bagaż podręczny
Bagaż podręczony od rejestrowanego różni się przede wszystkim tym, że nie oddajemy go podczas odprawy | fot.: stock.adobe.com

Bagaż podręczny – co można do niego spakować?

Planujesz niedługo zagraniczną podróż? Przed zakupem biletu warto poświęcić chwilę i zastanowić się dobrze nad wybraniem opcji bagażu. Linie lotnicze oferują najczęściej opcje bagażu podręcznego lub rejestrowanego. Jeśli planujesz lecieć tanimi liniami jak Wizzair czy Ryanair, zauważysz, że różnica w cenie między lotem z samym bagażem podręcznym a tym z rejestrowanym jest często całkiem spora. Często jednak wybierając się na kilka dni czy tydzień, jesteśmy w stanie zmieścić się jedynie w bagaż podręczny. Trzeba jednak wiedzieć, co do takiego bagażu można właściwie włożyć!

Kilka słów o bagażu podręcznym

Zanim przejdziemy do tego, co do bagażu podręcznego można właściwie spakować, warto poświęcić chwilę na temat samego bagażu. Czym różni się od bagażu rejestrowanego? Jak duży i ciężki może być?

Bagaż podręczony od rejestrowanego różni się przede wszystkim tym, że nie oddajemy go podczas odprawy. Trzymamy naszą torebkę, walizkę czy plecak cały czas przy sobie i przechodzimy z bagażem przez kontrolę bezpieczeństwa. Zdecydowanie jest to ogromna oszczędność czasu, zwłaszcza jeśli odprawimy się wcześniej na stronie internetowej czy aplikacji linii lotniczej. Wiele osób uważa podróżowanie jedynie z bagażem podręcznym za bezpieczniejszą opcję. Sami jesteśmy bowiem odpowiedzialni za naszą torbę, więc nie istnieje ryzyko, że bagaż zostanie zgubiony w trakcie podróży z winy linii.

kobieta i dziecko bagaż podręczny
Warto wiedzieć, że niektóre linie lotnicze uznają za bagaż podręczny każdą 1 sztukę dodatkowego bagażu | fot.: stock.adobe.com

Warto wiedzieć, że niektóre linie lotnicze uznają za bagaż podręczny każdą 1 sztukę dodatkowego bagażu. Nawet, jeśli jest to torebka, aparat fotograficzny lub torba na laptopa albo podręczna torba (nie można wtedy więc wziąć torebki oraz torby na laptopa albo torebki i torby podróżnej). Warto sprawdzić przed lotem, czy nie mamy do czynienia z takimi restrykcjami.

Dopuszczalne wielkości bagażu podręcznego różnią się w zależności od linii, dlatego przed każdym lotem koniecznie sprawdź, jak wyglądają obecne regulacje. Tanie linie lotnicze najczęściej w cenie biletu zezwalają na jedną małą torbę czy plecak, ale umożliwiają dokupienie nieco większego bagażu, również podręcznego.

Wymiary bagażu podręcznego

Każdy podróżujący ma prawo bezpłatnie zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, wymiary bagażu różnią się między sobą zależnie od linii. W miarę bezpiecznie można przyjąć, że maksymalny rozmiar bagażu podręcznego to 40 x 30 x 20 cm. Waga: do 10 kg.

Co można a czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Kiedy już wiesz, jakie rozmiary może mieć Twoja torba, pora zastanowić się nad tym, co do właściwie możesz do niej spakować. 

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jedną kategorię produktów: płyny, żele i aerozole. W bagażu podręcznym możesz mieć płyny w butelkach do 100 ml, których łączna pojemność nie może przekroczyć 1 litra. Płyny to także kremy do rąk czy inne kosmetyki. Tego typu produkty powinny być spakowane w przeźroczystą torebkę strunową. Każdy pasażer może zabrać tylko jedną litrową plastikową torebkę.

Jeśli chcemy wnieść na pokład samolotu produkty, które mogą zostać zaliczone do kategorii: płyny, aerozole i żele, a które zostały zakupione po kontroli bezpieczeństwa, wszelkie tego typu produkty muszą zostać zapakowane w specjalną torbę (STEB), która zostaje szczelnie zamknięta przez sprzedawcę. Dodatkowo wymaga się widocznego dowodu zakupu lub identyfikatora miejsca zakupu. 

Zakaz wnoszenia na pokład dotyczy oczywiście „kanapek z domu” i napojów, które chciałbyś wnieść do samolotu. Warto jednak pamiętać, że możesz wnieść pustą butelkę (na przykład z filtrem) czy bidon, który następnie możesz napełnić wodą kranową po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Na pokład można wnieść także pokarm dla dzieci, warto jednak sprawdzić szczegółowe restrykcje.

Następnym ważnym tematem przy pakowaniu się przed każdym lotem jest elektronika. Jeśli podróżujesz zarówno z bagażem podręcznym, jak i rejestrowanym, pamiętaj, żeby wszystkie urządzenia z baterią włożyć właśnie do bagażu podręcznego, ponieważ w rejestrowanym są one niedozwolone. W bagażu podręcznym możesz oczywiście mieć różnego rodzaju ładowarki, aparaty, laptopy, telefony czy tablety.

bagaż podręczny
W bagażu podręcznym możesz mieć płyny w butelkach do 100 ml, których łączna pojemność nie może przekroczyć 1 litra | fot.: stock.adobe.com

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym

W bagażu podręcznym nie możesz mieć żadnych niebezpiecznych przedmiotów. Należą do nich:

  • noże,
  • nożyczki,
  • brzytwy,
  • igły,
  • strzykawki. 

Na pokład nie można wnieść niczego, co może być potencjalnie niebezpieczne: kijów bejsobolowych, narzędzi robotniczych czy niczego, co ma ostre krawędzie.

Przed każdym lotem pamiętaj, żeby sprawdzić regulacje dotyczącego tego, co możesz wnieść na pokład. Obostrzenia dotyczące konkretnych przedmiotów czy ilości różnią się często w zależności od obranego kierunku i linii lotniczej. Mogą one być również aktualizowane, dlatego sprawdzaj bezpośrednio przed lotem.

RED