stolik kawowy salon
Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na zakup wymarzonego stolika do kawy, warto byś określił główny cel, jaki ma on spełniać | fot.: materiał partnera

Stolik kawowy centrum domowej przestrzeni

Stolik kawowy to najczęściej centralny punkt każdego salonu. Od jego rozmiaru, kształtu i koloru w dużej mierze zależy to, jak prezentować będzie się całe wnętrze. Jednak wybór wcale nie jest łatwym zadaniem. Wiele zależy od stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, a także twoich upodobań. Poza tym to jeden z mebli, który oprócz funkcji dekoracyjnej, spełnia również rolę praktycznego wyposażenia. To dzięki niemu podczas wypoczynku czy spotkania z przyjaciółmi będziesz miał wszystko pod ręką – telefon, pilot, talerz z przekąskami czy filiżankę kawy lub herbaty. Ponadto ten rodzaj mebla coraz częściej doceniany jest jako element nie tylko salonu, ale również korytarza bądź balkonu.

Stolik kawowy – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na zakup wymarzonego stolika do kawy, warto byś określił główny cel, jaki ma on spełniać. Czy będzie to jedynie funkcja estetyczna i dekoracyjna, z możliwością ustawienia na nim kubka z ulubionym napojem? A może planujesz spotkania w większym gronie i od czasu do czasu przyda ci się miejsce na przekąski? Na szczęście, niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz, sklepy oferują szeroki wybór tego rodzaju mebli.

oryginalny stolik kawowy
Jeśli zależy ci głównie na funkcji dekoracyjnej, postaw na fikuśny wzór i oryginalną podstawę | fot.: materiał partnera

Obecnie dużą popularnością cieszą się druciane stoliki kawowe z drewnianym blatem – gładkim lakierowanym lub wykonanym z surowego drewna. Wpisują się doskonale w skandynawski czy loftowy sznyt, ale współgrają również z wnętrzami w stylu glamour. Najczęściej ich podstawa wykonana jest w czarnym kolorze, ale nie brakuje też złotych czy srebrnych odcieni. Nie mniejszy wybór jest w przypadku kształtu. Tutaj możesz wybrać między innymi stoliki okrągłe, kwadratowe, prostokątne, o nieregularnych lub geometrycznych kształtach. 

Jak wybrać idealny stolik do kawy?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać w salonie. Jeśli zależy ci głównie na funkcji dekoracyjnej, postaw na fikuśny wzór i oryginalną podstawę. Dzięki temu wnętrze zyska charakteru, a ty przy okazji będziesz miał do dyspozycji odrobinę powierzchni do wykorzystania. Zależy ci na funkcjonalności? W takim razie doskonale sprawdzi się stolik o bardziej regularnych kształtach, kwadratowy lub prostokątny, który zapewni jednocześnie większy blat użytkowy.

Zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wykonany blat. Szklany będzie wymagał większej ostrożności w użytkowaniu, dlatego to dobra opcja na wykorzystanie go w roli dekoracji. Natomiast drewniany czy metalowy jest bardziej funkcjonalny i praktyczny w użytkowaniu. Pamiętaj też o wielkości stolika. Tutaj, dla uzyskania efektu nowoczesnego wnętrza, możesz użyć nawet dwóch takich samych mebli, różniących się od siebie jedynie wysokością.

Wśród oferowanych produktów nie brakuje również propozycji bardziej klasycznych i ponadczasowych. Na szczęście stolik do kawy to element wyposażenia pokoju, który możesz kupić na końcowym etapie urządzania. Wtedy też będziesz wiedział, jaki model czy rodzaj najbardziej sprawdzi się w danej przestrzeni. 

Pamiętaj więc, by przy wyborze odpowiedniego stołu do salonu określić jego główne przeznaczenie. Jeśli planujesz spotkania w większym gronie, przyda ci się funkcjonalna powierzchnia. Przy stoliku dekoracyjnym możesz zaszaleć z jego kształtem i rozmiarem.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

przelotki do zasłon i firan

Przelotka – kluczowy element wieszania firan i zasłon

W dekorowaniu okien, nie tylko tkaniny odgrywają główną rolę, ale także detale, które łączą estetykę …