Bieszczady - Bukowe Berdo
Przejście granią Bukowego Berda to jedna z ciekawszych bieszczadzkich propozycji, szlak przez wielu uważany za najpiękniejszy | fot.: stock.adobe.com

Magiczne Bieszczady

Choć Bieszczady żartobliwie określane są mianem miejsca, gdzie człowiek traci kontakt z rzeczywistością i technologią, faktycznie są miejscem, które jest idealne na odpoczynek od zgiełku miasta oraz codziennego życia. Potocznie zwane Bieszczady, to tak naprawdę część Bieszczadów Zachodnich leżących na terenie Polski i Ukrainy. Należą one do Beskidów Wschodnich, a ich rozległe połoniny same zachęcają do odwiedzenia tego terenu. Ale co właściwie można tam robić? Co zjeść i odwiedzić? A może gdzieś pójść?

Rozległe połoniny, lasy oraz rzeki

Bieszczady pokrywa głównie teren górzysty oraz łąki zwane połoninami. Choć góry nie należą do wysokich nie są tak oblegane jak np. Tatry, co niesie za sobą plusy dla osób liczących na ciszę i spokój. Bieszczady są miejscem, które szczególnie spodoba się miłośnikom rowerów, większość tran jest na tyle płaska, że spokojnie można jeździć po nich rowerem. W rejon Bieszczad warto wybrać się o każdej porze roku, gdyż przez cały rok wyglądają cudownie. Wiosną i latem przyjemnie spaceruje się zwiedzając takie miejsca jak najsłynniejsze Połoniny: Wetlińską oraz Caryńską. Panoramę falujących łąk, przepełnionych rozmaitymi kolorami warto też podziwiać jesienią, gdy kolory wszystkich roślin nabierają czerwonych odcieni. Zimą natomiast dobrym pomysłem jest spędzenie czasu przy ogniskach w towarzystwie Bieszczadzkich Zakapiorów, słuchając ich opowieści oraz śpiewów. Najwyższym szczytem polskich Bieszczad jest Tarnica, której wysokość wynosi 1346m n.p.m., a na samej górze stoi metalowy krzyż, podobnie jak na Giewoncie. Schodząc z Tarnicy warto iść trasą prowadzącą przez kolejną piękną połoninę – Bukowe Berdo.

Połonina Caryńska
Nazwa połoniny pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie, która leżała u stóp połoniny | fot.: stock.adobe.com

Dla osób lubiących otoczenie wody również znajdą się warto odwiedzenia miejsca. Turyści mogą odbyć wycieczkę brzegiem Sanu, który swój początek ma właśnie w Bieszczadach. Źródło łatwo przeoczyć, ponieważ wypływa praktycznie spod kupki liści, a jego szerokość to zaledwie kilka centymetrów. Jednocześnie źródło stanowi fragment granicy Unii Europejskiej. Rzeka posiada szerokie koryto, a jej brzeg pozwala na spokojny spacer, wśród niezapomnianych krajobrazów. Poza Sanem znajduję się tam również Jezioro Solińskie, czyli sztuczny twór utworzony przez zaporę i zalanie dawnej wioski Solina.

Solina - Bieszczady
Jezioro Solińskie położone jest na północny-zachód od Bieszczadów jest to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny | fot.: stock.adobe.com

Małe miasteczka i cerkwie

Teren Bieszczad to głównie małe miasteczka położone w małej odległości od siebie nawzajem. Chcąc spędzić czas na zwiedzaniu warto odwiedzić przede wszystkim Ustrzyki Dolne. Znajduję się tam Muzeum Bieszczadzkie oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji, a w nim Izbę Regionalną. Poza tym jest tam jeszcze Muzeum Młyna. Z kolei w Komańczy można zwiedzić Klasztor Sióstr Nazaretanek, w którym przebywał kardynał Stanisław Wyszyński. Chcąc poznać kulturę Łemków, czyli ludu zamieszkującego właśnie teren Bieszczad trzeba wybrać się do Skansenu w Zyndranowej. Jedną z najpopularniejszych atrakcji na terenie Bieszczad jest kolejka wąskotorowa w Majdanku, którą można się przejechać podziwiając krajobrazy.  Jednak obszar Bieszczad słynie głównie ze starych cerkwi, które można spotkać w miasteczkach, a nierzadko też na trasach. Część z nich można zwiedzić, lecz w większości ta możliwość jest dostępna tylko poprzez uczestnictwo we Mszach, które się tam odbywają.

Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej
Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej – Teodora Gocza | fot.: By Pudelek – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82331123

Bieszczadzkie przysmaki

Kuchnia bieszczadzka jest w gruncie rzeczy bardzo prosta, ale smaczna. Szukając czegoś regionalnego, warto rozejrzeć się za fuczkami, hreczanykami czy warenykami, a najłatwiej zapytać miejscowych, co polecają. Jednak najlepszy w Bieszczadzkich barach jest klimat. Nierzadko wystrój jaki tam panuje stanowi pogląd na ich dziedzictwo, a knajpy funkcjonują jako mini-galerie. Najczęściej występują tam długie stoły i ławy oraz świecki, a w tych najbardziej klimatycznych spotka się Zakapiorów. Dwie z takich knajp to m.in. Karczma Zakapior w Polańczyku, Paweł Nie Całkiem Święty w Smerku. Wracając do jedzenie, jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest Naleśnik Gigant, którego serwują w Chacie Wędrowca w Wetlinie. Wręcz nieosiągalne jest zjedzenie go samemu.

Połonina Wetlińska o świcie Bieszczady
Połonina Wetlińska – masyw górski i połonina w Bieszczadach Zachodnich | fot.: stok.adobe.com

Bieszczady są miejscem, które sprosta wymaganiom większość. Rozległe tereny idealne do snucia rozmyślań, rzeki oraz specyficzne, ale piękne jezioro. A nawet można wybrać się do miejsca gdzie granica Polski styka się w granicą Ukrainy oraz Słowacji. Warto jednak wspomnieć, że pierwsza atrakcja pojawia się już w trakcie wyprawy. Wielka Pętla Bieszczadzka jest drogą którą dojedziesz wszędzie dostarczając sobie ogromu krajobrazów, ale także wrażeń. Ostre zakręty i jazda w kółko, choć nie wydają się zbyt przyjemne, gwarantują niezapomniane wspomnienia. Jak już dojedzie się do celu, znajdzie się wiele miejsc, gdzie można zjeść, a jednocześnie poczuć cudowny, swojski, ale jednak niespotykany nigdzie indziej klimat Bieszczadów.

APY

Sprawdź także

Bieszczady , szlak na Tarnicę

Jesień w Bieszczadach – na które szlaki warto wejść

Bieszczady wciąż pozostają stosunkowo niszowym kierunkiem polskich urlopowiczów, choć zdecydowanie ich popularność się w ostatnich …