jak zwalczać pleśń na oknach
Jeśli zauważymy ją jednak na szybach czy uszczelkach, zastanówmy się, czy nasze okna nie są zbyt szczelne | fot.: materiał partnera

Pleśń na oknach – przyczyny i rozwiązanie problemu

Pleśń na oknach bierze się z niedostatecznej wentylacji. Oznacza to, że cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu jest za słaba. Przyczyną mogą być popełniane przez nas błędy lub zbyt szczelne okna.

Powietrze ma możliwość cyrkulacji dzięki różnicom w jego gęstości – jest ona inna na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dla optymalnego ruchu powietrza niezbędny jest prawidłowo działający system wentylacji. Wpadające poprzez naturalne szczeliny w oknach oraz drzwiach powietrze w pomieszczeniu ulega ogrzaniu, staje się lżejsze i unosi się do góry, znajdując ujście poprzez kratki wentylacyjne. W miejsce „zużytego” powietrza napływa świeże, z zewnątrz. Jeśli cały mechanizm działa prawidłowo, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z pleśnią na oknach czy ścianach.

Skąd się bierze pleśń na oknach?

Jeśli zauważymy ją jednak na szybach czy uszczelkach, zastanówmy się, czy nasze okna nie są zbyt szczelne, albo czy po prostu nie zapominamy o częstym wietrzeniu mieszkania. Zwróćmy też uwagę na parapety, czy nie leżą na nich stosy książek, utrudniając swobodny przepływ powietrza.

Pleśń na oknach może być jednak skutkiem nieprawidłowej wentylacji w budynku, na co niestety nie mamy większego wpływu. Możemy jednak zastosować prostą rzecz – zainwestować w okna z nawiewnikami albo w same nawiewniki.

Okno z nawiewnikiem

Jeśli mieliśmy w planach wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań w naszym domu, takich jak wymiana okien na szczelne energooszczędne, wielokomorowe z pakietem trzech szyb oraz innowacyjną technologią „Foam inside” (poprawiającą parametry termoizolacyjne do 30%) jak np. model Perfekt firmy Ekoplast Kraków – nic straconego! W tym wypadku możemy zjeść i mieć przysłowiowe ciastko. Energooszczędne okna mogą być wyposażone w systemowe elementy doprowadzające powietrze, nawiewniki.

Nawiewniki montowane do starych okien

Nawiewniki można też zamontować w oknach, które mamy, bez konieczności wykonywania specjalnych wierceń czy prac frezerskich. Ich montaż nie jest czynnością bardzo skomplikowaną.

Montuje się je w górnej części okna. Po wdrożeniu urządzenia, mamy możliwość kontrolowania doprowadzanego do wnętrza świeżego powietrza za pomocą regulacji manualnej lub automatycznej. Automatyczne to nawiewniki higrosterowane – takie, które same analizują zmiany poziomu wilgotności i dostosowują odpowiednio stopień otwarcia. Na rynku są dostępne również nawiewniki samoregulujące się. Mowa tu o urządzeniach ciśnieniowych, w których wielkość przepływu powietrza uzależniona jest od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

W jaki sposób działa nawiewnik?

Wpadające z zewnątrz powietrze w przestrzeni pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą lekko się ogrzewa, a następnie unosi do góry, gdzie doprowadzane jest do wnętrza poprzez nawiewnik.

Jeśli mamy więc problem z zapleśnieniami na oknach, zadbajmy o dobry mikroklimat, inwestując w okna z nawiewnikami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zasłony w sypialni

Jakie zasłony do domu wybrać?

Zasłony i firany to częste połączenie, które wybieramy jako dekorację i przesłonę naszych okien. Niezwykle …