Nykturia jest definiowana jako silna potrzeba oddawania moczu, zmuszająca do obudzenia się nawet wielokrotnie w ciągu nocy. Objaw taki może zwiastować wiele chorób i być spowodowany przez kilka czynników.
Przyczyny nykturii
Czasami wielokrotne przebudzanie się w celu oddania moczu wiąże się ze zwiększoną produkcją moczu. Dzieje się tak na przykład u osób z nierozpoznaną cukrzycą, które mniej lub bardziej świadomie sięgają po zwiększoną ilość płynów w ciągu dnia. Naturalnie będą więc one filtrować przez nerki i wydalać zwiększoną ilość moczu w dzień oraz w nocy. Czasami nykturia może byś spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej i zmniejszonym wydzielaniem hormonu odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu w nerkach, zwłaszcza w godzinach nocnych. Dodatkowo pacjenci z nadciśnieniem tętniczym stosujący na noc leki z grup, które obniżają ciśnienie przez zwiększone wydalanie moczu, mogą uskarżać się na takie niepożądane działanie. Na przebudzanie się w celu oddania moczu w nocy może też wpływać nasz styl życia i tak na przykład alkohol wypijany przed snem czy duża ilość kawy w godzinach wieczornych może mieć negatywny wpływ na zjawisko nykturii.
Nykturia jako objaw przerostu prostaty
Bardzo często nykturia występuje też u mężczyzn, którzy mają do czynienia z przerostem gruczołu krokowego. W przebiegu tej choroby gruczoł krokowy, który otacza cewkę moczową, ulega powiększeniu. Może to powodować przeszkodę w odpływie moczu – co z kolei z biegiem czasu prowadzi do nadaktywności mięśnia – wypieracza odpowiedzialnego za oddawanie moczu i pacjent odczuwa potrzebę częstego chodzenia do toalety, w tym także w nocy. Nykturia jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów. Badania mężczyzn po 50. roku życia dowodzą, iż nykturia jest najczęstszą przyczyną zaburzeń snu. Zwiększona częstość oddawania moczu w ciągu nocy powoduje pogorszenie jakości snu, wpływa na obniżenie witalności odczuwanej w ciągu dnia oraz ogólnego samopoczucia. Zaburzenia snu prowadzą do osłabienia koncentracji, pogorszenia funkcji poznawczych, zmniejszenia wydajności pracy.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Gdy problem dopiero się zaczyna, można spróbować zmienić kilka z naszych dotychczasowych nawyków np. zrezygnować z wieczornej kawy, nie pić dużej ilości alkoholu przed snem. Łagodne objawy ze strony powiększającej się prostaty można zminimalizować, zapobiegając jej dalszemu powiększaniu się, poprzez zastosowanie leków zawierających składniki pochodzenia roślinnego, takich jak Prostamol Uno. Jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie, skonsultuj z lekarzem czy Twój lek możesz przyjmować rano czy tak, by zminimalizować działania niepożądane w postaci nykturii. Gdy problem nie ustępuje, powinno to skłonić Cię, do konsultacji ze specjalistą. Nierozpoznane stany chorobowe należy bowiem zdiagnozować, leczyć i w odpowiedzialny sposób kontrolować. Nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza, że następstwa nykturii mogą mieć znaczny wpływ na jakość Twojego życia.
Materiał partnera zewnętrznego