unsongs
Ubiegłej jesieni ukazał się czwarty studyjny album norweskiego muzyka Påla Knutsena, znanego jako Moddi. Norweg postanowił zabrać głos w światowej dyskusji na temat wolności słowa | fot.: materiały prasowe

Zakazane piosenki: Moddi, Unsongs

Ubiegłej jesieni ukazał się czwarty studyjny album norweskiego muzyka Påla Knutsena, znanego jako Moddi. Norweg postanowił zabrać głos w światowej dyskusji na temat wolności słowa.

Niepiosenki

Moddi nagrał do tej pory dwa albumy w języku angielskim (Foliography i Set the House on Fire) oraz jeden w norweskim, w swoim ojczystym dialekcie nynorsk (Kæm va du?). Unsongs to projekt, którego celem jest dotarcie do dużego grona odbiorców, dlatego też wszystkie utwory wykonywane są w języku angielskim. Album jest zbiorem 12 piosenek z całego świata, które zostały zakazane, ocenzurowane lub odrzucone. Znajdziemy tu piosenki z Chin, Izraela, Rosji, Algierii, Wielkiej Brytanii, Chile, Meksyku, Sápmi (Laponii), Norwegii, USA, Wietnamu i Palestyny. Każdy utwór ma własną niepowtarzalną historię. Największe kontrowersje może wzbudzić nagrany w bardzo subtelny sposób Punk Prayer, rosyjskiego zespołu Pussy Riot, którego członkinie zostały skazane na 2 lata więzienia po wykonaniu tego utworu w cerkwi. Teledysk do Punk Prayer powstał na granicy norwesko-rosyjskiej. Moddi planował nakręcić go w cerkwi, lecz po tym, jak nie został do niej wpuszczony, zdecydował o nagrywaniu na jej schodach. Wśród piosenek z albumu Unsongs znajduje się również A Matter of Habit, izraelskiego artysty Izhara Ashdota, który opowiada o tym, że „nauczenie się zabijania jest kwestią przyzwyczajenia”. Autorzy piosenki zostali oskarżeni o „demonizowanie żołnierzy izraelskich”, a w 2012 z powodu utworu odwołano występ artysty. Do najbardziej znanych piosenek na Unsongs należy Army Dreamers Kate Bush. Utwór jest lamentem rodzica nad losem dziecka, które zginęło na wojnie. Piosenka Kate Bush została usunięta z playlist BBC po przystąpieniu Wielkiej Brytanii do I wojny w Zatoce Perskiej.

Wyjątkowy duet

Na Unsongs znajdziemy jeden duet. W utworze The Shaman and the Thief Moddiemu towarzyszy saamska artystka Mari Boine. Wykonują utwór, którego tekst został napisany w 1830 roku. Jest to kłótnia między saamskim szamanem a chrześcijańskim księdzem, między Saamem a Norwegiem. Saamowie to lud zamieszkujący tereny Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji, od wieków dyskryminowany w tych krajach. W tym niezwykle emocjonalnym utworze możemy usłyszeć ludowy śpiew Saamów, czyli joik.

Nie tylko płyta

Moddi jest w trakcie pisania książki o projekcie Unsongs. Poza tym doskonale zadbał o to, by każdy odbiorca miał możliwość poznania historii piosenek. Na stronie www.unsongs.com możemy znaleźć wywiady z twórcami utworów lub ludźmi, którzy byli zaangażowani w ich tworzenie, a także posłuchać oryginalnych wykonań. Zaraz po premierze albumu Norweg rozpoczął światową trasę koncertową po Europie i Ameryce. Poruszenie tematu cenzury spotkało się z dużym zainteresowaniem odbiorców na całym świecie. Na liście utworów nie znalazła się żadna polska piosenka, co może być jednym z powodów nieobecności tematu w polskich mediach. Jeden z utworów Moddiego został jednak nadany w audycji Marka Niedźwieckiego „Markomania” w radiowej Trójce. Unsongs to płyta ważna i piękna, poruszająca niewygodne, lecz niezaprzeczalnie istniejące tematy.

APU

Sprawdź także

Norwegia i jej fiordy

Lubisz zestawienie gór oraz mórz wraz z pięknem surowej natury? Jeśli tak, zarezerwuj sobie najbliższy …