zasady podróżowania samolotem
Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, aby podróż samolotem przebiegała przyjemnie, a jedynym naszym zmartwieniem było Wi-Fi na pokładzie? | fot.: Fotolia

Krótki przewodnik dla podróżujących samolotem

Transport lotniczy sprawił, że świat stał się mniejszy i dostępny dla wszystkich. Dystanse, które kilkadziesiąt lat temu pokonywaliśmy w kilka tygodni, dzisiaj  przemierzamy w kilka godzin. Polacy coraz częściej i coraz chętniej podróżują samolotem. Pozwalają na to ceny biletów lotniczych (niekiedy niższe niż np. ceny biletów kolejowych), ale także wzrost zamożności naszego społeczeństwa sprawia, że latamy coraz częściej i coraz dalej. 

Ale zdarza się, że wymarzony urlop, zamiast relaksować i sprawiać przyjemność, staje się koszmarem. Zarezerwowaliśmy bilet lotniczy, ale na lotnisku okazuje się, że nie ma nas na liście pasażerów. Musimy zmienić datę podróży, ale koszt zmiany kilkakrotnie przekracza cenę oryginalnego biletu. Mamy trochę cięższy bagaż i dowiadujemy się, że musimy dopłacić więcej niż wydaliśmy na pobyt w hotelu. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, aby podróż samolotem przebiegała przyjemnie, a jedynym naszym zmartwieniem było Wi-Fi na pokładzie? Oto krótki przewodnik, w którym napiszemy, o czym należy pamiętać wybierając się w podróż samolotem.

1. Bilet

Większość linii lotniczy oferuje sprzedaż biletów online. Jeśli decydujemy się na zakup biletu w Internecie, pamiętajmy, że dokonując płatności, zgadzamy się na wszystkie warunki, które oferuje przewoźnik w wybranej przez nas taryfie. Ogólna zasada jest taka, że im tańszy bilet kupujemy, tym warunki naszej taryfy będą bardziej restrykcyjne. Dlatego, zanim dokonamy płatności sprawdźmy:

  • jaki bagaż możemy ze sobą zabrać. Większość tanich linii lotniczych oferuje jedynie bagaż podręczny, a jeśli chcemy wziąć ze sobą bagaż rejestrowany, sprawdźmy ile będziemy musieli dopłacić. Być może warto wybrać taryfę droższą, która obejmuje również sztukę (lub dwie) bagażu rejestrowanego. Duże linie lotnicze (takie jak British Airways, Turkish Airlines czy Qatar Airways) oferują często bagaż rejestrowany w cenie biletu – również promocyjnego
  • jakie są opłaty za ewentualną zmianę lub anulowanie biletu. Bywa, że jeśli zakupiliśmy bilet w cenie promocyjnej i z jakiegokolwiek powodu nie możemy lecieć, nie będziemy mogli liczyć na zwrot kosztów. Natomiast, jeśli wybraliśmy taryfę elastyczną (flexible), to nie poniesiemy opłat za zmianę daty, a w przypadku anulacji, otrzymamy pełny zwrot kosztów
  • czy wprowadziliśmy nasze dane jak w paszporcie. Może się bowiem zdarzyć, że jeśli popełniliśmy błąd, podczas odprawy spotka nas przykra niespodzianka: nie zostaniemy wpuszczeni na pokład. Wiele linii lotniczych nie zezwala na zmianę imienia na bilecie. Jeśli taka zmiana jest przez niektórych przewoźników dopuszczona, musimy liczyć się na wysokie koszty takiej zmiany
  • gdzie kupujemy bilet. Jeśli w agencji podróży (lub przez rozmaite strony internetowe sprzedające bilety online), a nie bezpośrednio u przewoźnika, to w razie konieczności zmodyfikowania lub anulowania rezerwacji, będziemy musieli kontaktować się zawsze z tą konkretną agencją, a nie z linią lotniczą. Agencja będzie miała prawo pobrać od nas wszelkie dodatkowe opłaty za zarządzanie rezerwacją

Po dokonaniu opłaty upewnijmy się, że otrzymaliśmy bilet elektroniczny (tzw. e-ticket), który składa się z kilkunastu cyfr. Jeśli mamy jedynie rezerwację, ale nie został wydany bilet, to nigdzie nie polecimy.

2. Czy muszę się odprawić online?

To zależy. Niektóre linie lotnicze (zwłaszcza low-cost) pobierają dodatkową opłatę za odprawę na lotnisku i check-in online jest wymagany. W innych przypadkach można odprawić się na lotnisku, a check-in online jest opcjonalny. Podczas odprawy będziemy musieli podać swoje dane paszportowe oraz zapoznać się z informacją dotyczącą przewozu niebezpiecznych dóbr, do których należą m. in. materiały wybuchowe, ale także… baterie. Upewnijmy się, że moc baterii w laptopie lub innych urządzeniu nie przekracza limitów podanych na stronie przewoźnika. Jeśli zamierzasz przewieźć w bagażu coś nietypowego (np. sprzęt sportowy, elektroniczny czy lekarstwa), sprawdź, czy możesz to ze sobą zabrać. Pamiętajmy, że płyny w bagażu podręcznym muszą być przewożone w pojemnikach do 100 ml (nie dotyczy to np. napojów zakupionych w strefie bezcłowej).

3. Sprawdź czy masz wymagane dokumenty

Przyzwyczailiśmy się, że w Europie podróżujemy z dowodem osobistym. Jeśli jednak wybierasz się poza granice Unii Europejskiej, sprawdź, jakie dokumenty są wymagane na wjazd do danego kraju. Nie wystarczy mieć ważny paszport: większość państw wymaga, aby był on ważny co najmniej 6 miesięcy od przyjazdu. Dodatkowo, Polacy potrzebują wiz, by móc wjechać na teren wielu krajów. Czasami możemy otrzymać wizę po przyjeździe (tzw. visa on arrival), często jednak musimy się o nią postarać odpowiednio wcześniej. Niektóre kraje (np. Katar) oferują zwolnienie od wizy dla obywateli UE. Zanim udamy się w podróż, skonsultujmy się w sprawie wymaganych dokumentów z ambasadą kraju, do którego jedziemy. Jeśli podczas odprawy nie okażemy wymaganych dokumentów, nie zostaniemy wpuszczeni na pokład, mimo iż mamy ważny bilet.

4. Jak długo przed wylotem powinienem być na lotnisku?

W przypadku lotów interkontynentalnych odprawa na lotnisku otwiera się najczęściej 3 godziny, a zamyka na godzinę przed wylotem. Na loty krajowe i wewnątrzkontynentalne odprawimy się nawet do 30 minut przed wylotem. Sprawdźmy tę informację na stronie lub zadzwońmy do przewoźnika. Jeśli przyjdziemy na stanowisko odprawy nawet minutę po zamknięciu, nie zostaniemy wpuszczeni na pokład. Jeśli zrobiliśmy odprawę online i nie mamy bagażu do nadania, musimy pojawić się przy bramce przed jej zamknięciem. W przeciwnym razie będziemy patrzeć z płyty terminala, jak nasz samolot odlatuje.

5. Jak zachowywać się na lotnisku?

Normalnie. Sprawdźmy numer stanowiska odprawy, a później numer bramki i udajmy się tam w odpowiednim czasie. Nie zostawiajmy nigdzie bagażu samotnie. Podczas kontroli bezpieczeństwa wypełniajmy polecenia pracowników lotniska, odpowiadajmy jasno na pytania, a wszystko pójdzie gładko.

6. Jak zachowywać się na pokładzie samolotu?

Normalnie. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy sami na pokładzie, a stewardessy to nie nasze osobiste służące, choć oczywiście zrobią one wszystko, byś czuł się komfortowo. Odmowa wykonania poleceń obsługi pokładowej może się dla Ciebie źle skończyć. Jeśli odmówisz obejrzenia instrukcji bezpieczeństwa, możesz zostać poproszony o opuszczenie pokładu. To samo dotyczy zapinania pasów, podnoszenia oparć i zasłaniania okien na czas startu i lądowania. Nieodpowiednie zachowanie na pokładzie (kłótnie, groźby, itd.) może spowodować wymuszenie lądowania awaryjnego. Ty opuścisz pokład i dostaniesz rachunek za koszty nieplanowanego lądowania. Kredyt będziesz musiał spłacać do końca życia.

Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, podróż samolotem nie powinna przysporzyć ci większych niespodzianek (no, chyba, że tych przyjemnych). Zapnij pasy, zamów ulubiony drink i… bon voyage!

MSt

Sprawdź także

Najlepsze linie lotnicze świata

7 najlepszych linii lotniczych świata

Skytrax to brytyjska agencja konsultingowa specjalizująca się w prowadzeniu złożonych audytów rynku lotniczego. Wprowadzony w …