kwitnący kaktus
Kaktus, który odpowiednio przeszedł przez fazę tzw. snu zimowego, na wiosnę powinien ucieszyć właścicieli pięknymi kwiatami | fot.: stock.adobe.com

Jak sprawić, by kaktusy zakwitły?

Kaktusy i sukulenty to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Są wyjątkowo chętnie wybierane ze względu na niebanalny wygląd i mnogość ciekawych odmian. Ponieważ kumulują wodę w liściach, ich właściwa pielęgnacja nie sprawia zbyt dużego problemu. To doskonała propozycja dla początkujących hodowców roślin i osób, które na pielęgnację kwiatów mogą poświęcić jedynie ograniczoną ilość czasu. Kaktusy, którym zapewni się odpowiednie warunki do rozwoju, mogą zaskoczyć i zachwycić pięknymi, egzotycznymi kwiatami. Jak dbać o sukulenta, aby zakwitł?

Zimowy odpoczynek

Aby rośliny z tej kategorii mogły zakwitnąć, najpierw powinny otrzymać możliwość zregenerowania sił. Po okresie letniego wzrostu i rozwoju, kaktus zapada w tzw. sen zimowy. Konieczne jest tutaj zaangażowanie ze strony właścicieli kwiatka. Aby umożliwić roślinie przejście w stan wegetacji, zaleca się przestać ją podlewać na przełomie września i października. Kiedy ziemia w doniczce całkowicie wyschnie, kaktus powinien zostać przetransportowany w ciemne i chłodne miejsce. Doskonałym wyborem będzie tutaj piwnica. Należy jednak upewnić się, że jest w niej sucho i czysto oraz że roślinie nie zagrażają żadne szkodniki. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna również spadać zbyt nisko. Intensywne mrozy mogłyby zaszkodzić kaktusom. Zalecana temperatura to ok. 10 – 15 stopni.

Jak dbać o kaktusy?

W czasie zimowej wegetacji należy podlewać rośliny bardzo oszczędnie. Zdarza się, że właściciele kaktusów zupełnie rezygnują z podlewania w tym okresie. Przesuszenie bryły korzeniowej nie jest jednak wskazane. Zaleca się więc przynajmniej delikatnie zwilżać ziemię od czasu do czasu. W czasie spoczynku, sukulent będzie miał możliwość zawiązania pąków kwiatowych. Przeniesienie kaktusów z powrotem na nasłoneczniony balkon powinno nastąpić w marcu. Wtedy również warto rozpocząć stopniowe zwiększanie ilości podawanej kwiatkom wody. W okresie od marca do maja występuje zarazem najbardziej odpowiedni czas na przesadzanie sukulentów, które tego wymagają. Nie zaleca się jednak robić tego w momencie, w którym roślina posiada wyraźne pączki lub rozpoczyna kwitnienie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kaktus, który odpowiednio przeszedł przez fazę tzw. snu zimowego, na wiosnę powinien ucieszyć właścicieli pięknymi kwiatami. Różnorodność barw i rodzajów kwiatów w świecie sukulentów z pewnością zachwyci każdego hodowcę. Jeżeli pogoda jest sprzyjająca, pod koniec maja warto wystawić rośliny na nasłoneczniony balkon, taras lub do ogródka. Należy jednak upewnić się, że opady deszczu nie zaleją doniczek nadmiernie. Kaktusy trzymane w domach, powinny w letnim okresie stać na nasłonecznionych parapetach. Od maja do września powinny być podlewane bardziej intensywnie niż w pozostałych miesiącach. Sukulenty trzymane na zewnątrz, warto schować w pomieszczeniu, kiedy temperatury przestaną być typowe dla okresu letniego. Dobrym momentem jest druga połowa sierpnia lub początek września. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, rośliny będą cieszyły swoim wyglądem i pięknymi kwiatami wszystkich właścicieli.

MRY

Sprawdź także

Jak sadzić drzewka owocowe

Kiedy jest najlepszy moment na sadzenie drzewek owocowych?

Wiele osób mających prywatny ogródek wielokrotnie zastanawiało się, czy nie zasadzić drzewek owocowych. Nic w …