyposażenie dodatkowe kosztuje tu ponad 2300 zł).

W przypadku ubezpieczenia fotelików dziecięcych czy utraty kluczyków ranking ubezpieczeń samochodu na stronach internetowych kalkulatorów ubezpieczeń może okazać się niewystarczającym źródłem informacji. Jeśli na przykład chcesz wiedzieć, ile kosztuje wspomniane ubezpieczenie samochodowe w Proama, musisz skontaktować się z konsultantem firmy.

Właścicielka taksówki

Prowadzisz taksówkę, a więc codziennie przez Twoje auto przewijają się dziesiątki pasażerów? Jeśli tak, istnieje ryzyko, że któryś z nich w sposób umyślny lub przypadkowo zniszczy Twój pojazd.

Ranking ubezpieczeń samochodu dla taksówkarzy

Na co powinnaś zwrócić uwagę, szukając AC? Na to, że w większości przypadków ubezpieczyciele nie uwzględniają w ofertach AC samochodów, które odpłatnie przewożą pasażerów.

Zdarzają się jednak oferty ubezpieczalni, w których możesz rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową także na taksówkę. Taką opcję daje Ci np. Link4. Musisz jednak pamiętać, aby zadeklarować taki sposób użytkowania samochodu już na etapie składania wniosku. Ubezpieczyciel musi zgodzić się na to, a informacja ta musi być następnie zapisana w polisie. Szukając OC i autocasco dla taksówki, przygotuj się na wysoki koszt ubezpieczenia. Samo OC może kosztować Cię 3 razy więcej, niż gdybyś ten sam samochód chciała ubezpieczyć prywatnie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

wyjazd w polskie góry

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w polskie góry?

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Choć nikt nie wie, kiedy znowu będziemy …