trening siłowy kobiet
Już po kilku tygodniach treningu siłowego można zauważyć pierwsze efekty w wyglądzie sylwetki i to niekoniecznie przy stosowaniu rygorystycznej diety | fot: Fotolia

Kobiety do ciężarów!

Nie wystarczy schudnąć, aby cieszyć się ładną sylwetką. Samą dietą zmniejszyć można rozmiar ubrań, ale nie zawsze poprawić jakość ciała. Istnieje nawet określenie na taką sylwetkę – skinny fat, to osoba względnie szczupła, jednak jej ubrania skrywają niezbyt estetyczne, otłuszczone ciało. Co zrobić, jeśli ten opis zna się z autopsji? Najlepszym wyborem wydaje się być siłownia i to także dla kobiet. Niestety, nie chodzi tu o leniwe chodzenie po bieżni czy przeglądanie telefonu na rowerku treningowym. Na piękne ciało najlepsze są wolne ciężary. 

Trening siłowy kobiet

Na początku warto rozprawić się z mitem, według którego trening siłowy zarezerwowany jest wyłącznie dla mężczyzn. Jest to nieprawda, gdyż dla wielu kobiet ten rodzaj aktywności fizycznej może okazać się niezwykle skuteczny. Panie nie powinny się także obawiać nadmiernego przyrostu masy mięśniowej i wyglądu kulturysty, gdyż jest to po prostu niemożliwe. Kobiecy organizm znacząco różni się od męskiego, inne hormony odpowiadają za wygląd ciała, które charakteryzuje się zresztą większą ilością tłuszczu, niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Dlatego ćwiczenia siłowe u kobiet nie są w stanie zbudować muskulatury, do której dążą mężczyźni. Za to pozwalają schudnąć, jednak w przeciwieństwie do innych aktywności, spalany zostaje tłuszcz, nie tracąc przy tym mięśni. Kobieca sylwetka nabiera wówczas jędrności i sprężystości, uwydatniony zostaje zarys mięśni, co znacząco wpływa na zwiększenie atrakcyjności ciała.

Najlepszy trening całego ciała

Choć niektóre kobiety posiadają priorytety w poprawie wyglądu, na przykład zależy im na ujędrnieniu pośladków, tak najlepszą metodą na ładne ciało jest trening obwodowy, który skupia się na wszystkich częściach ciała. Pobudzenie różnych partii mięśniowych powoduje, że aktywność taka pozwala na spalenie większej ilości kalorii, a także ujędrnienie całego ciała. Trening siłowy pozwala również na wyrównanie proporcji – przykładowo, przy drobnej górnej części ciała i masywniejszych nogach, błędem będzie rezygnacja z ćwiczeń ramion, rąk czy klatki piersiowej. Jeśli uda się w tych miejscach choć odrobinę rozbudować tkankę mięśniową, proporcje ciała ulegną wyrównaniu. W końcu chcąc osiągnąć ładny wygląd sylwetki, to właśnie proporcje i wymiary, a nie liczba kilogramów na wadze, ma największe znaczenie. Co interesujące, warto również ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, chociażby poprzez klasyczne wyciskanie ciężaru. Powoduje to ujędrnienie i nadanie ładniejszego kształtu kobiecym piersiom. Z kolei na polepszenie wyglądu pośladków, ud oraz nóg, istotne będą takie ćwiczenia, jak: przysiady ze sztangą, wykroki czy martwy ciąg.

Kilka złotych rad

Trening siłowy dla kobiet nie powinien opierać się na znikomym obciążeniu – lepiej jest sięgnąć po większe ciężary, oczywiście w granicach swoich możliwości, gdyż wówczas większy jest impuls do pobudzania mięśni. Dlatego machanie małym ciężarkiem nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty. Istotna jest także odpowiednia rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganie, wykonane po ćwiczeniach siłowych. Nie bez znaczenia jest też odpoczynek, czyli dobry sen i przerwa między kolejnymi treningami. Wówczas mięśnie zregenerują się i będą gotowe na kolejne, treningowe wyzwania.

Kobiety nie muszą więc obawiać się ciężarów, stereotypowo zarezerwowanych dla mężczyzn. Już po kilku tygodniach treningu siłowego można zauważyć pierwsze efekty w wyglądzie sylwetki i to niekoniecznie przy stosowaniu rygorystycznej diety.

KFE

Sprawdź także

ciężary na odchudzanie

Trening siłowy czy cardio – co szybciej pozwoli Ci schudnąć?

Trenujemy, ponieważ chcemy poprawić swoją sylwetkę i zdrowie. Chcemy być szczuplejsi, mieć więcej mięśni i …