stand up neon mikrofon
Najprościej mówiąc, stand-up to monolog komediowy | fot.: stock.adobe.com

Stand-up comedy w Polsce – na czyj performance się wybrać?

Jeszcze kilka lat temu, pojęcie stand-upu było znane tylko wąskiej grupie osób. Prym wśród rozśmieszania Polaków wiodły kabarety. Stand-up jest oszczędniejszy w formie, ale mocniejszy w przekazie. Stawia na autentyczność i interakcję z widzami, a nie na rozbudowane dekoracje, kiczowate przebrania i odgrywanie śmiesznych scenek. Dziś stand-up wkracza do main streamu, a jego popularność wciąż rośnie. 

Co to jest stand-up?

Najprościej mówiąc, stand-up to monolog komediowy. Artysta wychodzi na scenę i podczas swojego występu stara się rozbawić publiczność. Stand-up to taki gatunek, który ciężko zamknąć w definicji. Pole do interpretacji jest ogromne. Dobry stand-uper powinien mieć przede wszystkim wyrazistą osobowość i być autentyczny. W występie nie chodzi o to, aby nauczyć się żartów na pamięć. Podczas performance’u powinniśmy mieć wrażenie, że artysta to po prostu nasz dobry znajomy, który opowiada nam zabawne historie ze swojego życia. Interakcja z publicznością to również ważny element występu. Twórca angażuje widownię w swój program, rozmawia z nią i reaguje na to, co się dzieje na żywo. Tematy poruszane w monologu stand-upera to nie tylko proste żarty i wulgaryzmy. Często w lekki i humorystyczny sposób poruszają oni ważne kwestie społeczne i problemy. Artysta podczas swojego występu prezentuje swoje poglądy i opisuje, jak on odbiera rzeczywistość.

Polscy mistrzowie stand-upu

Abelard Giza – pruszczański celebryta i ojciec polskiego stand-upu. Jako jeden z pierwszych zaczął uprawiać ten gatunek na krajowej scenie. W swoich programach nie stroni od poruszania kontrowersyjnych tematów. Doskonale operuje słowem a, jego spostrzeżenia na temat otaczającego świata są niezwykle celne. Autor takich programów jak „Proteus Vulgaris”, „Ludzie trzymajcie kapelusze”, „Piniata”. 

Abelard Giza
Abelard Giza | fot.: By Agencja Artystyczna Antrakt – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19368987

Rafał Pacześ – najjaśniejsza gwiazda na komediowej scenie. Celnie opisuje życie Polaków. Inspiracje do swoich występów czerpał z pracy w korporacji, jednak większość jego historii pisze samo życie. Z łatwością miesza zarówno poważniejsze tematy, jak i trudy dnia codziennego. Jego najpopularniejsze programy to „Puder do cery zimnej” i „Zaczynam rozumieć”. 

Łukasz „Lotek” Lodkowski – jedna z bardziej charakterystycznych energicznych postaci na scenie stand-upowej. Nie da się go nie zauważyć. Jego unikatowy śmiech, mimika i gestykulacja składają się na naturalny talent do rozśmieszania tłumów. W jego portfolio znajdziemy takie programy jak „W punkt”, „Bang”, „Bałagan na strychu”.

Olka Szczęśniak – kobiece spojrzenie na rzeczywistość. Najzabawniejsza polska komiczka i mistrzyni sprośnych żartów. Autorka programów „Zespół HAJSpergera” i „Dystans krytyczny”.

Na czyj performance się wybrać? 

Nie sposób wymienić wszystkich świetnych artystów. Każdy z twórców ma swój unikatowy styl i trafia do różnych grup odbiorców. Przed wybraniem się na występ warto obejrzeć programy różnych artystów w serwisie YouTube, aby odkryć, jaki humor i forma do nas trafia. Wieczór spędzony na komediowym show ma nas zrelaksować, rozbawić, oderwać od problemów dnia codziennego i uwolnić od stresu. 

KKU