podengo pies
Podengo portugalski to żywy i wesoły pies, który bardzo lubi zabawy | fot.: materiał partnera

Podengo portugalski – lew w ciele małego pieska

Wśród wielu portugalskich ras psów, szczególnym zainteresowaniem darzony jest podengo. Rasa ta zaliczana jest do szpiców i psów w typie pierwotnym, należy do sekcji pierwotnych psów myśliwskich. 

Jak wygląda podengo portugalski? 

Po pierwsze, należy wiedzieć, że rasa ta występuje w trzech odmianach wielkościowych. Pierwszą z nich, najmniejszą jest miniaturowa, której wymiary wynoszą 20-30 cm., masa ciała zwykle waha się pomiędzy 4-5 kg. Psy podengo w średniej odmianie wielkościowej mogą być wysokie do 55 cm., największe natomiast osiągają do 70 cm., w kłębie. Po drugie, należy dokonać rozróżnienia ze względu na sierść, w ten sposób możemy wyodrębnić odmiany: szorstkowłosą oraz krótkowłosą. Należy wiedzieć, że za każdym razem jest to pies o bardzo dobrych proporcjach, głowa sucha zwęża się ku końcowi, stop nie jest dobrze, wyraźnie zaznaczony, barwa trufli jest nieco ciemniejsza od sierści, jednakże nie jest czarna, fafle, czyli górne wargi u tej rasy są przylegające, mocne oraz cienkie, zgryz jest normalny, oczy nie są wydatne, uszy są duże, trójkątne, stojące, ogon długi i mocny, długości średniej. 

Jaka jest natura podengo portugalskiego, jaki charakter ma ten pies? 

Podengo portugalski to żywy i wesoły pies, który bardzo lubi zabawy. Co ważne, pies ten jest uważny i czujny, nosi w sobie zamiłowanie do łowiectwa. Podengo jest psem myśliwskim, dlatego też bardzo często jest wykorzystywany jako pies tropiący bądź też jako norowiec. Pies ten używany jest dość często do polowań na króliki, dlatego też bywa określany terminem 'pies na króliki’. Należy wiedzieć, że temu czworonogowi nie sprawia różnicy czy poluje pojedynczo czy też w sforze. W Portugalii, dość często tego psa używa się do stróżowania, doskonale sprawdza się również jako pies do towarzystwa. 

pies podengo
Podengo jest psem myśliwskim| fot.: stock.adobe.com

Na jakie choroby, może zapaść podengo portugalski? 

Bardzo ważne jest, że pies ten nie cierpi z powodu żadnych chorób wrodzonych, co sprawia, że wielu ludzi decyduje się właśnie na podengo. Pies, jak zostało już wspomniane, należy do ras pierwotnych, to z kolei powoduje, że jest niezwykle wytrzymały oraz odporny na jednostki chorobowe. Właściciele chwalą sobie, że pies nie stroni od pracy, rwie się do niej nawet wtedy, gdy warunki atmosferyczne są niekorzystne. Należy podkreślić, że nawet pomimo braku podszerstka, podengo jest odporny na chłód, z drugiej jednak strony, nie przeszkadzają mu także wysokie temperatury, tak więc jak widać jest to czworonóg bezproblemowy. Zwykle, podengo dożywa 13 lat. 

śliczny Podengo
Warto jest dokonywać szczotkowania na bieżąco, w innym wypadku pojawią się kołtuny | fot.: stock.adobe.com

Chcąc włożyć mały nakład pracy w pielęgnację, lepiej będzie zdecydować się na podengo krótkowłosego. Podengo portugalski długowłosy potrzebuje nieco więcej pielęgnacji, co oznacza pewne obowiązki dla właściciela. Najczęściej po spacerach, do sierści mogą przyplątać się fragmenty roślinności, zwykle ma to miejsce po wyjściach do parku oraz na łąkę. Warto jest dokonywać szczotkowania na bieżąco, w innym wypadku pojawią się kołtuny, które ciężko będzie rozplątać. 

Zwykle za szczeniaka podengo z rodowodem, trzeba będzie zapłacić około 2500 PLN. Hodowla wymaga sporego doświadczenia a także czasu na szkolenie, wynika to z faktu, że podengo wykazuje bardzo duże tendencje do samodzielnego działania i niechętnie poddaje się tresurze. 

RAD

Sprawdź także

ałabaj

Owczarek środkowoazjatycki (Ałabaj) opis rasy 

Decyzja o wprowadzeniu psa do składu rodziny powinna być podejmowana rozważnie, z uwzględnieniem wszystkich za …