szara elegancka sypialnia
Jak widać, aby nadać charakter naszemu wnętrzu, wystarczą niewielkie zmiany | fot.: stock.adobe.com

Jak stworzyć klimatyczne wnętrze?

Każdy z nas marzy o klimatycznym mieszkaniu, do którego aż chce się wracać. Z tego też powodu przywiązujemy bardzo dużą wagę do kwestii aranżacji wnętrz. Wbrew pozorom nie trzeba jednak wydawać majątku na różnego typu ozdoby, a wystarczy jedynie mądrze dobrać dodatki, które i tak musielibyśmy – chociażby biorąc pod uwagę kwestie praktyczne – zakupić do mieszkania. Oto, jak w prosty sposób stworzyć klimatyczne wnętrze.

Gra świateł

W ostatnim czasie do łask wróciły żaluzje poziome, za pomocą których możemy regulować ilość światła, jaką wpuszczamy do pomieszczenia. Dzisiejsze żaluzje poziome w niczym już nie przypominają tych, które dostępne były w sklepach kilkanaście lat temu. Tamte nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, gdyż ich konstrukcja pozostawiała wiele do życzenia. Dziś żaluzje pcv wykonane są w solidny sposób, dzięki czemu mogą one posłużyć nam przez lata. Współczesne żaluzje niewiele kosztują, bardzo dobrze wyglądają niemal w każdym wnętrzu, a przy tym są niezwykle trwałe i bezawaryjne. Jeśli jednak chcemy za ich pomocą dodatkowo podkreślić charakter wnętrza wypróbujmy żaluzje drewniane, które uzupełnią zarówno mieszkania minimalistyczne, jak i skandynawskie. Żaluzje te przede wszystkim pomagają regulować oświetlenie pomieszczenia, przez co możemy z jednej strony cieszyć się intymnością, z drugiej zaś kontrolować, by w pomieszczeniu nie było zbyt ciemno (jest to ważne w przypadku pracy w domu, czytania czy oglądania telewizji) ani zbyt jasno.

Świeczki i zapachy

Staromodne świeczniki już dawno przestały gościć w naszych domach, jednak teraz zastąpiły je nowoczesne świeczki oraz bardzo ciekawe i łatwe do zaaranżowania w każdym wnętrzu mini świeczniki. Są one idealną ozdobą stolika kawowego bądź komody. Pozwalają z jednej strony stworzyć niesamowity klimat w pomieszczeniu (duża ilość zapalonych świeczek może zastąpić wieczorne światło), z drugiej zaś dzięki nim może roznosić się piękny zapach w pokoju. Oczywiście nie wszystkie świeczki wydzielają dodatkowo zapach – jeżeli w pomieszczeniu znajduje się dyfuzor zapachu lub patyczki zapachowe, lepiej postawić na neutralne świeczki, które nie wydzielają zapachów. 

Rośliny do zadań specjalnych

Wiele osób rezygnuje z posiadania w domu roślin, głównie ze względu na fakt, że zapominają o ich podlewaniu bądź nie mają czasu na ich pielęgnację. Wystarczy jednak wybrać się do dobrego sklepu ogrodniczego bądź kwiaciarni – obecnie można tam zakupić rośliny, które nie wymagają zbyt wiele uwagi ze strony domowników. Nie potrzebują one specjalnych warunków ani częstego podlewania, za to pięknie ozdabiają wnętrza. Rośliny w pokoju sprawiają, że staje się on jaśniejszy i żywszy. Większa ilość tlenu w pomieszczeniu przyczynia się do tego, że aż chce się w nim przebywać. Oczywiście nie chodzi o to, aby zapełniać swoje mieszkanie roślinami – wystarczy jedna czy dwie, aby wnętrza nabrały klimatu. Co więcej, niektóre rośliny mają dodatkowe funkcje, na przykład pochłaniają wilgoć lub odstraszają insekty. Inne zaś dodadzą klimatu wnętrzom urządzonym w konkretnym stylu. Przykładowo kaktusy doskonale sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim bądź też można je postawić w nowocześnie urządzonym salonie. Dodatkową ozdobą wnętrz będą stylowe doniczki, w których umieścimy rośliny bądź też ramki, jeżeli chcemy zawiesić je na ścianie w salonie czy w innym pomieszczeniu. 

Jak widać, aby nadać charakter naszemu wnętrzu, wystarczą niewielkie zmiany. Niezależnie od tego, czy wybierzemy żaluzje, czy charakterystyczne dodatki – mamy szansę niewielkim kosztem z ich pomocą stworzyć klimatyczne, przytulne wnętrze.

OLI

Sprawdź także

wnętrze z fototapetą

Jak wykreować nowoczesne wnętrze: moc dodatków i akcesoriów

W erze dynamicznie zmieniających się trendów w projektowaniu wnętrz, szczególną uwagę zwraca się na rolę, …