szara elegancka sypialnia
Jak widać, aby nadać charakter naszemu wnętrzu, wystarczą niewielkie zmiany | fot.: stock.adobe.com

Jak stworzyć klimatyczne wnętrze?

Każdy z nas marzy o klimatycznym mieszkaniu, do którego aż chce się wracać. Z tego też powodu przywiązujemy bardzo dużą wagę do kwestii aranżacji wnętrz. Wbrew pozorom nie trzeba jednak wydawać majątku na różnego typu ozdoby, a wystarczy jedynie mądrze dobrać dodatki, które i tak musielibyśmy – chociażby biorąc pod uwagę kwestie praktyczne – zakupić do mieszkania. Oto, jak w prosty sposób stworzyć klimatyczne wnętrze.

Gra świateł

W ostatnim czasie do łask wróciły żaluzje poziome, za pomocą których możemy regulować ilość światła, jaką wpuszczamy do pomieszczenia. Dzisiejsze żaluzje poziome w niczym już nie przypominają tych, które dostępne były w sklepach kilkanaście lat temu. Tamte nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, gdyż ich konstrukcja pozostawiała wiele do życzenia. Dziś żaluzje pcv wykonane są w solidny sposób, dzięki czemu mogą one posłużyć nam przez lata. Współczesne żaluzje niewiele kosztują, bardzo dobrze wyglądają niemal w każdym wnętrzu, a przy tym są niezwykle trwałe i bezawaryjne. Jeśli jednak chcemy za ich pomocą dodatkowo podkreślić charakter wnętrza wypróbujmy żaluzje drewniane, które uzupełnią zarówno mieszkania minimalistyczne, jak i skandynawskie. Żaluzje te przede wszystkim pomagają regulować oświetlenie pomieszczenia, przez co możemy z jednej strony cieszyć się intymnością, z drugiej zaś kontrolować, by w pomieszczeniu nie było zbyt ciemno (jest to ważne w przypadku pracy w domu, czytania czy oglądania telewizji) ani zbyt jasno.

Świeczki i zapachy

Staromodne świeczniki już dawno przestały gościć w naszych domach, jednak teraz zastąpiły je nowoczesne świeczki oraz bardzo ciekawe i łatwe do zaaranżowania w każdym wnętrzu mini świeczniki. Są one idealną ozdobą stolika kawowego bądź komody. Pozwalają z jednej strony stworzyć niesamowity klimat w pomieszczeniu (duża ilość zapalonych świeczek może zastąpić wieczorne światło), z drugiej zaś dzięki nim może roznosić się piękny zapach w pokoju. Oczywiście nie wszystkie świeczki wydzielają dodatkowo zapach – jeżeli w pomieszczeniu znajduje się dyfuzor zapachu lub patyczki zapachowe, lepiej postawić na neutralne świeczki, które nie wydzielają zapachów. 

Rośliny do zadań specjalnych

Wiele osób rezygnuje z posiadania w domu roślin, głównie ze względu na fakt, że zapominają o ich podlewaniu bądź nie mają czasu na ich pielęgnację. Wystarczy jednak wybrać się do dobrego sklepu ogrodniczego bądź kwiaciarni – obecnie można tam zakupić rośliny, które nie wymagają zbyt wiele uwagi ze strony domowników. Nie potrzebują one specjalnych warunków ani częstego podlewania, za to pięknie ozdabiają wnętrza. Rośliny w pokoju sprawiają, że staje się on jaśniejszy i żywszy. Większa ilość tlenu w pomieszczeniu przyczynia się do tego, że aż chce się w nim przebywać. Oczywiście nie chodzi o to, aby zapełniać swoje mieszkanie roślinami – wystarczy jedna czy dwie, aby wnętrza nabrały klimatu. Co więcej, niektóre rośliny mają dodatkowe funkcje, na przykład pochłaniają wilgoć lub odstraszają insekty. Inne zaś dodadzą klimatu wnętrzom urządzonym w konkretnym stylu. Przykładowo kaktusy doskonale sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim bądź też można je postawić w nowocześnie urządzonym salonie. Dodatkową ozdobą wnętrz będą stylowe doniczki, w których umieścimy rośliny bądź też ramki, jeżeli chcemy zawiesić je na ścianie w salonie czy w innym pomieszczeniu. 

Jak widać, aby nadać charakter naszemu wnętrzu, wystarczą niewielkie zmiany. Niezależnie od tego, czy wybierzemy żaluzje, czy charakterystyczne dodatki – mamy szansę niewielkim kosztem z ich pomocą stworzyć klimatyczne, przytulne wnętrze.

OLI

Sprawdź także

oświetlenie elewacji

Dlaczego oświetlenie elewacji domu jest bardzo ważne?

Chociaż mogłoby się wydawać, że bardzo ważne jest wyłącznie samo oświetlenie domu od wewnątrz, również …