panoptix zaćma
Zaćma najczęściej dotyka osób po 50 roku życia, ponieważ to właśnie w tym czasie oczy zaczynają stopniowo słabnąć i są już bardzo zmęczone | fot.: materiał partnera

Leczenie zaćmy – wymiana soczewki

Zaćma nazywana również kataraktą to bardzo poważna choroba wzroku, która nieleczona, może niestety doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Należy ją zatem czym prędzej zdiagnozować, podejmując oczywiście odpowiednie leczenie. Czym jednak jest ta choroba, jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją wyleczyć?

Zaćma: co to za choroba?

Zaćma to choroba narządu wzroku, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka, powodując poważne problemy z wyraźnym widzeniem. Wspomniana soczewka znajdująca się za tęczówką odpowiada za zdolność naszego oka do ostrego widzenia z różnych odległości. W przypadku pojawienia się zaćmy dochodzi niestety do spadku przejrzystości soczewki, co w przypadku nieleczenia tej choroby może w najgorszym wypadku doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma najczęściej dotyka osób po 50 roku życia, ponieważ to właśnie w tym czasie oczy zaczynają stopniowo słabnąć i są już bardzo zmęczone. Oczywiście pogarszający się stan wzroku nie od razu musi być utożsamiany z zaćmą, jednak lepiej dmuchać na zimne. W jaki zatem sposób można rozpoznać tę chorobę? Niestety pierwsze objawy zaćmy są dosyć trudne do rozpoznania nawet przez lekarza specjalizującego się w okulistyce. Niemniej jednak wśród głównych objawów zaćmy wymienia się przede wszystkim efekt widzenia przez tzw. mgłę oraz pogorszenie ostrości widzenia. Mając do czynienia z takimi objawami, warto czym prędzej poddać się odpowiednim badaniom, aby w porę rozpocząć leczenie. Dodatkowymi objawami, które powinny zasugerować konieczność poddania się odpowiednim badaniom, są również problemy z prawidłowym widzeniem kształtów z bliskiej odległości, problemy z prawidłową oceną głębi kolorów, a także problemy z widzeniem po zmroku.

W jaki sposób skutecznie wyleczyć zaćmę?

Jeśli chodzi o najskuteczniejszą metodę wyleczenia zaćmy, to należy tutaj wskazać głównie leczenie operacyjne. Niestety, ale żadne dostępne w aptekach medykamenty (zarówno suplementy diety, jak i specjalistyczne krople do oczu) nie są w stanie pomóc, gdy choroba już się rozwija. Oczywiście takie produkty zapobiegają mętnieniu soczewki i poprawiają jej metabolizm, jednak w żaden sposób nie są w stanie zahamować rozwoju choroby. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie operacji polegającej na usunięciu soczewki oka. W jej miejsce zostaje wprowadzona sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa, którą zgodnie z nazwą umieszcza się wewnątrz gałki ocznej. Czy jest się jednak czego obawiać? Jeszcze jakiś czas temu taka operacja wiązała się z bólem oraz koniecznością pozostania w szpitalu przez co najmniej kilka dni, jednak w ciągu ostatnich lat wszystko diametralnie się zmieniło. Obecnie taki zabieg trwa zaledwie 30 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego też jest całkowicie bezbolesny. Warto przy tym podkreślić fakt, iż sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa pozwala w trwały sposób poprawić jakość widzenia i pacjent nie musi w ogóle stosować żadnych okularów korekcyjnych.

Wracając jednak do samego zabiegu, to warto wiedzieć o tym, iż po operacji nie jest konieczne zakładanie żadnych szwów i już po kilku godzinach od jej przeprowadzenia pacjent może powrócić do domu. Przed przystąpieniem do operacji trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniej soczewki, ponieważ jest ona wymieniana tylko raz na całe życie. Wybierać można pomiędzy soczewkami jednoogniskowymi oraz wieloogniskowymi. Jedynie te pierwsze są refundowane przez NFZ, jednak nie są one tak dobre, jak te drugie. Przy ich pomocy nie można bowiem skorygować niektórych wad (chodzi tutaj głównie o astygmatyzm oraz krótkowzroczność), dlatego też znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór soczewki wieloogniskowej.

Materiał partnera