Ricky Gervais: Humanity
Ricky Gervais: Humanity - Zdjęcia z planu | fot.: Ray Burmiston/Netflix

Najciekawsi stand-uperzy na Netflix

Oferta serwisu Netflix nie ogranicza się wyłącznie do filmów i seriali. Znaleźć można tu również występy stand-upowe, gdzie żarty opowiadają najlepsi komicy na świecie. Ich występy bywają bardzo różne i nie ograniczają się jedynie do suchych kawałów. Stand-uperzy nie boją się czasami wyrazić ciekawych opinii i poruszają ważne tematy społeczne. Którzy z nich proponują najciekawsze i najśmieszniejsze występy? 

Ricky Gervais 

Kariera Ricky’ego Gervaisa nie opiera się jedynie na stand-upie. Komik znany jest przede wszystkim z kultowego serialu „The Office” (w wersji brytyjskiej), czyli zdaniem wielu najlepszego sitcomu w historii telewizji. Gervais kojarzony jest z Netflixem za sprawą swojego komediodramatu, czyli „After Life”. Nie można jednak narzekać na brak jego stand-upów, gdzie sporym sukcesem okazało się dostępne na platformie „Humanity„.

Występ jak zawsze obfituje w celne żarty na temat obecnego świata. Gervais stał się zresztą sławny dzięki występom na Złotych Globach, gdzie wypominał znanym aktorom i producentom swoją hipokryzję – w formie stand-upu na gali.   

Ricky Gervais: Humanity
Ricky Gervais: Humanity – Zdjęcia z planu | fot.: Ray Burmiston

Dave Chappelle

Dave Chappelle jest uznawany przez wiele osób za najlepszego komika w dziejach. Przekonać się można o tym na Netflixie, gdzie dostępne są tak legendarne występy jak „Sticks and Stones” albo „The Closer”. 

Dave Chappelle: Sticks & Stones
Dave Chappelle: Sticks & Stones – Zdjęcia z planu | fot.: Lester Cohen

Chappelle bez wątpienia wpłynął mocno na wygląd obecnych stand-upów. Jako jeden z pierwszych nie bał się krytykować ważnych osób, co stworzyło niejako zjawisko „roastu”. Dave Chappelle zaczął też używać na scenie przekleństw i obrażających monologów, przez co występ raczej nie nadaje się do oglądania przez dzieci. Tym bardziej że amerykański komik nie boi się podejmować trudnych tematów, które wynikają z jego problemów na tle rasistowskim. Chappelle pamięta jednak również o sporej porcji humoru i potrafi doprowadzić tym widzów do łez.

Bo Bunham

Bo Burnham Special
Bo Burnham: Make Happy – Zdjęcia z planu | fot.: KC Bailey/Netflix

Bo Bunham nie jest typowym komikiem, który stara się wypowiedzieć jak najwięcej żartów. Często opiera się na kreatywnych piosenkach, co na papierze może wydawać się nudne i niepotrzebne. Nie bez przyczyny jednak właśnie śpiewem Bunham podbił Internet. Jego piosenki przekraczają wszelkie granice poprawności, gdzie dominuje ciężki język. Bunham znany jest z wręcz „agresywnego” nastawienia do publiczności, gdzie lubi wyśmiać jej różne przywary. Jest przy tym nieustannie poważny i nie zdradza po sobie, że tak naprawdę chodzi jedynie o dobry humor. Za arcydzieło uznano jego show „Inside”, które opowiada o życiu komika w czasach izolacji i pandemii. Warto jednak też zobaczyć występy na żywo, takie jak „Make Happy”. 

Hannah Gadsby  

Hannah Gadsby: Nanette
Hannah Gadsby: Nanette – Zdjęcia z planu | fot.: Netflix

Najbardziej popularną kobietą, jeśli chodzi o występy stand-upowe na platformie jest Amy Schumer. Lepiej jednak wyróżnić mniej znaną Hannah Gadsby, która wybiła się na Netflixie swoim występem o nazwie „Nanette„. Komiczka wyróżnia się nie tylko ciętym humorem, ale także spostrzeżeniami na temat osób poszkodowanych społecznie. „Nanette” to show bardzo emocjonalny, który zaczyna się jak standardowy stand-up. Z każdą minutą napięcie zaczyna wzrastać, a wiele osób z sali wychodziło wręcz zapłakanych. Występ Hannah Gadsby jest prawdopodobnie najlepszym połączeniem występu komediowego z dramatem w historii platformy. 

MMI