Najlepsze linie lotnicze świata
Skytrax tworzy ranking najlepszych linii lotniczych w oparciu o głosy pasażerów z całego świata. Nagroda nazywana jest czasem „lotniczym Oskarem” | fot.: Fotolia

7 najlepszych linii lotniczych świata

Skytrax to brytyjska agencja konsultingowa specjalizująca się w prowadzeniu złożonych audytów rynku lotniczego. Wprowadzony w 1999 roku program certyfikacji linii w skali pięciu gwiazdek jest dzisiaj uznawany za wiodący system ewaluacji jakości w przemyśle lotniczym na świecie. Tylko 9 przewoźników może poszczycić się statusem linii pięciogwiazdkowej. Należą do nich m. in. British Airways, Cathay Pacific czy Qatar Airways. Oceniając jakość, Skytrax bierze pod uwagę całość usług świadczonych przez przewoźników: począwszy od bezpieczeństwa, poprzez standard lotniska i obsługę pasażerów na pokładzie samolotu, po obsługę klienta i spójność wewnętrznych procedur linii lotniczych.

Ponadto, co roku Skytrax tworzy ranking najlepszych linii lotniczych w oparciu o głosy pasażerów z całego świata. Nagroda nazywana jest czasem „lotniczym Oskarem”.

W 2019 roku ceremonia przyznania nagrody odbyła się w Paryżu. Oto 7 najlepszych linii lotniczych świata według rankingu Skytrax:

7. Hainan Airlines

Awans z 8 miejsca w 2018. To największy prywatny chiński przewoźnik, z siedzibą w Haikou, działający na rynku lotniczym od 1993 roku. W swojej flocie Hainan Airlines posiada m. in. 16 dreamlinerów (Boeing 787) oraz 22 szerokokadłubowe Airbusy 330. Od 2011 roku Hainan Airlines posiadają status linii 5-gwiazdkowej Skytrax.

6. EVA Air

Tajwańskie linie lotnicze, których główny węzeł ma siedzibę w Tajpej-Taoyuan. Należą do tego samego sojuszu co polski LOT, czyli Star Alliance. EVA Air obsługuje m. in. połączenia do Ameryki Północnej, Europy, Australii i Oceanii oraz do licznych krajów Azji.

5. Emirates

Jeden z najpopularniejszych w Polsce przewoźników z wyższej półki, z siedzibą w Dubaju. Emirates znalazły się na 1. miejscu rankingu Skytrax odpowiednio w 2001, 2002 oraz 2016 roku, a w ubiegłym roku uplasowały się na 4. pozycji. Mimo to mają wciąż status linii 4-gwiazdkowej. Natomiast nieprzerwanie od kilku lat Emirates zdobywają pierwszą nagrodę w kategorii najlepszej rozrywki na pokładzie. Liniami Emirates możemy podróżować z wielu krajów Europy, w tym z warszawskiego Okęcia. Flota Emirates składa się z ponad 250 samolotów, głównie Boeingów 777 i Airbusów 380.

4. Cathay Pacific Airways

Kolejne linie 5-gwiazdkowe, założone w 1946 roku przez dwóch byłych wojskowych, mają swoją siedzibę w Hong Kongu. Ich hub znajduje się na lotnisku Chek Lap Kok i latają do ponad 100 miejsc na całym świecie. Są współzałożycielem i członkiem sojuszu OneWorld, który w tym roku zdobył główną nagrodę Skytrax w kategorii aliansów lotniczych. Centrum obsługi pasażerów europejskich znajduje się w Krakowie.

3. ANA All Nippon Airways

To największe linie lotnicze Japonii, mające siedzibę w Tokio, a ich głównymi węzłami są port Tokio-Narita oraz port Tokio-Haneda, który zdobył nagrodę na najlepsze lotnisko w 2019 roku. W 2013 roku All Nippon Airways otrzymały status linii 5-gwiazdkowej.

2. Singapore Airlines

Singapore Airines zaliczyły spadek z 1. miejsca rankingu w 2018 roku, ale od lat utrzymują się w ścisłej czołówce rankingu. W tym roku nagrodzone również za najlepszą załogę na pokładzie oraz jako najczystsza linia lotnicza na świecie. Mają w ofercie najdłuższe połączenie lotnicze na świecie, czyli lot z Singapuru do Nowego Jorku.

1. Qatar Airways

Narodowy przewoźnik Kataru już po raz piąty w ciągu ostatniej dekady otrzymał wyróżnienie dla najlepszej linii lotniczej świata. Mający swój węzeł na międzynarodowym lotnisku Hamad w stolicy kraju, Dosze, Qatar Airways szczyci się również tytułem linii 5-gwiazdkowej i należy do najlepszego sojuszu lotniczego OneWorld. Mimo kryzysu dyplomatycznego wywołanego w 2016 roku przez sąsiadów (m. in. Emiraty i Bahrajn) w wyniku którego niektóre kraje zamknęły dla Kataru przestrzeń lotniczą, Qatar Airways zdołały utrzymać nie tylko miano najlepszej linii, ale wprowadzić na rynek nowe, flagowe produkty, takie jak Qsuite, czyli innowacyjną klasę biznes. Qatar Airways cieszy się również dużą popularnością wśród polskich pasażerów: dwa lata temu Qatar Airways musiał wprowadzić dodatkowy lot z Warszawy. Obecnie Okęcie obsługuję dwa loty Qatar Airways dziennie. Średni wiek floty katarskiej to 5 lat, a w niej m. in. Airbusy 350 i 380 i Boeingi 787 i 777.

Jak widać z powyższego zestawienia, większość najlepszych przewoźników świata to linie azjatyckie. Pierwszą linią europejską w rankingu jest Lufthansa, która uplasowała się na 9. miejscu zestawienia. Polski narodowy przewoźnik LOT zajął 67. miejsce, podobnie jak w 2018 roku. Wśród tanich linii lotniczych pierwsze miejsce zajęły linie Air Asia, tuż za nią Easy Jet oraz Norwegian. Popularny u nas Ryanair otrzymał 9. miejsce.

MSt

Sprawdź także

opinie konsumenta

Udane zakupy online dzięki opiniom innych użytkowników

Sprawdź, dlaczego i jak warto korzystać z opinii dostępnych w internecie. Znaczenie opinii internetowych w …