Problem ze snem z powodu nieleczonego bezdechu
Problem ze snem z powodu nieleczonego bezdechu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Koniec z chrapaniem, czyli o leczeniu bezdechu podczas snu

Chrapanie jest bardzo uciążliwe dla domowników, ale już towarzyszący mu bezdech podczas snu (zwany sennym, śródsennym czy nocnym), może być niebezpieczny dla samego chrapiącego. Osoba taka, chcą ustrzec się przez poważnymi następstwami nieliczenia problemów w oddechem w czasie snu, jakimi są: zaburzenia pracy serca, nadciśnienie, cukrzyca, nadczynność tarczycy, powinna skonsultować swój problem ze specjalistą.

Wizyta u lekarza i co dalej?

Badania i diagnoza to dopiero początek drogi prowadzącej do spokojnego i zdrowego snu, który zregeneruje organizm i pozwala dobrze wypocząć. Ważna jest wizyta u specjalisty i rozpoznanie choroby. Najdokładniejszym badaniem snu jest polisomnografia, polegająca na monitorowaniu  snu za pomocą podpiętych do ciała czujników. W tym czasie badane są wartości takich parametrów jak: zawartość tlenu we krwi, tętno, przepływ powietrza przez nos i usta, fazy snu, w których się znajdujemy, ruchy kończyn i chrapanie. Wskaźniki te pozwalają na trafne rozpoznanie choroby i określenie stopnia jej zaawansowania.

Nieco prostszym badaniem, wykonywanym w domu osoby dotkniętej bezdechem jest poligrafia. Obejmuje ona obserwację wartości wszystkich wyżej wymienionych parametrów z wyłączeniem monitorowania faz snu.

Obie metody pozwalają na postawienie właściwej diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i samopoczucia pacjenta w ciągu dnia wybierany jest sposób leczenia. (Więcej na temat leczenia bezdechu sennego TUTAJ)

Aparaty usprawniające oddech dla osób z bezdechami sennymi

Lekarz prowadzący, na przykład laryngolog, zaproponuje nam urządzenia wspomagające prawidłowe oddychanie. W leczeniu bezdechu sennego pomaga zakładanie na nos maski CPAP, której działanie polega na wytwarzaniu niewielkiego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Pozwala to zachować drożności gardła, a co się z tym wiąże – niweluje chrapanie i zapobiega powstawaniu bezdechu. Aparat z maską na nos może nie wygląda szczególnie atrakcyjnie, ale kiedy chodzi o nasze zdrowie, nie warto zastanawiać się nad estetyką. Tym bardziej, że jedyną osoba, która będzie nas w nim oglądać, jest nasza druga połówka. Uwolniona od uciążliwego chrapania i ciągłego niewyspania na pewno doda nam otuchy i dopilnuje, abyśmy zakładali aparat na noc.

Pomoc ortodonty w leczeniu bezdechów śródnocnych

W niektórych przypadkach będziemy mogli skorzystać z pomocy ortodonty. Leczenie ortodontyczne w tym przypadku polega na stosowaniu aparatu wysuwającego żuchwę, który zakłada się na noc. Dzięki temu, że może on być precyzyjnie regulowany, pozwala na nieznaczne wysunięcie żuchwy w stosunku do górnej szczęki. Dzięki temu zwiększa się napięcie mięśni gardła w czasie snu, które eliminuje chrapanie oraz bezdechy. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla wszystkich, którzy nie są w stanie spać w masce CPAP, ponieważ im przeszkadza, czują się niekomfortowo lub wstydzą się partnera. Aparat ortodontyczny jest dyskretny i nie powoduje dyskomfortu psychicznego.

Bezdech senny wymaga leczenia
Bezdech senny wymaga leczenia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zabieg laryngologiczny likwidujący podłoże bezdechu

U osób, u których stwierdzono pewne nieprawidłowości anatomiczne w budowie dróg oddechowych, może okazać się konieczne przeprowadzenie operacji. Dotyczy to tych pacjentów, którzy mają skrzywioną przegrodę nosową, upośledzającą drożność układu oddechowego.

Jak samodzielnie wspomagać walkę z bezdechem

O równy i spokojny oddech podczas snu, możemy zadbać sami. Należy utrzymywać prawidłową wagę ciała, prowadzić aktywny tryb życia, unikać palenia papierosów oraz spożywania alkoholu w godzinach wieczornych. Kieliszek wina przed snem na pewno poprawi samopoczucie, ale mając na uwadze nasze zdrowie, lepiej wypić lampkę wina do obiadu.

Bezdech podczas snu i chrapanie nie muszą uprzykrzać nam życia. Wato poszukać specjalistycznej pomocy, by cieszyć się aktywnym dniem i wypoczywać w nocy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

materac sen wygoda

Jak kupić materac na lata?

Aby zakupiony materac posłużył Ci jak najdłużej, musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Wygodny materac …