Projekt domu Ariel BSA1929
Projekt domu Ariel BSA1929 | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Projekty domów najchętniej wybierane w 2016 roku

Ponadczasowy styl klasyczny, mimo upływu czasu, wciąż króluje w naszych domach. Dowiedz się dlaczego aż 71% Polaków mu zaufało i jakie wybory, związane z budową, układem pomieszczeń, powierzchnią działki i obecnością garażu okazały się najpopularniejsze.

Ponadczasowa klasyka

W przypadku wyboru stylu, w jakim ma zostać postawiony budynek, w roku 2016 zdecydowanie przeważała klasyka. Aż 71% inwestorów wybierało właśnie takie projekty, a 25% zdecydowało się na bardziej nowoczesne rozwiązania. Decydują się na nie zwykle rodziny wielodzietne lub wielopokoleniowe, które potrzebują dużo przestrzeni gwarantującej im prywatność oraz swobodę. Domy te idealnie pasują do krajobrazu wiejskiego jak i miejskiego. Dodatkowo, elementy i kolor elewacji, dach czy przeszklenia w domach tradycyjnych można dowolnie dobierać i łączyć.

Polacy wybierając konstrukcję budowlaną, w znacznej większości, bo aż 86% budujących w 2016 r., zdecydowali się na murowaną. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że stawiając dom, myślimy o przyszłych pokoleniach. Ten, oprócz niezaprzeczalnej kwestii długowieczności, jest bardziej energooszczędny, dłużej utrzymuje ciepło. Plusem rozwiązania jest również możliwość zastosowania wentylacji grawitacyjnej. Domy murowane budowane są od wielu lat, dlatego materiały dostępne na rynku są łatwo dostępne a ich ceny przystępne dla każdego Inwestora

Duże powierzchnie

Jeśli chodzi o wielkość obiektu, najpopularniejszym metrażem w 2016 r. okazał się od 100 do 150 m2. Zdecydowało się na niego 62% budujących. Domy o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2 wybrało 25%. O wyborze metrażu decyduje przede wszystkim fakt, że stawiamy na domy wielopokoleniowe, w których będą wychowywać się nasze dzieci, a nierzadko także wnuki. Duża przestrzeń zapewnia komfort domowników oraz funkcjonalność budynku – możemy wykorzystać poddasze użytkowe i garaż zaplanowany w bryle domu. Dzięki takim rozwiązaniom dom można również z łatwością podzielić na strefy dzienną i nocną. Ta pierwsza pozwala nam na zorganizowanie przestrzeni dostępnej dla wszystkich, włącznie z gośćmi. Jest to zwykle salon, kuchnia, jadalnia, nieduża łazienka. Osobna strefa nocna pozwoli nam na spokojne wyciszenie się przed snem w prywatnych sypialniach, relaks w większej łazience czy przechowywanie ubrań w przeznaczonej do tego garderobie.

Projekt domu Noelia BIS 2M WOK1052
Projekt domu Noelia BIS 2M WOK1052 | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chociaż pogoda w Polsce jest kapryśna, a ciepłe miesiące można zliczyć na palcach jednej ręki, lubimy cieszyć się słońcem w zaciszu naszego własnego tarasu, zbawiennego miejsca odpoczynku, na który zdecydowało się aż 98% inwestorów.

Jak wygląda kwestii pokoi? Najpopularniejsze projekty domów to te uwzględniające trzy sypialnie. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 42% Polaków, 39% wybrało domy z czterema sypialniami. Wpływ na tą decyzję ma głównie wielkość rodziny. Dość powszechny model 2+1 wpłynął na to, że najpopularniejsze są domy trzypokojowe, natomiast osoby posiadające więcej potomków naturalnie potrzebują więcej przestrzeni. Dziś stawiamy na wygodę, dlatego każdemu domownikowi staramy się zapewnić własny kąt.

Dodatkowe pomieszczenia

45% budujących postawiło na domy z garażem jednostanowiskowym, 2% zdecydowało się na garaże dwustanowiskowe, natomiast aż 27% zrezygnowało z garażu w ogóle. Popularnym trendem są garaże wpisane w bryłę budynku, które zwiększają powierzchnię użytkową domu. Garaż jednostanowiskowy zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, lecz wciąż doskonale spełnia swoją funkcję. Nie tylko schowamy w nim samochód, ale możemy również przechować np. narzędzia.

Ważnym aspektem decydującym o wyborze projektu domu jest też poddasze, które dla 56% budujących pełni rolę użytkową. Najczęściej tam znajdują się sypialnie, a więc strefa nocna domu. 41% Polaków zdecydowało się na domy parterowe, bez wymienionego urozmaicenia.

Dach – wisienka na torcie?

Kolejną, ważną przy wyborze projektu kwestią, jest dach. Tutaj prym wiodły projekty domów jednorodzinnych z dachem dwuspadowym – wybrało je 64% budujących, na czterospadowy zdecydowało się 29% Polaków. Na wybór wpływ ma indywidualny gust oraz zasobność portfela, ponieważ im mniej spadów, tym mniejszy koszt budowy. Ponadto dach dwuspadowy wygląda wyjątkowo dobrze zarówno na bryłach budynku domów tradycyjnych jak i nowoczesnych.

(Energo)oszczędnie

Trend na ekologiczne życie i wykorzystanie nowoczesnych technologii dotknął również budownictwa. Na domy energooszczędne oraz pasywne w zeszłym roku zdecydowało się 6% Polaków, a liczba ta stale rośnie – nie dziwne, gdyż mają one wiele zalet. Między innymi charakteryzujące je prawidłowe ustawienie względem kierunków światła, co pozwala na doskonałe, naturalne oświetlenie pomieszczeń. Dochodzą do tego bardzo niskie koszty eksploatacyjne, praktycznie brak kosztów ogrzewania i minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nowoczesny dom parterowy z poddaszem

Nowoczesny dom parterowy z poddaszem

Wybór domu to jedna z ważniejszych decyzji, z jakimi muszą zmierzyć młode rodziny. Aby uniknąć …