kobieta robiąca ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenie przeponowego, głębokiego oddychania może korzystnie wpłynąć na pracę układu sercowo-naczyniowego, wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi i zwiększyć natlenienie tkanek | fot.: stock.adobe.com

Czym właściwie jest przepona i jaką dokładnie rolę odgrywa w naszym organizmie?

Przepona należy do najbardziej niezwykłych struktur naszego ciała. Jest szerokim, cienkim i płaskim mięśniem wyglądem przypominającym kopułę i oddzielającym jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Składa się z dwóch części: mięśniowej i ścięgnistej. Przez przeponę przechodzą nerwy, naczynia i organy, w tym przełyk, aorta i żyła główna dolna. Jest ona jednym z największych mięśni ludzkiego ciała i to dzięki niej klatka piersiowa unosi się i opada podczas oddychania. Ludzie często nieświadomie oddychają nieprawidłowo wykorzystując do tego mięśnie szyi przy górnych żebrach i nie zdając sobie sprawy, że prawidłowe działanie przepony wpływa na cały organizm.

Przepona umożliwia prawidłowe oddychanie

Przepona wpływa na zmianę objętości klatki piersiowej umożliwiając pobieranie i usuwanie powietrza. Podczas wdechu kurczy się pozwalając na zassanie powietrza do płuc, a podczas wydechu rozkurcza wpływając na usunięcie z nich powietrza.

Wielu ludzi zupełnie nieświadomie oddycha torem górno-żebrowym zamiast przeponą. W ten sposób angażowane do pracy są mięśnie szyi przyczepione do górnych żeber. Mięśnie te są dodatkowymi mięśniami oddechowymi i powinny być aktywowane tylko w sytuacjach stresowych lub podczas wysiłku kiedy występuje wzmożone zapotrzebowanie na tlen. To prowadzi do słabej aktywacji przepony i może wywoływać bóle karku, szyi lub głowy a także do problemów w obrębie obręczy barkowej.

Niewłaściwe oddychanie bez użycia przepony może prowadzić do zaburzeń wentylacji i zmniejszonego dopływu krwi do mózgu. Kiedy oddychamy przeponą, obniża się ona podczas wdechu i podnosi wraz z wydechem. Powstaje wtedy gradient ciśnień, który pozwala krwi żylnej i limfie powrócić z kończyn dolnych. Kolejną funkcją przepony jest więc przeciwdziałanie rozwojowi żylaków, obrzęków a nawet cellulitu. Co ciekawe, dzieci do czwartego roku życia oddychają prawidłowo, dopiero później zatracamy tę umiejętność.

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, ale nie jest odpowiedzialna tylko za oddychanie.

Przepona odpowiada za prawidłowy metabolizm i wyciszenie organizmu

Przepona odpowiada za prawidłowy przebieg metabolizmu ułatwiając usuwanie z organizmu zbędnych resztek pokarmu. Kurcząc się odpowiada za odpowiednie ciśnienie w jamie brzusznej, umożliwiające oddanie stolca, ale i moczu czy wymiotowanie. Mięsień ten jest również powiązany powięziowo z narządami a jego ruchy powodują masaż narządów wewnętrznych. Dzięki temu zapobiega problemom w postaci refluksu, zgagi czy zespołu jelita drażliwego. W obrębie miejsca, w którym przełyk przechodzi przez przeponę wywiera ona na niego kontrolowany nacisk utrudniając cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

Przepona otoczona jest przez liczne receptory, które wyciszają współczulną część układu nerwowego kiedy głęboko oddychamy. Aktywuje się wtedy część przywspółczulna odpowiedzialna m.in. za poczucie relaksu poprzez zwolnienie procesów fizjologicznych.

Badania wykazały, że przepona pozwala także utrzymać równowagę ciała. Jest naturalnym wsparciem dla kręgosłupa podczas ruchu zapewniając stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa, w którym znajduje się środek ciężkości ciała człowieka.

Ćwiczenie przeponowego, głębokiego oddychania może korzystnie wpłynąć na pracę układu sercowo-naczyniowego, wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi i zwiększyć natlenienie tkanek. Długi i spokojny, pełny oddech sprawi, że będziemy bardziej zrelaksowani i pewni siebie, a harmonijne oddychanie pozwoli uspokoić i rozluźnić ciało.

ALE

Sprawdź także

.Nurkowanie a zdrowie

Gotowi na nurkowanie?

Od dawna myślisz o tym, żeby na własne oczy zobaczyć podwodny świat i podczas najbliższego …