obniżenie kosztów budowy domu
Myśl o oszczędnościach podczas każdego wydatku. Jeśli uzgadniasz z fachowcem wycenę, zapytaj, czy jest możliwość negocjowania ceny | fot.: materiał partnera

4 sposoby na obniżenie kosztów budowy domu

W 2022 roku koszty budowy domu są o ponad 20% wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim. Rosną ceny działek, materiałów budowlanych i wynagrodzenie fachowców. Szukasz sposobów na oszczędność? Poniżej podpowiadamy, jak obniżyć koszty budowy domu.

Po pierwsze – dobrze sprawdź działkę

Być może jako inwestor już nie możesz się doczekać, by zobaczyć swój wymarzony dom gotowy do zamieszkania. Pamiętaj jednak, że w przypadku budowy domu pośpiech jest złym doradcą. Dobrze się zastanów, zwłaszcza na etapie wyboru działki, bo możesz popełnić kilka błędów, których późniejsza naprawa znacząco podniesie koszt budowy Twojego domu. 

Szczególnie uważaj na odległość do sieci (kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej, gazowej czy wodociągowej). Ich brak w okolicy może oznaczać, że będziesz musiał samodzielnie wykopać studnię lub przeprowadzić media na własny koszt. 

Ważnym aspektem działki jest także stan gruntu. Zdarza się, że pod działką znajduje się wysypisko śmieci lub wysoki poziom wód gruntowych, albo po prostu grunt jest słaby. W takiej sytuacji konieczna będzie inwestycja w nietypowe fundamentowanie domu, np. poprzez postawienie go na betonowych studniach. Dlatego najlepiej jeszcze przed zakupem działki zlecić geologowi analizę geotechniczną terenu. Oszczędzi Ci to wspomnianych wyżej wydatków. 

Więcej o tym, co składa się na koszt budowy domu i jak oszacować kosztorys budowy znajdziesz w tym artykule: https://www.domdlaciebie.com.pl/porady/koszt-budowy-domu-nasze-odpowiedzi-na-wasze-pytania

Po drugie – postaw na prosty projekt

W przypadku projektu domu zasada jest prosta: Im prostszy projekt, tym niższy koszt budowy domu. Na tym etapie, zastanów się więc: 

  • czy potrzebujesz 2 tarasów, a może wystarczy Ci jeden?
  • czy potrzebujesz dodatkowych pomieszczeń typu pralnia, spiżarnia, garderoba w sypialni, a może uda Ci się bez nich obejść?
  • czy jesteś w stanie zrezygnować z murowanego garażu i zastąpić go wiatą?
  • czy jesteś w stanie zrezygnować z 4-spadowego dachu z lukarnami i postawić na proste, 2-spadowe rozwiązanie?
  • czy balkony są niezbędne w Twoim projekcie?

Rezygnacja z powyższych elementów nie musi odbywać się kosztem funkcjonalności domu. Dom o prostej bryle i konstrukcji może być wciąż w pełni użyteczny, a przy tym kilkadziesiąt tysięcy złotych tańszy. 

Po trzecie – o kosztach budowy domu myśl strategicznie 

Jeśli chcesz obniżyć koszt budowy domu, możesz strategicznie rozłożyć inwestycję w czasie, np. zamykając parter, a następnie sukcesywnie kończąc piętro, dostosowując tempo budowy do możliwości Twojego portfela. 

Popularną strategią inwestorów jest także budowanie w tzw. systemie gospodarczym. Polega on na tym, że ekipa budowlana zaangażowana jest w budowę jedynie do etapu zamknięcia stanu surowego, a resztę prac inwestorzy wykonują samodzielnie. Niektórzy inwestorzy, którzy dzielą się swoimi dokonaniami na forach internetowych, twierdzą, że to rozwiązanie obniżyło ich koszty budowy domu o kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Po czwarte – sprawdzaj ceny i negocjuj

Myśl o oszczędnościach podczas każdego wydatku. Jeśli uzgadniasz z fachowcem wycenę, zapytaj, czy jest możliwość negocjowania ceny. Jeśli kupujesz materiały budowlane w sklepie A, zorientuj się, czy w sklepie B nie dostaniesz ich taniej. Jest duża szansa, że po zsumowaniu wszystkich tego typu drobnych oszczędności, finalnie uzbierasz pokaźną kwotę.

Materiał partnera

Sprawdź także

hurtownia budowlana

Dlaczego warto zaopatrzyć się w hurtowni budowlanej?

Budując czy remontując dom z pewnością zadajesz sobie sprawę z tego, jak istotną kwestią jest …