Jak wybrać kołdrę, by służyła nam przez lata?

Zakup kołdry może być inwestycją na długie lata, która ma szansę istotnie wpłynąć na komfort naszego snu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nikomu nie trzeba przypominać jak ważny dla zdrowia (fizycznego i psychicznego) jest odpowiedni odpoczynek. Z uwagi na mało sprzyjającą aurę, jesienią i zimą komfortowy sen jest szczególnie ważny, ponieważ zwłaszcza wtedy domowe pielesza stają naszym prywatnym azylem i miejscem odpoczynku i regeneracji. Dzięki odpowiednio dobranej, komfortowej kołdrze i poduszkom odpoczynek może być jeszcze bardziej przyjemny! W artykule przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii, na które uwagę powinny zwrócić osoby planujące zakup komfortowej kołdry.

Kołdra puchowa – inwestycja na długie lata

Niegdyś, kołdry i pierzyny były tworzone w warunkach domowych i przekazywane z pokolenia na pokolenie (zazwyczaj jako część posagu panny młodej). Przy odpowiednim obchodzeniu się taka kołdra potrafiła służyć domownikom latami, nie tracąc wiele ze swoich właściwości nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania. Dzisiaj już mało kto miałby cierpliwość i umiejętności potrzebne do wykonania komfortowej kołdry w warunkach domowych, jednak bez problemu znajdziemy w sklepach produkty o odpowiedniej jakości.

Również dziś dobrej jakości kołdra puchowa to inwestycja, która przez lata powinna gwarantować nam komfortowy i spokojny sen. Naturalne wypełnienie puchowe zachowuje swoje właściwości przez dziesiątki lat, nie wymagając przy tym szczególnej pielęgnacji. Jednak kołdra kołdrze nierówna – o czym powinniśmy pamiętać, gdy chcemy wybrać produkt, który ma nam służyć latami?

Biała kołdra 200x200
Za kołdry puchowe dobrej jakości uznaje się produkty zawierające przynajmniej 70-80% puchu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Puch kontra pierze – podstawowe różnice

Najważniejszym elementem kołdry, wpływającym na jej właściwości i komfort użytkowania jest oczywiście ich wsad. Wsad może być naturalny lub syntetyczny, bardzo często zdarzają się również produkty z wsadem mieszanym.

Kołdry z naturalnym wypełnieniem dzielimy przede wszystkim na podstawie surowca stanowiącego ich wsad. Naturalne wypełnienie kołder pozyskiwane jest z ptactwa wodnego (najczęściej z gęsi lub kaczek), zaś pod względem samego materiału najczęściej spotykanym wypełnieniem jest puch oraz pierze.

Puch jest zdecydowanie najlepszym rodzajem wsadu do kołder – jest delikatny, sprężysty, lekki i przewiewny, posiada również naturalne właściwości absorbujące wilgoć i utrzymujące ciepło ciała. Właśnie z uwagi na wypełnienie, kołdry zawierające puch gęsi lub kaczy określamy jako kołdry puchowe.

Pierze od puchu różni się kształtem (są to nieco większe fragmenty piór), ma również nieco niższe od puchu parametry pod względem sprężystości oraz właściwości grzewczych. Kołdry z pierza wciąż są popularne i cenione, jednak pod względem jakości nie dorównują tym wypełnionym puchem.

Kołdra puchowa Notte Dolce
Puch jest zdecydowanie najlepszym rodzajem wsadu do kołder – jest delikatny, sprężysty, lekki i przewiewny. | fot.: materiał partnera zewnętrzneg

Ile procent puchu w puchu? Zawartość kołdry puchowej

Gdy przeglądamy oferty sklepów internetowych z kołdrami (np. ekskluzywne kołdry puchowe sklepu podPierzyną) spotkamy się z wieloma kryteriami odnoszącymi się do jakości kołder. Podstawowym i jednym z najważniejszych jest zawartość procentowa puchu w kołdrze. Im jest ona wyższa, tym lepsze będą właściwości puchowej kołdry. Za kołdry puchowe dobrej jakości uznaje się produkty zawierające przynajmniej 70-80% puchu. Ważnym czynnikiem jest również sprężystość puchu, który określa współczynnik cuin (cal sześcienny w przeliczeniu na uncję). Dobry poziom sprężystości puchu kształtuje się na poziomie 550-750, zaś sprężystość powyżej 750 uznaje się za doskonałą.

Czyszczenie i wietrzenie kołder puchowych

Specjaliści szacują, że kołdry puchowe należy czyścić średnio co 10 lat – najlepiej w specjalistycznym zakładzie zajmującym się czyszczeniem pierza. Co pewien czas warto jednak wietrzyć kołdry – najlepiej robić to podczas suchej, wietrznej pogody (upewnijmy się jednak, że podczas wietrzenia nie będzie padał deszcz!). Wbrew powszechnie panującym mitom nie powinniśmy wietrzyć kołder w czasie dużych mrozów lub upałów.

Zakup kołdry może być inwestycją na długie lata, która ma szansę istotnie wpłynąć na komfort naszego snu. Rozpiętości cenowe kołder puchowych dostępnych w sklepach są bardzo duże (od kilkuset do kilku tysięcy złotych), dlatego wybierając produkt na lata musimy wiedzieć co tak naprawdę jest tu najważniejsze. Planując zakup kołdry puchowej warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak rodzaj wypełnienia i skład procentowy wsadu, poziom sprężystości puchu, czy też materiał zewnętrzny. Dzięki temu z pewnością uda nam się wybrać model kołdry, która będzie nam służyć przez lata!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Poduszki i kołdry antyalergiczne

Kołdra z puchu czy z pierza? Różnice

Planując zakup kołdry, można pogubić się w ogromnym wyborze poszyć i wypełnień. Odpowiednio dobrane nakrycie …