smalec z chlebem i ogórkami
Co warto zjeść, będąc u podnóża Karpat? | fot.: materiał partnera

Lokalne bieszczadzkie przysmaki – poznaj je wszystkie

Każdy region Polski obfituje w wyjątkowe, kulinarne specjały. Na oryginalne doznania w ramach kosztowania specjalnych przysmaków mogą liczyć wszyscy ci, którzy zawitają w Bieszczady. Co warto zjeść, będąc u podnóża Karpat? Trzeba przyznać, że tradycyjna kuchnia jest tam wyjątkowo bogata. Poznaj najlepsze dania rodem z Bieszczad, które od lat przyrządzane są według dawnych przepisów.

Kulinarne dziedzictwo Łemków i Bojków

To właśnie Łemkowie i Bojkowie byli prekursorami kuchni bieszczadzkiej. Ich potrawy były proste i zawierały najczęściej łatwo dostępne składniki, które można było wyprodukować na terenie Bieszczad. Uznaje się, że tutejsza kuchnia nie była zbyt urozmaicona ani bogata, a to dlatego, że górskie tereny nie były bardzo urodzajne. Połoniny dawały jednak doskonałe warunki do uprawiania bogatej roślinności. W daniach kuchni regionalnej podstawą były i są ziemniaki, kapusta, kasze oraz zioła. Przysmaki Bieszczad to również potrawy, w których królują ryby i grzyby. Doskonałym przykładem mogą być pierogi z farszem z kaszy z dodatkiem cebuli, czosnku oraz mieszanki ziół zbieranych na rozległych tu łąkach.

Myśliwskie tradycje

Ponieważ tereny Bieszczad charakteryzują się bogactwem przyrody i to przede wszystkim tej leśnej, dają doskonałe warunki do bytowania tu licznych gatunków zwierząt. Nic dziwnego, że w kuchni bieszczadzkiej królują dania myśliwskie, w tym pieczona sarnina, gulasz z dziczyzny i wszelakie pasztety. Wciąż rządzą tu jednak rzeczne ryby, głównie pstrągi i sandacze, ale warto dodać, że kulinaria z Bieszczad zawierają też mocny akcent z wędzonymi serami i bryndzą w roli głównej. Trzeba przyznać, że uczta w regionalnej restauracji, która serwuje tradycyjne dania bieszczadzkie, zadowoli kulinarne gusta nawet tych najbardziej wybrednych smakoszy. Co ciekawe, na stołach bardzo często widziana jest tu wódka polska, bo ta jedna z najlepszych jest produkowana właśnie z bieszczadzkiej pszenicy rosnącej na tutejszych połoninach.

Przegląd bieszczadzkich przysmaków

Poznaj najlepsze dania kuchni bieszczadzkiej, wybierz te, które trafią w Twój kulinarny gust. Oto tradycyjne przysmaki, które w tej części Polski, przyrządzane są od pokoleń, według dawnych przepisów.

Fuczki — to oryginalne placki, tworzone z ciasta naleśnikowego i kiszonej kapusty. Można serwować je z kleksem gęstej śmietany, są też doskonałym dodatkiem do mięs czy pieczonej ryby.

Gołąbki z farszem ziemniaczanym — w liście kapusty zawijany jest farsz ze startych ziemniaków z dodatkiem białego sera i cebuli, czasem dodawany jest również boczek lub słonina. Całość ląduje w piecu i danie zostaje zapieczone.

Hryczanyki — to kotlety z mięsa mielonego i kaszy gryczanej. Dodaje się do nich koniecznie popularny w Bieszczadach czosnek niedźwiedzi, czasem również kapustę kiszoną. Najlepiej smakują w towarzystwie śmietany lub sosu z leśnych grzybów.

Materiał partnera

Sprawdź także

Bieszczady - Bukowe Berdo

Magiczne Bieszczady

Choć Bieszczady żartobliwie określane są mianem miejsca, gdzie człowiek traci kontakt z rzeczywistością i technologią, …