Sprawdzanie VIN ułatwi Ci zakup używanego auta

Jeśli zamierzasz kupić samochód używany i chcesz to zrobić rozsądnie, nie tracąc pieniędzy na nietrafiony egzemplarz warto się do tego zabrać z głową już od samego początku. Jakie możliwości daje sprawdzanie VIN? Jak omijać bezwypadkowe, które w rzeczywistości uległy wypadkom, czasami całkiem poważnym? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Zmieniam samochód, jak się do tego zabrać?

Jeśli decydujemy się na zakup auta używanego, z pewnością mamy na to konkretny powód, może nasze auto przestało spełniać nasze oczekiwania, już nam nie wystarcza, albo zwyczajnie się zużyło. I dokładnie z tych smych lub podobnych powodów, ktoś inny sprzedaje samochód albo już sprzedał jakiemuś handlarzowi, dla którego my jesteśmy potencjalnymi kupcami. Rynek pełen jest aut używanych w bardzo różnej kondycji, jednak aby nabyć okaz, który spełnia nasze oczekiwania musimy podejść do tematu taktycznie. Znalezienie odpowiedzi na takie pytania jak: Dlaczego jest sprzedawany, co się psuje, skąd pochodzi większość używanych modeli. Dzięki internetowi jest to dzisiaj o wiele prosztsze, choć może być czasochłonne. Będąc w posiadaniu tych kilku informacji możemy zacząć poszukiwania, jednak nie dajmy się nabrać na ładne zdjęcie i atrakcyjny zewnętrzny wygląd samochodu, podejdźmy chłodno do tematu, często coś co wydaje się być na pierwszy rzut oka super okazją, wcale nią nie jest. Dużą pułapką okazuje się też być wyjątkowo niska cena, bo po przyjrzeniu się z bliska ma ona swoje ukryte uzasadnienie i dobrze byłoby je znać, by mieć jasny obraz tego, co faktycznie oferuje sprzedawca.

Jeden z najdroższych zakupów w życiu.

Ponieważ zakup samochodu kosztuje nie mało, chcemy podjąć słuszną decyzję, pośpiech nie jest wskazany a już na pewno nie dajmy się pospieszyć sprzedawcy, hasła w stylu; „zaraz ktoś ma po niego przyjechać i kupić auto od razu”. Nie dajmy się nabrać na takie teksty, to że ktoś kupuje w pośpiechu nie znaczy że my też tak mamy robić. Nasza taktyka to nie pośpiech a rozsądek i dokładne sprawdzenie słów sprzedawcy, bo jest wiele pułapek, o których mogliśmy nie wiedzieć do tej pory.

Pułapki na rynku wtórnym

Motywacja sprzedawcy to zarobić jak najwięcej, z jednej strony przez zabiegi by auto wyglądało na w lepszej kondycji niż jest w rzeczywistości, z drugiej poprzez próbę zaoszczędzeni na naprawach, bo tego nie widać na pierwszy rzut oka.

Duże ryzyko zakupu samochodu z podmienionymi częściami. To częsty proceder wśród handlujących, dobre części sprzedawane są dla większego zarobku a podmienia się je na stare z okolicznych złomowisk, czy giełd. Jakość takich części pozostawia wiele do życzenia.

Zagrożenie zakupu pojazdu po wypadku czasem bardzo poważnym. To ogromne ryzyko dla pasażerów i kierowcy samochodu jak i dla innych uczestników ruchu. Wynika to stąd że samochód, który raz uległ wypadkowi, uszkodzona została konstrukcja nośna, podczas następnego, niewielkiego nawet zderzenia może zgnieść się jak harmonijka, nie trzeba dużej wyobraźni by zrozumieć w jakiej sytuacji znajdą się pasażerowie. Źle, po kosztach naprawione auta to plaga naszych dróg. Smutnym jest fakt że Polska jest w czołówce w Unii Europejskiej pod względem ilości wypadków śmiertelnych na drogach a cztery razy więcej osób zostaje sparaliżowanych na całe życie. Spójrzmy prawdzie w oczy, spawane z kawałków powypadkowe graty nie ochronią nas gdy dojdzie do wypadku.

Money, money, money.

To piosenka, którą podświadomie nuci każdy handlarz. Kupić tanio, sprzedać drogo brzmi jak banał ale w tak szybki sposób zarabiają handlujący pojazdami. Znane im są sztuczki i sposoby by naszą uwagę oderwać od tego, co istotne w samochodzie. Auta wyglądają nienagannie, są odświeżone, wypolerowane i ze skrupulatnie zamaskowanymi uszkodzeniami. Co kryje się pod tym pierwszym wrażeniem? Kupujący rzadko zadają sobie trud by to sprawdzić a to może okazać się dużym błędem. Prześwietlenie pojazdu powinno rozpocząć się jeszcze przed oglądaniem go na żywo. Mam na myśli prześwietlenie informacyjne, bo to co miało miejsce do tej pory z autem może nam wiele powiedzieć o jego dzisiejszej kondycji.

Sprawdzanie VIN ujawni nam prawdziwą historię pojazdu

Auto bezwypadkowe czy po wypadku
Dzięki VIN w Autoraport znajdziesz wiele cennych informacji, które mogą uchronić Cię przed trefnym zakupem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sprawdzanie VIN pozwala nam punkt po punkcie zobaczyć co się faktycznie działo z tym samochodem, a oto na jakie pytania możemy znaleźć odpowiedzi:

  • Czy auto miało wypadki, jeśli tak to jakie?
  • Czy auto było kradzione?
  • Jakie są Oryginalne Dane Techniczne? Czyli te które jasno pokazują, które części są oryginalne a które podmienione.
  • Jak auto wyglądało po wypadku? Zdjęcia powypadkowe mogą naprawdę otworzyć oczy.
  • Jakie to auto miało przebiegi?

Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w na stronie autoraport.pl. Sprawdzanie VIN to podstawowa czynność jaką powinniśmy zrobić przed oglądaniem pojazdu na żywo, by nie tracić czasu na oględziny modelu, którego historia już na starcie go dyskredytuje. Sprawdzanie VIN w Autoraport to ogromna oszczędność czasu i duża jasność na wstępie.

Dzięki VIN w Autoraport znajdziesz wiele cennych informacji, które mogą uchronić Cię przed trefnym zakupem. Wystarczy kilka kliknięć w komputer lub smartfon, niezależnie czy jesteśmy w domu, czy już podczas oglądania pojazdu możemy zdobyć o nim najistoniejsze informacje. W najprostszy sposób możemy wyeliminować ogromne zagrożenie dla siebie i bliskich, którym może być zakup pojazdu po przejściach, których niestety jest od groma w naszym kraju.

Bądź przezorny i zwiększ swoje szanse na udany zakup.

Sprawdzanie VIN jest coraz bardziej powszechne, co prowadzi do tego że niektóre komisy umieszczają w ogłoszeniach jego wyniki i słusznie, bo zwiększa to wiarygodność ogłoszenia. Znając prawdziwą historię pojazdu możemy dowiedzieć się bardzo dużo o samochodzie, zanim zaczniemy organizować czasochłonne oględziny. Oszczędzamy sobie masy kłopotów a co najważniejsze zyskujemy narzędzie dzięki któremu unikamy zakupu auta niebezpiecznego, z podmienionymi częściami, kradzionego przy którym czekają nas kłopoty prawne i ryzyko odebrania pojazdu bez odszkodowania a to kolejny argument by sięgać po autentyczne dane z niezależnych i sprawdzonych źródeł, ktore oferuje Autoraport. Samochód to niezwykle użyteczne narzędzie, ale tylko wtedy gdy jest sprawne i bezpieczne. Życzymy udanego zakupu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Szkody pojazdu

Co piąty sprawdzony samochód miał zgłoszoną szkodę

Osoby nabywające samochody na rynku wtórnym muszą uważać na oszustów, którym zależy na szybkim zysku. …