szeflera widziana z góry rysunek
Wybierając szeflerę nie trzeba się obawiać, że jako roślina o egzotycznym pochodzeniu wymaga środowiska podobnego do naturalnego | fot.: stock.adobe.com

Szeflera – łatwa w uprawie, piękna i zdobna

Szeflera to bardzo efektowna roślina wywodząca się z gorących terenów Azji oraz Australii. W Polsce z powodzeniem może być uprawiana jako roślina doniczkowa. Wystarczy poznać zaledwie jej kilka podstawowych potrzeb, by mogła zdobić domowe wnętrza. Doskonale prezentuje się w większych salonach lub holach.

Charakterystyka szeflery

Wśród szefler możemy znaleźć kilkaset gatunków, ale do uprawy doniczkowej najlepszym wyborem są trzy z nich: szeflera ostrolistna znana także jako szeflera parasolowata, szeflera drzewkowata lub drzewiasta, a także szeflera najwytworniejsza. Ta ostatnie jeszcze do niedawna spotykana była przede wszystkim pod nazwą dizygoteka.

Szeflery mają formę krzewu o wielu pędach lub niewielkiego drzewka i osiągają dość spore rozmiary. W zależności od odmiany może być to od 1,5 m do nawet 3 m wysokości, oraz 1 m szerokości. Ich najbardziej atrakcyjną część stanowią rozłożyste, parasolowate liście o dość długich ogonkach. Składają się z pojedynczych listków, których kształt może różnić się w zależności od rodzaju. Liście szeflery ostrolistnej cechują się ostro zakończonymi końcami, a szeflery drzewiastej zaokrąglonymi. Pod tym względem najbardziej wyróżnia się szeflera najwytworniejsza, której liście są bardzo wąskie, a ich brzegi mocno ząbkowane. Szeflery, kwitnąc, tworzą wzniesione kwiatostany w formie kłosów, jednak w uprawie doniczkowej zdarza się to niezwykle rzadko.

Schefflera szeflera
Szeflery mają formę krzewu o wielu pędach lub niewielkiego drzewka i osiągają dość spore rozmiary | fot.: stock.adobe.com

Wymagania szeflery

Wybierając szeflerę nie trzeba się obawiać, że jako roślina o egzotycznym pochodzeniu wymaga środowiska podobnego do naturalnego. W uprawie domowej dobrze czuje się w temperaturze około 22-24℃. Odmiany ostrolistne oraz drzewkowate zimą najlepiej regenerują się przed kolejnym sezonem w temperaturze między 16–18℃. Bardzo ważne, by nie spadła poniżej 10℃.

Szeflery najlepiej czują się w bardzo jasnych pomieszczeniach. Szczególnie ważne jest to w przypadku okazów o barwnych liściach, które w półcieniu zaczną przebarwiać się na zielono. Roślina nie powinna być jednak bezpośrednio wystawiona na silne promienie słoneczne, które mogłyby poparzyć ich dekoracyjne liście. Ważne jest także, by miejsce wybrane dla szeflery nie było łatwo dostępne dla dzieci, ponieważ jej wszystkie części są trujące.

Pochodzenie szefler najmocniej ujawnia się w jej zamiłowaniu do wilgotnego powietrza. By zapewnić takie warunki należy co jakiś czas zraszać liście miękką wodą.

Względem podłoża roślina nie ma wygórowanych oczekiwań. Sprawdzi się uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych, której odczyn pH będzie wynosił około 5,5-6,5.

W uprawie szeflery należy unikać przeciągów, przestawiania z miejsca na miejsce oraz nagłych zmian temperatury, na które roślina może odpowiedzieć zżółknięciem liści, a nawet ich opadnięciem.

Schefflera szeflera w jasnym pomieszczeniu
Szeflery najlepiej czują się w bardzo jasnych pomieszczeniach | fot.: stock.adobe.com

Pielęgnacja szeflery

Pielęgnacja szeflery nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Opiera się przede wszystkim na odpowiednim podlewaniu oraz nawożeniu. Roślina lubi umiarkowanie wilgotne podłoże, dlatego należy podlewać ją regularnie. Ważne jest, by usunąć wodę, która wypłynie do podstawki, ponieważ jej nadmiar, tak samo jak susza, może skutkować zrzuceniem liści. Nawóz także powinien być dostarczany regularnie. Od marca do września w dwutygodniowych odstępach, a zimą co miesiąc. Sprawdzą się nawozy do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Pielęgnację szefler można także uzupełnić przycinaniem, która pomoże utrzymać preferowany kształt rośliny. Krzewiasty pokrój możemy osiągnąć, przycinając pędy boczne oraz główne. Należy je skracać nad pączkiem lub w rozwidleniu pędów.

Szeflera to doskonały wybór dla alergików źle reagujących na pyłki kwiatowe oraz osób chcących wprowadzić do swojego mieszkania sporo zieleni. Jej pielęgnacja wymaga systematyczności, ale nie sprawia wielu trudności. Za naszą troskę roślina odwdzięczy się dużymi liśćmi, a w przypadku niektórych odmian także efektownie wybarwionymi.

Czytaj także:

Niewiele wysiłku, dużo satysfakcji, czyli kwiaty dla zapracowanych

Niewiele wysiłku, dużo satysfakcji, czyli kwiaty dla zapracowanych

GDA

Sprawdź także

dostojny kot wśród kwiatów doniczkowych

Rośliny domowe, które są niebezpieczne dla kota

Kot w domu to nie tylko ogromna przyjemność dla właściciela, ale również odpowiedzialność za członka …