Kaktus | fot.: Fotolia

Niewiele wysiłku, dużo satysfakcji, czyli kwiaty dla zapracowanych

Rośliny doniczkowe, to nie tylko dekoracja mieszkania. Mogą być znakomitym dopełnieniem aranżacji wnętrz i z pewnością korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie domowników. Nie wszyscy jednak mają na tyle czasu, podejścia czy chęci, by zajmować się kwiatami. Są na szczęście takie gatunki roślin, które niemalże wcale nie wymagają opieki.

Kaktusy

Każdy wie, że kaktus to roślina mało wymagająca. Jedyne czego jej trzeba to słońce, które uwielbia i odrobina wody. Kaktusy będą rosły nawet w doniczce z wyjałowioną ziemią. Wprawdzie ich wzrost będzie wtedy powolny, ale te waleczne rośliny są w stanie poradzić sobie w niemalże każdych warunkach.

Ustawiać należy je w miejscu słonecznym (gdy mają zbyt mało światła żółkną i wyciągają się w stronę słońca). Podlewa się je dosyć obficie dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce przeschnie. Zbyt częste i obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni.

Latem kaktusy mogą być ozdobą balkony lub tarasu. Należy je tylko chować przed deszczem, by nie miały zbyt dużo wody w doniczce.

Kaktus | fot.: Fotolia
Kaktus | fot.: Fotolia

Zamiokulkas

Elegancki wygląd tej rośliny przyczynił się do jej wyjątkowej popularności nie tylko w domach, ale też biurach, kawiarniach czy hotelach. Zamiokulkas nie ma specjalnych oczekiwań co do wilgotności powietrza, dlatego równie dobrze może stać w pokoju, jak i w wilgotnej łazience. Lubi natomiast temperaturę między 20, a 25 st. Celsjusza i stanowiska półcieniste. Mięsista budowa jego łodyg i liści powoduje, że doskonale znosi on czasowe braki wody. Lepiej nawet, gdy jest lekko przesuszony, niż przelany (nadmiar wody, jak w przypadku innych roślin, może spowodować gnicie kłączy.

Ziemia do uprawy tej rośliny powinna być lekka i przepuszczalna oraz podłożona drenażem (np. z łupin po orzechach). Dobrze jest ją podlewać raz na dwa tygodnie nawozem do kwiatów zielonych lub biohumusem.

Zamiokulkas | fot.: Fotolia
Zamiokulkas | fot.: Fotolia

Nolina

Nolina nazywana potocznie „nogą słonia”, to odporna na warunki mieszkaniowe i zaniedbania długowieczna roślina doniczkowa. Zdrewniała łodyga noliny służy roślinie jako zbiornik wody – stąd jej charakterystyczny pękaty kształt i odporność na niedostatki wody.

Nolina doskonale rośnie w temperaturze pokojowej, w miejscu jasnym i słonecznym. Wiosną i latem należy ją podlewać rzadko (dopiero, gdy podłoże dobrze przeschnie) ale obficie tak, by ziemia nasiąkła dobrze wodą. Zimą podlewanie trzeba ograniczyć do minimum. Podłoże powinno być przepuszczalne, a na dnie doniczki musi być warstwa drenażu.

Nolina | fot.: Fotolia
Nolina | fot.: Fotolia

Grubosz – drzewko szczęścia

Grubosz często nazywany jest drzewkiem szczęścia. To niezwykle łatwa w uprawie roślina. Lubi miejsca słoneczne. Dobrze znosi suche powietrze, najlepiej rośnie w temperaturze 20-22°C. Latem może być ozdobą tarasu. Zimą powinna być przeniesiona do chłodniejszego, jasnego pomieszczenia.

Grubosz jest idealną rośliną dla zapominalskich. Należy go podlewać obficie i niezbyt często – dopiero gdy ziemia wyschnie po poprzednim podlewaniu. Powinno się go sadzić w podłożu przepuszczalnym, z warstwą drenażu na dnie doniczki. Roślina jest niezwykle łatwa do rozmnożenia – wystarczy by odcięte wierzchołki umieścić w wilgotnym podłożu.

Grubosz | fot.: Fotolia
Grubosz | fot.: Fotolia

Dracena

Dracena to roślina pochodząca z Afryki Wschodniej. Wszystkie jej odmiany są odporne na niesprzyjające warunki i łatwe w uprawie. Kwiat lubi jasne miejsca, jednak bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Idealna temperatura dla tej rośliny to ok. 20 st. Celsjusza. Należy ją podlewać obficie pamiętając jednak o tym, żeby kwiat nie stał w wodzie. Latem trzeba ją też zraszać.

Dracenę przesadza się co 2–3 lata. Rozmnażanie rośliny jest proste – wystarczy pobrać sadzonki wierzchołkowe i włożyć je do naczynia z wodą, a gdy wypuści korzenie wsadzić je w wilgotne podłoże. Od marca do września co dwa tygodnie trzeba ją podlewać wodą z nawozami do kwiatów doniczkowych.

Dracena | fot.: Fotolia
Dracena | fot.: Fotolia

 

Aglaonema

Aglaonema to kolejna prosta w uprawie roślina doniczkowa, która dobrze rośnie w większości warunków – znosi suche powietrze, miejsca słabiej oświetlone, ale może również rosnąć w bezpośrednim nasłonecznieniu. Dość dobrze rośnie nawet w niskiej temperaturze (10°C), choć lepiej w pokojowej (20- 24 st. Celsjusza).

Latem należy podlewać ją dwa razy w tygodniu. Dobrze jest, żeby doniczkę umieścić na wilgotnych kamykach w podstawce. Zimą kwiat podlewa się najwyżej raz w tygodniu.

Każdego roku, wiosną dobrze jest przesadzić aglaonemę do nieco większej donicy, co spowoduje jej piękny rozwój i szybki wzrost.

Aglaonemę rozmnaża się przez podział rośliny. Najlepiej oddzielić młode ulistnione pędy z korzeniami w kwietniu–maju i po posadzeniu przetrzymywać je w temperaturze około 20°C do czasu, gdy zaczną dobrze rosnąć.

 

Aglaonema | fot.: Fotolia
Aglaonema | fot.: Fotolia

Aspidistra

Aspidistra to roślina doniczkowa, pochodząca z wysp Japonii. Nazywana jest żelaznym liściem, ponieważ potrafi znieść niekorzystne warunki uprawy takie jak suche powietrze, wahania temperatury, mała i niewystarczająca ilość światła. Jednym słowem: rośnie tam i w takich warunkach, jakie jej zapewnimy. Nawet w miejscach, w których inne rośliny dawno by zginęły. Przy dobrych warunkach i odpowiedniej pielęgnacji bardzo łatwo i szybko się rozrasta.

Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym względem tego kwiatu jest podlewanie (najlepiej rośnie gdy ma stale wilgotną glebę). W okresie silnego wzrostu lubi nawożenie nawozami do roślin doniczkowych. Od czasu do czasu warto przetrzeć liście aspidistry mokrą ściereczką, usuwając plamy od twardej wody i kurz.

 

Aspidistra | fot.: Fotolia
Aspidistra | fot.: Fotolia

Epipremnum aureum

Epipremnum złociste to roślina pnąca, której pędy mają około metra długości oraz zwieszają się ku dołowi. Liście kwiatu są zielone lub zielonożółte i mają kształt serca. Jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, dobrze rośnie też na stanowiskach cienistych.

Kwiat podlewa się dwa razy w tygodniu (zimą raz na dwa tygodnie). Raz w miesiącu dobrze jest nawieźć epipremnum nawozem do kwiatów doniczkowych.

Roślinę bardzo łatwo rozmnożyć – wystarczy pobrane sadzonki wierzchołkowe wsadzić do wody na kilka dni, a gdy wypuszczą korzonki przenieść je do doniczki z ziemią.

Epipremnum aureum | fot.: Fotolia
Epipremnum aureum | fot.: Fotolia

MGR

Sprawdź także

aloes w sypialni

Wśród jakich roślin spać, by się wyspać?

Sen gwarantuje nam odpoczynek a tym samym regenerację organizmu i  dobre samopoczucie przez cały dzień. …