crash test kolizja
ypadki komunikacyjne należą do najczęstszych wypadków zgłaszanych do ubezpieczycieli. Odszkodowanie zdrowotne dla ich ofiar jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy | fot.: pexels

Odszkodowanie za wypadek. Jak je uzyskać i komu się należy?

Jak mówi stare i dobrze znane powiedzenie, wypadki chodzą po ludziach. Jedną z sytuacji, kiedy wypadki zdarzają się najczęściej jest poruszanie się po drogach – według statystyk wypadki drogowe należą do najczęściej notowanych zdarzeń tego typu. Dla osób, które zostały poszkodowane w jednym z nich, odszkodowanie jest często jedynym sposobem na to, by pokryć związane z rehabilitacją, leczeniem lub przymusową przerwą w pracy wydatki. Niestety, uzyskanie odszkodowania nie zawsze jest tak łatwe, jak byśmy tego chcieli.

  1. Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny
  2. Pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek rolniczy
  3. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wypadku w pracy
  4. Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

Przeszkodą w uzyskaniu potrzebnych pieniędzy mogą okazać się najróżniejsze czynniki. Czasem bywa nią postawa ubezpieczycieli, którzy niesłusznie oddalają wnioski składane przez poszkodowanych. Innym razem źródło problemów tkwi gdzie indziej – a konkretnie w braku znajomości przepisów oraz swoich praw przez osoby potrzebujące odszkodowania. Niezależnie od tego, do jakiej grupy się zaliczamy, w takich sytuacjach warto poprosić o pomoc fachowców, którzy znajdą wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Jak wspomnieliśmy już na początku artykułu, wypadki komunikacyjne należą do najczęstszych wypadków zgłaszanych do ubezpieczycieli. Odszkodowanie zdrowotne dla ich ofiar jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy. To ważna informacja, bo wiele osób sądzi, że kwotę zadośćuczynienia musi wypłacić ją z własnej kieszeni. O pieniądze należy więc zwrócić się do jego ubezpieczyciela – najlepiej za pośrednictwem firmy pomagającej w uzyskaniu odszkodowania. Zanim to zrobimy, upewnijmy się jednak, że rekompensata rzeczywiście nam przysługuje. Co do zasady, jest ono wypłacane osobom, które:

  • były kierowcami poszkodowanymi w wypadku;
  • były pasażerami (również we własnym aucie, kiedy prowadził ktoś inny);
  • uczestniczyły w kolizji jako piesi;
  • były uczestnikami wypadku jako rowerzyści, motocykliści, motorowerzyści itp.;
  • były kierowcami, którzy przyczynili się do wypadku, jednak odpowiedzialność nie spoczywa wyłącznie na nich.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek rolniczy

Odszkodowanie z Kompensja można uzyskać również wtedy, gdy do wypadku dojdzie podczas wykonywania prac rolniczych. Rekompensatę uzyskuje się dzięki ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, do którego wykupienia zobowiązani są wszyscy rolnicy na tej samej zasadzie, co kierowcy samochodów. Według prawa, ubezpieczenie to pokrywa wszystkie szkody powstałe na terenie danego gospodarstwa, niezależnie od tego, czy ich sprawcą był sam rolnik, czy też inne osoby przebywające na tym obszarze.

Tak jak w przypadku innych wypadków, w przypadku zdarzeń, do których doszło na terenie gospodarstw rolnych niezwykle ważna jest szybkość działania. Tymczasem w kryzysowych sytuacjach górę biorą często emocje i szok. W ich wyniku poszkodowany często sądzi, że nic mu się nie stało. Niepokojące objawy, takie jak bóle kręgosłupa czy zawroty głowy, które jednoznacznie wskazują na uszczerbek na zdrowiu, pojawiają się dopiero potem. Po ich zauważeniu należy bezzwłocznie udać się do lekarza, co ułatwi dochodzenie roszczeń.

 

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wypadku w pracy

Poza drogami publicznymi oraz gospodarstwami rolnymi, do wypadków często dochodzi w miejscach pracy. Na powstanie uszczerbku na zdrowiu oczywiście najbardziej narażone są osoby pracujące fizycznie, choć absolutnie nie jest to regułą. Zgodnie z prawem, by dane zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi zostać spełniony jeden z poniższych warunków:

  • do wypadku doszło w związku z pełnieniem przez poszkodowanego jego obowiązków zawodowych;
  • wypadek nastąpił w czasie wykonywania obowiązków na rzecz pracodawcy, nawet jeśli ten nie wydał takiego polecenia;
  • do wypadku doszło podczas pełnienia obowiązków zawodowych między miejscem pracy, a miejscem wypadku.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy może być wypłacone z dwóch źródeł. Pierwszy to Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W niektórych przypadkach (na przykład, kiedy do szkody doszło z winy lub wskutek zaniedbania pracodawcy), może ono zostać wypłacone również z budżetu firmy lub instytucji, w której poszkodowany jest zatrudniony. W uzyskaniu rekompensaty pomogą specjaliści z firmy zajmującej się odszkodowaniami.

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

Odszkodowanie – bez względu na to, czy chodzi o rekompensatę za wypadek drogowy, rolniczy czy też podczas pracy – przysługuje nie tylko poszkodowanemu. Jeśli ten w wyniku zdarzenia poniósł śmierć, o wypłatę pieniędzy mogą ubiegać się jego bliscy. Możliwość uzyskania odszkodowania istnieje również wtedy, gdy nasz bliski co prawda nie zginął, ale w wyniku wypadku odniósł poważny uszczerbek na zdrowiu, uniemożliwiający mu pełnienie dotychczasowych obowiązków rodzinnych. Do tego typu sytuacji zaliczyć należy przede wszystkim zapadnięcie w śpiączkę, paraliż lub inny rodzaj trwałego kalectwa, a także poważne obrażenia ciała. W takich sytuacjach pomoc w uzyskaniu odszkodowania zaoferują nam specjaliści.

 

Odszkodowania Kompensja – Kancelaria odszkodowawcza 

Podwale Przedmiejskie 32/25

80-824 Gdańsk

pomorskie

Gdańsk

Email: biuro@kompensja.pl

Tel.: 585008089

 

https://www.kompensja.pl/

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …