ścieżka piesza w Kampinosie
Puszcza Kampinoska, oferuje wiele szlaków spacerowych. Trasy są zróżnicowane. Niektóre są łatwiejsze, niektóre trudniejsze | fot.: stock.adobe.com

Puszcza Kampinoska- najciekawsze szlaki piesze

Puszcza Kampinoska to kompleks leśny położony na Nizinie Mazowieckiej. W 1959r. na jej terenie utworzono Kampinoski Park Narodowy, aby fragment pradoliny Wisły był chroniony. Puszcza Kampinoska słynie z wydm, bagien oraz domu łosi. Na terenie puszczy znajduje się Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego oraz platforma widokowa. Zwiedzać Puszczę Kampinoską należy w ramach szlaków pieszych, których jest tam kilka. Liczą one około 360 km.

Główny szlak Puszczy Kampinoskiej- szlak czerwony

Główny szlak Puszczy Kampinoskiej ma aż 55,8 km. Wiedzie on od Brochowa do Dziekanowa Leśnego. Idąc tym szlakiem, zobaczymy wszystkie najbardziej charakterystyczne elementy Puszczy. Szlak ten jest atrakcyjny przez cały rok. Na przejście całego potrzeba dwóch dni. Na trasie przenocować można w schronisku w Łubiecu lub na polu namiotowym w Roztoce.

Północny Szlak Leśny im. Teofila Lenartowicza- szlak niebieski

Szlak Północny wiedzie się przez 39,6 km. Łączy on Śladów z Janówkiem. Nosi on imię Teofila Lenartowicza ku czci poety, który często spacerował po Puszczy Kampinoskiej. Szlak ten wiedzie przez bory sosnowe. Jest to najładniejszy fragment trasy. Spacerując nim, możemy również podziwiać zespół piaszczystych wydm śródlądowych porośniętych starodrzewem.

Południowy Szlak Leśny- szlak zielony

Południowy Szlak Leśny ma 56,1 km. Przebiega on od domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli do Dziekanowa Leśnego. Na trasie możemy zobaczyć różnorodne krajobrazy. Znajdują się tam tereny rolnicze, wydmy z borem sosnowym, liściaste lasy bagienne oraz mateczniki zwierząt, które żyją w Puszczy.

Południowy Szlak Krawędziowy- szlak niebieski

Trasa Południowego Szlaku Krawędziowego wynosi 49,8 km. Szlak zaczyna się w Dąbrowie Leśnej, a kończy w Kampinosie. Na trasie podziwiać można bagienne łąki, najstarszy w Puszczy Kampinoskiej zwarty drzewostan oraz liczne pomniki przyrody. Szczególnie warty zobaczenia jest leśny ogródek botaniczny w Laskach. Szlakiem najlepiej podążać początkiem wiosny oraz jesienią.

Szlak im. Powstańców Warszawskich- szlak żółty

Szlak ten ma niecałe 20 km. Zaczyna się w Lesznie, wiedzie przez Wiersze, a kończy się w Truskawie. Jest to jedna z najpopularniejszych jednodniowych tras. Wiedzie przez miejsca, które są związane z Powstaniami Narodowymi oraz Partyzantką.

Szlak im. Aleksandra Janowskiego- szlak żółty

Jest to również dość krótki szlak. Ma on około 21 km. Trasa zaczyna się w Leoncinie, a kończy w Lesznie. Wiedzie on przez wszystkie charakterystyczne punkty Puszczy Kampinoskiej: wydmy, bagna oraz obok platformy widokowej. Można zobaczyć wszystkie rodzaje krajobrazu, które w Puszczy występują. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że spacerując tą trasą, spotka się łosie.

Jak widać Puszcza Kampinoska, oferuje wiele szlaków spacerowych. Trasy są zróżnicowane. Niektóre są łatwiejsze, niektóre trudniejsze. Na trasach możemy podziwiać różne elementy krajobrazu. Każda trasa jest unikalna i warta przejścia. Wybór zależy tylko od turysty.

NDO