dziewczyna na motorze
Na początek wybierz mniejszy i lekki sprzęt, który pozwoli Ci opanować technikę zmiany biegów oraz utrzymanie odpowiedniej pozycji na motorze | fot.: materiał partnera

Nauka jazdy na motorze – od czego warto zacząć? Poradnik dla kobiet

Wbrew pozorom nauka jazdy na motorze nie jest tak trudna, jak mogłaby się wydawać. Jeśli chodzi o kobiety, warto tu dobierać odpowiedni sprzęt do możliwości danej osoby. Podczas pierwszych lekcji jazdy na motorze lepiej wybrać mniejszy sprzęt o niższej mocy – dzięki temu osoba, która nigdy wcześniej nie siedziała na motocyklu, będzie w stanie opanować podstawy. Sprawdź, jak zacząć naukę jazdy na motorze, będąc kobietą.

Pierwsze lekcje jazdy na motorze? Pamiętaj o odzieży i akcesoriach!

Chcesz nauczyć się jeździć na motorze, ale nie wiesz, od czego zacząć? Każdy specjalista powie Ci, że podstawą będzie odpowiedni ubiór. Musisz więc zaopatrzyć się w odzież, obuwie oraz niezbędne akcesoria motocyklowe. W tym przypadku kluczowy będzie dobry kask motocyklowy damski. Ten powinien być odpowiednio atestowany, dlatego nie wybieraj najtańszych możliwych opcji jeśli zależy Ci na własnym bezpieczeństwie. Wybierając kask na motor zawsze dokładnie sprawdź rozmiar, który idealnie pasuje do Twojej głowy. W miarę możliwości przymierz kilka modeli w sklepie stacjonarnym. Pamiętaj, że damski kask motocyklowy nie powinien nadmiernie uciskać głowy, ale jednocześnie pewnie trzymać się na jej powierzchni bez ryzyka przesunięcia w razie upadku.

Oczywiście damski kask motocyklowy to nie wszystko! Musisz też zaopatrzyć się w odzież i obuwie. W sklepach motocyklowych masz do wyboru:

  • kurtki skórzane lub tekstylne (sportowe, turystyczne, miejskie),
  • spodnie skórzane lub tekstylne w takich samych wariantach,
  • rękawice motocyklowe,
  • buty na motor cross, sport, turystyk lub na miasto.

Dopiero po skompletowaniu takiego wyposażenia możesz bezpiecznie usiąść po raz pierwszy na motocyklu szkoleniowym i rozpocząć naukę jazdy.

Jak zacząć jeździć na motorze? Krótki poradnik

Pierwsze lekcje jazdy na motorze mogą wydawać się trudne, ale nie zrażaj się zbyt szybko. Na początek wybierz mniejszy i lekki sprzęt, który pozwoli Ci opanować technikę zmiany biegów oraz utrzymanie odpowiedniej pozycji na motorze. Kiedy już dowiesz się, jak poprawnie ruszać, zatrzymywać się oraz skręcać – możesz przesiąść się na nieco mocniejszy sprzęt. 

Centra szkoleniowe najczęściej posiadają motocykle klasy 125 cc lub 500-600 cc. W pierwszej kolejności zacznij od opanowania umiejętności prowadzenia motocykla na placu szkoleniowym. Tutaj wykonasz kilka prostych ćwiczeń: slalom, awaryjne hamowanie oraz ruszanie z miejsca. Dopiero po opanowaniu tych umiejętności (może Ci to zając nieco więcej czasu), możesz bezpiecznie wyjechać na drogę pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Najważniejsze! Nigdy nie zapominaj ubierać kompletnego stroju motocyklowego. W razie ewentualnego upadku (a podczas nauki to zdarza się dość często), odpowiednio ochronisz się przed ewentualnymi urazami, a nawet złamaniami. Nauka jazdy na motocyklu nie jest trudna, pod warunkiem że stosujesz się do poleceń instruktora i jesteś wystarczająco zaangażowana w to zadanie. Obecnie jesteś w stanie nauczyć się jazdy motocyklem nawet w ciągu miesiąca/dwóch.

Materiał partnera