Kobieta z pięknymi włosami
Wzmożone wypadanie włosów, zwane także łysieniem, to skomplikowany mechanizm, który może być spowodowany zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. | fot.: Fotolia

Niech ci włos z głowy nie spadnie

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym, z którym spotyka się każdy z nas. Dopóki podczas codziennej toalety na grzebieniu czy szczotce nie znajdujemy więcej niż około 100 włosów, nie powinniśmy się nimi przejmować. Kiedy jednak wypadających włosów jest dużo więcej, gdy wypadają garściami i znajdujemy je ciągle na ubraniach i podłodze, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i poszukać skutecznych sposobów walki z problemem.

Cykl życia włosów

Nasze włosy nie wypadają w sposób przypadkowy. Ich istnienie jest uwarunkowane tak zwanym cyklem życia włosa, który składa się z trzech etapów: anagenu, katagenu i telogenu.

Faza pierwsza – anagen, zwana także fazą wzrostu, obejmuje około 85% włosów na naszej głowie. W tym czasie następuje aktywny podział komórek macierzy włosa, powodujący jego wzrost. Średnio przyjmuje się, że anagen trwa od 3 do 5 lat.

Faza druga – katagen, zwana także fazą przejściową, obejmuje około 10% włosów na naszej głowie. Wówczas ustępują podziały komórek, a sam włos przestaje rosnąć. Katagen trwa około 2 tygodni.

Ostatnia faza – telogen, określana także jako faza spoczynkowa, dotyczy około 1% ogółu włosów na głowie. W ciągu 2-4 miesięcy włos obluzowuje się i wypada. Na jego miejsce wkrótce pojawi się kolejny.

Łysienie? Poszukaj przyczyny

Wzmożone wypadanie włosów, zwane także łysieniem, to skomplikowany mechanizm, który może być spowodowany zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Przyczyniają się do niego na przykład stosowanie zbyt silnych farb czy lakierów, niewłaściwa dieta i wywołane nią niedobory kwasów omega 3 i omega 6, cynku, żelaza i  biotyny. Wzmożone wypadanie włosów możemy zaobserwować po wakacjach spędzonych na słonecznej plaży, albo u osób palących papierosy. Co ważne, może być także reakcją obronną organizmu na długotrwały stres. Jedynym przypadkiem, w którym zwiększone wypadanie włosów nie powinno nas martwić, jest u kobiet czas po porodzie – w ciągu 2-4 miesięcy około 30% włosów jednocześnie przechodzi w fazę telogenową, jednak po ustąpieniu burzy hormonalnej wszystko wraca do normy.

Najczęściej wyróżnianymi rodzajami łysienia są:

  • Łysienie fizjologiczne, które dotyka nas w wieku niemowlęcym (wycierają się wówczas pierwsze włosy), podczas burz hormonalnych okresu dojrzewania i po 60 roku życia.
  • Łysienie androgenowe – związane z gospodarką hormonalną, uwarunkowaniami genetycznymi lub wrażliwością na hormon dihydrotestosteron.
  • Łysienie plackowate – specjaliści określają je jako chorobę autoimmunologiczną, spowodowaną genami, mechanizmami autoimmunologicznymi lub jako wynik silnych przeżyć psychicznych.

Zadbaj o siebie, zadbaj o włosy

Pamiętajmy, że wypadanie włosów to ważny sygnał płynący z naszego organizmu, który powinien skłonić nas do baczniejszego przyjrzenia się naszym codziennym nawykom i stylowi życia. Przede wszystkim, kiedy zauważymy u siebie problem, nie wpadajmy w panikę. Wyeliminujmy obciążające kosmetyki, zaprzestańmy intensywnego suszenia i nagrzewania, zabezpieczmy włosy przed promieniowaniem UV i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Wprowadźmy także do diety witaminy i mikroelementy. Dla pięknej fryzury warto jeść warzywa zielone, sfermentowane produkty mleczne oraz ryby morskie.

Co jednak, jeśli chcemy mieć gwarancję dostarczenia naszym włosom wszystkich niezbędnych składników? Wówczas warto sięgnąć także po suplementy diety, które gwarantują optymalną kompozycję witamin i mikroelementów. Jeszcze bardziej efektywne będzie połączenie ich z właściwą pielęgnacją. Na rynku dostępnych jest kilka tego typu zestawów, na tle których wyróżnia się kompleksowa kuracja Priorin Extra. W jej skład wchodzą kapsułki wspomagające porost włosów oraz specjalny szampon pielęgnacyjny. Badania przeprowadzone na grupie kobiet uskarżających się na łysienie androgenowe wykazały zagęszczenie włosów już po 3 miesiącach terapii z zastosowaniem preparatów. Suplement Priorin Extra zawiera m.in. ekstrakt z prosa (bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6), odżywiający kwas pantotenowy, L-cystynę, czyli jeden z podstawowych budulców włosa oraz biotynę, która przeciwdziała wypadaniu. Jego stosowanie idealnie uzupełnia szampon, który oprócz składników nawilżających i wygładzających: wyciągu z prosa i kwasu pantotenowego, zawiera także glikoproteiny pobudzające włosy do wzrostu. Regularne stosowanie zestawu zgodnie z zaleceniami producenta pozwala znacznie ograniczyć problem nadmiernie wypadających włosów oraz przywrócić im zdrowie, naturalne piękno i blask.

Pamiętajmy o tym, by skupić się na odpowiedniej diecie, suplementacji, ograniczeniu stresu i odpowiednio dobranych środkach pielęgnacyjnych – wówczas nadmierne wypadanie włosów stanie się procesem odwracalnym. Jeśli jednak, pomimo podjętych działań, problem narasta, skontaktujmy się z lekarzem endokrynologiem lub dermatologiem.

Sprawdź także

keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów – ile kosztuje i na czym polega?

Przesuszone włosy mogą utrudniać wykonywanie poszczególnych stylizacji. Łatwo się puszą, są niesforne oraz łamliwe. Często …