wilgoć w powietrzu
Wilgoć może mieć różne źródła i wpływać na komfort życia ludzi oraz na stan materiałów budowlanych | fot.: materiał partnera

Wilgoć w piwnicy – skąd się bierze i jak się jej pozbyć domowymi sposobami?

Piwnica to niestety miejsce, w którym często panuje wilgoć. To zjawisko ma negatywny wpływ na stan wielu tworzyw, a także nie jest korzystne dla zdrowia. Skąd bierze się wilgoć i w jaki sposób można się z nią uporać domowymi sposobami? Przeczytasz o tym w artykule.

Skąd się bierze wilgoć w piwnicy?

Wilgoć to nic innego jak para wodna obecna w powietrzu. Przyczyn jej powstawania w dolnych częściach budynków (m.in. w piwnicy), jest kilka:

  • Infiltracja wody opadowej, która grawitacyjnie może przenikać do piwnicy ze względu na niewystarczająco szczelne fundamenty, czy ściany.
  • Parowanie z gleby ze względu na zmianę temperatury. Tak powstała wilgoć może przenikać do piwnicy, jeśli wokół budynku nie ma izolacji termicznej lub hydroizolacji fundamentów.
  • Zbyt wysoki poziom wód gruntowych znajdujący się wokół budynku może przenikać do piwnicy przez szczeliny, jeśli nie ma odpowiedniego systemu udrożnienia.
  • Kondensacja pary wodnej, która powstaje, gdy ciepłe i wilgotne powietrze stykają się z chłodnymi powierzchniami.
  • Nieszczelne instalacje hydrauliczne – wycieki wody z rur wodociągowych, czy kanalizacyjnych podwyższają wilgoć w piwnicy.

Konsekwencje zbyt dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu

Wilgoć może mieć różne źródła i wpływać na komfort życia ludzi oraz na stan materiałów budowlanych. Jakie są konsekwencje zbyt dużej wilgotności powietrza w piwnicy? 

  • Pleśń oraz rozwój grzybów – te organizmy mogą rosnąć na ścianach, sufitach, meblach, wpływając na zapach powietrza oraz uwalniając do niego szkodliwe zarodniki. Prowadzą do problemów zdrowotnych u ludzi: alergii, czy problemów z układem oddechowym.
  • Wysoka wilgotność powietrza może sprzyjać rozwojowi roztoczy, czy alergenów. Osoby z astmą i alergiami mogą odczuwać nasilenie swoich objawów.
  • Wysoka wilgotność może negatywnie wpływać na rośliny doniczkowe (prowadzi do gnicia korzeni) i zwierzęta domowe, które nie znoszą nadmiernego nawilżenia.
  • Wilgoć może przyspieszać korozję metalowych elementów budynku i uszkadzać materiały budowlane: drewno, gips, a także prowadzić do odkształceń konstrukcyjnych.
  • Nadmierna wilgotność może sprawiać, że pomieszczenie będzie się wydawać bardziej duszne i niekomfortowe, zwłaszcza w okresie letnim.

Jaka powinna być odpowiednia wilgotność powietrza w domu?

Zazwyczaj zaleca się, aby wilgotność względna wewnątrz budynku mieściła się w zakresie od 40% do 60%. W celu monitorowania i kontrolowania stężenia pary wodnej można użyć higrometru, który jest urządzeniem do pomiaru wilgotności powietrza.

Poziom wilgotności zmienia się w zależności od typu pomieszczenia. W łazience i kuchni ze względu na sposób użytkowania wilgotność będzie większa – ok. 60-65%. W pokoju dziennym, czy sypialni zazwyczaj jest chłodniej, a więc i wilgoć będzie mniejsza – w okolicach 40%.

Domowe sposoby na wilgoć w piwnicy

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się wilgoci w piwnicy. Oto kilka skutecznych metod:

  • Wentylacja – sprawdź, czy system wentylacji działa poprawnie i czy wywietrzniki nie są zablokowane przez zgromadzone wewnątrz zanieczyszczenia.
  • Naczynie z solą kamienną – sól wchłania wilgoć z powietrza.
  • Węgiel drzewny – to także substancja, która ma zdolność pochłaniania wilgoci.
  • Izolacja – upewnij się, że okna, drzwi i ściany są dobrze uszczelnione, aby uniknąć wnikania wilgoci. Poprawna izolacja budynku może pomóc w zmniejszeniu kondensacji i infiltracji wilgoci z zewnątrz.
  • Wietrzenie – to nic innego jak otwieranie okien i drzwi, aby umożliwić cyrkulację powietrza, a tym samym zmniejszenie poziomu wilgotności.
  • Osuszacze powietrza – to również ciekawe rozwiązanie i skuteczne rozwiązanie na obniżenie poziomu wilgoci w powietrzu w pomieszczeniach zamkniętych.
Osuszacz powietrza domowy WEBER DRY PD100A

Osuszacze powietrza posiadają również wąż, który umożliwia odprowadzanie wody bez konieczności opróżniania pojemnika. Do wyboru mamy dwa typy takich urządzeń – do zastosowania domowego i przemysłowego (np. budownictwa). Urządzenia przeznaczone do zastosowania domowego to estetyczne, kompaktowe i łatwe w przenoszeniu urządzenia z dodatkowymi funkcjami. Pomagają także z pozbyciem się nieprzyjemnego, stęchłego zapachu z pomieszczeń.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zaproponowane domowe sposoby na pozbycie się wilgoci z piwnicy i innych pomieszczeń okażą się dla Was pomocne, a przede wszystkim skuteczne. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność nie sprzyja zarówno naszemu zdrowiu, jak i kondycji budynku oraz wyposażenia, więc nie lekceważmy tego problemu. 

Materiał partnera zewnętrznego