aloes w sypialni
Aloes jest swoistym filtrem, oczyszcza otoczenie z dwutlenku węgla i wydziela znaczne ilości tlenu. Znakomicie również poprawia nawilżenie powietrza | fot.: stock.adobe.com

Wśród jakich roślin spać, by się wyspać?

Sen gwarantuje nam odpoczynek a tym samym regenerację organizmu i  dobre samopoczucie przez cały dzień. W walce o dobry odpoczynek zaopatrujemy się w specjalne materace, pościele mające zapewniać komfortowy i wygodę, dbamy o dobrą wentylacje w sypialni i odpowiednie oświetlenie. Aby jeszcze bardziej poprawić jakość snu powinniśmy zadbać, aby w sypialni były odpowiednie rośliny. Być może niektóre z nich już mamy w domu i wystarczy je przenieść w pobliże łóżka, by sen regenerował nasze siły jeszcze skuteczniej. 

Aloes nie tylko na zranienia

Popularny sukulent, którego właściwości gojące znają prawie wszyscy. Aloes jest swoistym filtrem, oczyszcza otoczenie z dwutlenku węgla i wydziela znaczne ilości tlenu. Znakomicie również poprawia nawilżenie powietrza. Nieskomplikowany w uprawie gdyż potrzebuje tylko słonecznego miejsca o temperaturze pokojowej i odrobiny wody. Kolczaste liście aloesu zbudowane są z połączonych komór zatrzymujących wodę, dzięki czemu długo może wytrzymać bez podlewania. Jeśli pielęgnujemy roślinę prawidłowo, a mimo wszystko jej liście tracą zielony kolor przybierając barwę brązowożółtą może to oznaczać że, w otoczeniu jest dużo zanieczyszczeń chemicznych.

Lawendowe sny

lawenda w sypialni
Lawenda – znana przede wszystkim z ogrodów i bezkresnych fioletowych pól nadaje się również do hodowli w domu | fot.: stock.adobe.com

Kolejną rośliną która sprowadzi na nas zdrowy sen jest lawenda. Znana przede wszystkim z ogrodów i bezkresnych fioletowych pól nadaje się również do hodowli w domu. Wystarczy zapewnić jej odpowiednio dużą doniczkę by nie miała ściśniętych korzeni. Wyciąg z kwiatów lawendy od pokoleń jest znany jako środek bakteriobójczy i antyseptyczny, a olejki eteryczne zawarte w lawendowych krzaczkach mają spowalniający wpływ na układ nerwowy, dzięki czemu wyciszają i uspokajają, dając naturalne wprowadzenie do snu. Można również przed snem wypić napar z lawendy. Aromatyczna herbatka dodatkowo zrelaksuje i wyciszy.

Sypialnia z językiem teściowej

Sansevieria rośliny w nowoczesnym wnętrzu
Poza walorami dekoracyjnymi Sansewieria jest jedną z najskuteczniejszych roślin w oczyszczaniu powietrza z formaldehydów i benzenów | fot.: stock.adobe.com

Sansewieria, zwana potocznie językiem teściowej lub wężownicą to jedna z najbardziej polecanych roślin do sypialni. Jak większość sukulentów nie wymaga specjalnego zachodu. Wystarczy słoneczne, ciepłe miejsce i niewielka ilość wody a odwdzięcza się widowiskowymi kępami podłużnych liści dorastającymi do ponad metra. Poza walorami dekoracyjnymi Sansewieria jest jedną z najskuteczniejszych roślin w oczyszczaniu powietrza z formaldehydów i benzenów. Wężownica nie tylko poprawia jakość powietrza przez eliminację zanieczyszczeń, ale również ma niespotykaną zdolność produkowania w nocy dużych ilości tlenu, dzięki czemu sen jest głęboki i zdrowy, a my rano wypoczęci i zadowoleni.

Rośliny w sypialni to zawsze dobry pomysł, gdyż wprowadzają element świeżości i ożywiają pomieszczenie. Można jednak dobrać zielone dekoracje tak by oprócz walorów estetycznych wspomagały także zdrowy sen i zapewniały dobry nastrój. Zioła i rośliny lecznicze towarzyszą człowiekowi od stuleci warto więc wykorzystać ich moc dla wspomożenia własnego zdrowia i samopoczucia, zamiast łykania tabletek. Zwłaszcza że zdobycie odpowiednich kwiatów nie będzie problemem dzięki ich dostępności w prawie każdej kwiaciarni.

SKA

Sprawdź także

Jak szybko zasnąć i się wyspać

Jak szybko zasnąć – sprawdzone metody i wskazówki na szybkie zasypianie

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek leżeć budzony nocami, nie mogąc zasnąć? Jeśli tak, to doskonale …