cisna
Z Cisnej prowadzą liczne szlaki na połoniny | fot.: stock.adobe.com

Nowa trasa turystyczna prowadząca z Cisnej na górę Hon w Bieszczadach i inne ciekawe szlaki w rejonie

Bieszczady to góry leżące na pograniczu polsko-słowackim. Każdego miłośnika turystyki pieszej oczarują pięknem połonin i leśnych ścieżek. Flora i fauna tych gór zachwyci wszystkich fanów spędzania czasu w otoczeniu natury. Bieszczady obfitują również w interesujące atrakcje turystyczne. Jest to region, który wciąż jest przesycony tradycjami ludowymi, swoistą religijnością i mistycyzmem. Wszystkie te czynniki wpłynęły między innymi na architekturę, którą teraz turyści podziwiają z zachwytem. Jednak najczęstszym celem wyjazdów w Bieszczady są spacery po szlakach górskich – które choć niezbyt wysokie, przyciągają swoim niezwykłym urokiem. Nowa trasa została oddana do użytku 16 lipca 2021 roku – rozpoczyna się ona w Cisnej i prowadzi na górę Hon. Czy warto ją odwiedzić?

Trasa turystyczna z Cisnej na górę Hon – relaks w otoczeniu drzew

Cisna to popularna miejscowość wypoczynkowa, ulokowana w samym sercu Bieszczadów. Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, wraz z Nadleśnictwem stworzyli nową trasę turystyczną prowadzącą przez najpiękniejsze miejsca znajdujące się w okolicy miasteczka. Ścieżkę nazwano „Dziki Hon” i będzie ona niemałą atrakcją dla wszystkich miłośników turystyki pieszej. Jej długość wynosi 1,7 km – jest to nieduża odległość, którą każdy zdoła pokonać. Przejście całej trasy zajmuje średnio jedną godzinę zegarową. Początek trasy znajduje się w sąsiedztwie schroniska o nazwie „Bacówka Pod Honem”. Po drodze można podziwiać piękno bieszczadzkiej natury. Cała trasa posiada dwa alternatywne zakończenia – jedno przy starym wojennym cmentarzu, a drugie poprzez ośrodek wypoczynkowy Perełka. 

Szlaki spacerowe w Bieszczadach – gdzie warto się wybrać?

Bieszczady to raj dla fanów pieszych wędrówek. Długie i z reguły niezbyt wymagające trasy są doskonałą okazją do aktywnego relaksu i odpoczynku w otoczeniu przepięknej przyrody. Jakie trasy turystyczne warto wybrać będąc na urlopie w Cisnej? Osoby lubiące górskie wędrówki na pewno zachwycą się trasą z Cisnej na Wołosań. Jest to odcinek szlaku czerwonego, który biegnie przez kilka szczytów: Hon, Osina, Beret, Sasów. Wołosań jest położony 1071 metrów nad poziomem morza, a jego zdobycie zajmuje średnio 3/4 godziny. Jest to niezbyt wymagająca trasa, ale jej dystans jest stosunkowo długi.

Propozycją wręcz idealną dla rodzin z dziećmi, które spędzają wakacje w Bieszczadach jest ścieżka przyrodniczo-historyczna „Nad Sztolnią„. Trasa prowadzi do wieży widokowej umiejscowionej na szycie góry Mochnaczka. Trasa rozpoczyna się przy stacji kolejki wąskotorowej, a jej pokonanie zajmuje od 45 minut do godziny. Warto wybrać się na taką wycieczkę, aby móc rozkoszować się widokiem panoramy Bieszczad ze zdobytej wieży.

Wetlina Jaworzec
Trasa rozpoczyna się na skrzyżowaniu w kierunku Buka i Terki. Po drodze znajduje się przepiękny potok Wetlina | fot.: stock.adobe.com

Wart uwagi jest również szlak z Dołżycy na Jaworzec. Trasa rozpoczyna się na skrzyżowaniu w kierunku Buka i Terki. Po drodze znajduje się przepiękny potok Wetlina, a zwieńczeniem marszu jest klimatyczna bacówka Jaworzec. Cała trasa zajmuje średnio 4 godziny, a powrót trzy – jest to więc wycieczka zajmująca praktycznie cały dzień. 

Bieszczady to przepiękne miejsce idealne na urlop dla miłośników leśnych i górskich wędrówek. Niezwykle często wybierana jest miejscowość Cisna. W jej okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych. Nowo otwarta trasa „Dziki Hon” to kolejny powód zachęcający do odwiedzenia tych okolic. 

OŁĘ

Sprawdź także

Gorce Turbacz oznaczenia na szczycie

Szlaki piesze a szlaki narciarskie – jak czytać kolory szlaków?

 Już od wielu lat istnieje przekonanie, że kolor szlaku ma bezpośredni wpływ na jego trudność. …