dziewczyna długi lot
Ubierzcie się tak, by czuć się tak samo komfortowo w drodze na lotnisko, w trakcie lotu i po wylądowaniu | fot.: stock.adobe.com

Długa podróż samolotem, lot z przesiadkami – o czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od tego, czy jesteście fanami latania samolotem, czy może nie lubicie tego środka transportu, czasem wielogodzinna podróż jest konieczna, jeśli chcecie w najszybszy możliwy sposób dostać się do konkretnego miejsca. Nieraz zdarza się też, że do punktu docelowego nie ma bezpośrednich lotów i wówczas musicie zdecydować się na podróż z przesiadkami. Tak długa wyprawa wymaga konkretnego przygotowania. Istnieją proste rady, o których powinniście pamiętać, jeśli chcecie dobrze spędzić czas lotu.

Wygodny strój to podstawa

Ubierzcie się tak, by czuć się tak samo komfortowo w drodze na lotnisko, w trakcie lotu i po wylądowaniu. Najbardziej odpowiednie będzie ubranie się warstwowo, ponieważ podczas lotu nie ma możliwości do dostosowania temperatury do waszych indywidualnych potrzeb. Możliwość ściągnięcia lub założenia warstwy ubrań pozwoli wam poczuć się dobrze w każdych warunkach. Warto założyć luźne i wygodne buty, ponieważ czasami na dużych wysokościach mogą lekko puchnąć stopy. Warto zrezygnować z nadmiaru biżuterii czy pasków do spodni – będziemy je zdejmować i zakładać na kolejnych bramkach.

 Żeby spędzić długi lot jeszcze przyjemniej, możecie po starcie zmienić buty na miękkie, ciepłe skarpety. Warto zabrać ze sobą t-shirt na zmianę. Jeśli będzie Wam zimno – poproście stewardessę o koc – każdorazowo po podróży koce są prane, więc nie musicie obawiać się o ich czystość. Do spania przydadzą się zaś poduszki podróżne.

Pamiętaj o kilku drobiazgach

W trakcie długiej podróży warto zaplanować sobie możliwość odświeżenia. Do bagażu podręcznego warto zabrać pastę (tubkę podróżną) i szczoteczkę, aby móc umyć zęby. Jeśli wybieramy się na drugi koniec świata i lecimy przez kilkanaście godzin, umycie zębów może być istotną częścią naszego komfortu.

Na długi lot warto także zabrać krem do twarzy i rąk oraz pomadkę nawilżającą. Zdecydowanie przydadzą się także chusteczki nawilżane.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe – zdejmij je na czas lotu. Niepotrzebnie podrażnią i spowodują suchość oczu. Prawdopodobnie uniemożliwią także drzemkę w samolocie.

Jeśli Ci to pomoże – zabierz zatyczki do uszu. W przypadku problemów z ciśnieniem w uszach – przydatna będzie guma do żucia. Jeśli obawiasz się głodu – kup przed wejściem na pokład w strefie wolnocłowej drobne przekąski. Pamiętaj tylko aby nie zabierać jedzenia ani picia z domu – nie wniesiesz ich na pokład samolotu.

Zadbajcie o komfort podróży

Siedzenie w miejscu i brak możliwości intensywniejszego ruchu przez wiele godzin mogą być bardzo męczące. Poleca się regularne rozciąganie mięśni w trakcie lotu. Pozwoli wam to przede wszystkim zmniejszyć ryzyko zakrzepicy, ale też pomoże się odprężyć. Wasi współpasażerowie borykają się z tą samą sytuacją, dlatego nie musicie się wstydzić wykonywania prostych ćwiczeń. Możecie też co jakiś czas wstać i przejść się kawałek po kilka razy, to także pozwoli wam się rozruszać. Dzięki temu, po wylądowaniu nadal będziecie czuli się dobrze.

Jeśli zamierzacie spać w trakcie lotu, upewnijcie się, że wasz zapięty pas bezpieczeństwa pozostaje widoczny. Dzięki temu, w razie potrzeby stewardessy nie będą musiały was budzić w celu zapięcia pasów. Warto zabrać do samolotu poduszkę podróżną, dzięki niej unikniecie bólu karku po drzemce.

Jak przygotować się do przesiadki?

W przypadku lotu z przesiadką powinniście już podczas odprawy zapytać o przypuszczalne szanse zmiany w karcie pokładowej. Wtedy właśnie zostaniecie szczegółowo poinstruowani, jak postępować na lotnisku przesiadkowym. Z reguły uzyskane wytyczne nie powinny ulegać zmianie. Mimo to może się ona zdarzyć, na przykład w numerze bramki, dlatego musicie pozostawać czujni. Warto pamiętać, że nieraz czas oczekiwania na lotnisku przesiadkowym jest długi. Wówczas macie szansę na rozejrzenie się po okolicy, o ile zezwalają na to miejscowe prawa.

Zaplanujcie czas, który spędzicie w samolocie

Długa podróż samolotem może być jednocześnie dobrą okazją, by nadrobić to, na co normalnie nie macie czasu. Myślicie o przeczytaniu książki? Zabierzcie ją ze sobą na pokład. Chcecie obejrzeć film lub serial? Zaopatrzcie się w urządzenie do odtwarzania i słuchawki. Jeśli lecisz na wakacje, możesz zaplanować niektóre detale podczas lotu (można zabrać przewodnik czy samouczek do nauki słówek). Najlepiej pomyśleć z wyprzedzeniem, jak chcielibyście spędzić godziny na pokładzie. Odpowiednie rozplanowanie, w połączeniu z regularnym ruchem, pozwoli wam się cieszyć nawet najdłuższym lotem.

MGÓ

Sprawdź także

zasady podróżowania samolotem

Krótki przewodnik dla podróżujących samolotem

Transport lotniczy sprawił, że świat stał się mniejszy i dostępny dla wszystkich. Dystanse, które kilkadziesiąt …