Zabytkowa bieszczadzka kolejka wąskotorowa. Majdan - Cisna. Bieszczady, Polska.
Zabytkowa bieszczadzka kolejka wąskotorowa. Majdan - Cisna. Bieszczady, Polska | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze kolejki wąskotorowe w Polsce

Kolejki wąskotorowe są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w sezonie letnim. Z przejażdżek tymi nietypowymi rodzajami składów można korzystać w większości regionów w Polsce, zwłaszcza w tych miastach, które w przeszłości na większą skalę wykorzystywały ten środek transportu. Kolejki tego rodzaju były kilkadziesiąt lat temu wykorzystywane w leśnictwie, kopalniach huty oraz w celach militarnych. Gdzie znajdują się najciekawsze składy wąskotorowe w Polsce? Czy warto skorzystać z atrakcji turystycznej, jaką jest przejazd tym rodzajem składu?

Kolej wąskotorowa – południe Polski

Najstarszą wąskotorową linią kolejową w Polsce jest Górnośląska Kolej Wąskotorowa, której początki sięgają 1853 roku. Początkowo służyła ona do przewozu surowców pomiędzy ośrodkami przemysłowymi na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, natomiast z biegiem czasu coraz więcej linii zostały zamykanych i zastępowanych przez używane do dziś tory szerokotorowe. Do dyspozycji turystów oddany jest odcinek o długości około 20 kilometrów, który swój początek ma w Bytomiu, natomiast kończy się w Miasteczku Śląskim.

Drugą pod względem popularności koleją wąskotorową znajdującą się na południu Polski jest Bieszczadzka Kolejka Leśna. Jest ona jednym z najpopularniejszych sposób na podziwianie widoków i krajobrazów Bieszczad. Została ona oddana do użytku w 1895 roku i po dziś dzień turyści mogą korzystać z 33 kilometrów linii kolejowej przebiegającej w terenach leśnych Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Bieszczadzka Kolejka Leśna w Cisnej
Bieszczadzka Kolejka Leśna w Cisnej | fot.: stock.adobe.com

Północna i centralna Polska z perspektywy kolejki wąskotorowej

Wśród turystów przebywających nad Polskim morzem największą popularnością cieszy cię Nadmorska Kolej Wąskotorowa, której linia biegnie z Gryfic do Pogorzelicy. Cała trasa liczy blisko 40 kilometrów i pozwala na podziwianie najpiękniejszych krajobrazów województwa zachodniopomorskiego. Atrakcja ta uważana jest za jedną z najciekawszych w całej gminie Rewal, która w pełni finansuje działanie kolejki.

Największą konkurencją dla Nadmorskiej „wąskotorówki” jest Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa. Ta pochodząca z 1883 roku linia kolejowa jest jednym z najważniejszych symboli pierwszej stolicy Polski. Odnowiona i odrestaurowana kolej przyciąga każdego lata setki turystów, którzy z ogromną przyjemnością podziwiają trasę przebiegającą z Gniezna do Anastazewa.

Kolejka wąskotorowa Hajnówka-Topiło
Kolejka wąskotorowa Hajnówka-Topiło | fot.: stock.adobe.com

Kolej wąskotorowa – czy warto skorzystać z przejazdu?

Na terenie Polski znajduje się koło 150 kilometrów linii wąskotorowych, które są oddane do użytku dla turystów. Przejazd koleją tego rodzaju pozwala podziwiać wspaniałe krajobrazy, a jednocześnie umożliwia poczuć niezwykły klimat, jaki był związany z podróżami tego rodzaju składami. Koleje wąskotorowe plasują się w czołówce najbardziej polecanych atrakcji przez zwiedzających, mimo stosunkowo wysokiej ceny, którą trzeba zapłacić za bilety wejściowe. Jest to jeden z najlepszych sposobów nie tylko na eksplorowanie okolicy i podziwiania pięknych widoków, ale też zakochania się w uroku związanym ze skorzystaniem z tego rodzaju atrakcji.

PKU

Sprawdź także

tajemnicze Stonehenge

Tajemnicze miejsca na świecie

Na świecie nadal jest wiele miejsc, o których wiadomo bardzo mało. A więcej niż faktów …