BoJack Horseman
Można uznać BoJacka za najzabawniejszy serial o depresji w historii | fot.: Netflix

BoJack Horseman – serial inny niż wszystkie

BoJack Horseman to amerykański serial animowany produkcji Netflixa. To pierwsza animacja dla dorosłych ze stajni tej platformy streamingowej. BoJack Horseman był produkowany w latach 2014 – 2020. Film jest historią byłej gwiazdy znanego serialu, BoJacka Horsemana, który po zakończeniu kariery zastanawia się nad swoim dalszym życiem, z dala od fleszy. Mimo mieszanych opinii towarzyszących pierwszym emisjom, produkcja została bardzo pozytywnie przyjęta przez widzów i krytyków. Serię opracował Raphael Bob- Waksberg, a pomysłodawczynią jest Lisa Hanawalt. Ukazało się 6 sezonów BoJacka i nie przewiduje się kontynuacji produkcji. 

BoJack Horseman – kto jest kim?

Kontrowersje wokół animacji są w pełni uzasadnione – sam pomysł na bohaterów serialu wydaje się co najmniej nietuzinkowy. Oprócz ludzi świat serialu BoJack Horseman zaludniają dziwne, antropomorficzne postaci – w połowie przedstawiciele homo sapiens, w połowie zwierzęta. Tytułowy BoJack to, jak nietrudno się domyślić, człowiek- koń. W latach 90. gwiazda popularnego serialu komediowego, dziś mieszkający z wiecznym chłopcem Toddem w rezydencji w Hollywood. Opływa w luksusy, ale jest głęboko nieszczęśliwy i wciąż opłakuje stare dzieje. Aby ożywić swoją karierę, planuje napisać autobiografię. Ponieważ pisanie nie jest jego mocną stroną, poprzez swoja agentkę, wyemancypowaną kotkę Princess Carolyn, zatrudnia ghostwriterkę  Diane Nguyen.

BoJack Horseman S06
Oprócz ludzi świat serialu BoJack Horseman zaludniają dziwne, antropomorficzne postaci | fot.: Netflix

BoJack Horseman – jest tu wszystko

Kolejne sezony to między innymi historia odnalezienia córki, rola w filmie o słynnym koniu wyścigowym Secretariacie (w tej roli ma wystąpić oczywiście BoJack), romanse, aborcje, seks, alkohol, narkotyki i wreszcie klinika odwykowa. I to wszystko w serialu animowanym. Tak, BoJack Horseman zdecydowanie jest produkcją dla dorosłych

BoJack Horseman – o depresji z przytupem

Można uznać BoJacka za najzabawniejszy serial o depresji w historii. Mimo pozornie lekkiej formy, podchodzi do tematu wyjątkowo rzetelnie. Zresztą wszystkie poważne kwestie, jakich dotyka, są przedstawione w sposób bliski rzeczywistości. Serial, choć na pierwszy rzut oka jest lekką, choć zupełnie niepoprawną politycznie produkcją, porusza bowiem bardzo poważne zagadnienia. To wręcz błyskotliwe studium współczesnego społeczeństwa i tragicznych skutków społecznej izolacji.

BoJack Horseman
Warto BoJacka oglądać bardzo uważnie. Pełno w nim odniesień do popkultury | fot.: Netflix

Kopalnia cytatów z popkultury

Warto BoJacka oglądać bardzo uważnie. Pełno w nim odniesień do popkultury (a także tzw. kultury wysokiej) i dobrą zabawą jest poszukiwanie kolejnych cytatów i smaczków. Czy jeden z głównych bohaterów nie przypomina przypadkiem Davida Duchovnego z Californication? Czy dzieła sztuki, w które obfitują rezydencje gwiazd nie przypominają najdroższych obiektów z aukcji? W serii pojawiają się prace Gustava Klimta, Davida Hockneya, Henri Matisse’a, Andy’ego Warhola, Clauda Moneta i wielu innych artystów. 

BoJack Horseman kto dubbinguje?

Osobnym tematem jest ścieżka dźwiękowa filmu. Obfituje ona nie tylko w świetną muzykę, ale i błyskotliwe, choć nie przeznaczone dla delikatnych uszu, dialogi. W oryginalnej wersji w głównej roli można usłyszeć Willa Arnetta, ponadto występują Alison Brie, Amy Sedaris, Aaron Paul i Paul F. Tompkins. Po polsku głosami bohaterów mówią Jakub Wieczorek, Maciej Nawrocki, Anna Sroka- Hryń, Lidia Sadowa i Jarosław Boberek. 

Żaden serial ostatnich lat nie rzuca tak cynicznego i paskudnego spojrzenia na fabrykę snów w Hollywood jak BoJack Horseman. Widz wciąż na nowo zamiera w bezruchu z powodu autodestrukcyjnych działań tytułowego konia. Perła Netflixa trafia tak konsekwentnie we właściwe nuty, że to po prostu trzeba obejrzeć. 

PGE

Sprawdź także

Sexify Sandra Drzymalska

Najciekawsze zapowiedzi na streamingach – na jakie produkcje czekamy?

Z usług platform streamingowych korzysta coraz więcej osób. Szeroki dostęp do nowych filmów i seriali …