woda badanie
Należy pamiętać o tym, aby regularnie wykonywać badanie wody, aby mieć pewność, że uda się utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa | fot.: materiał partnera

Badanie wody w gastronomii – co należy wiedzieć na ten temat?

Właściciele lokali gastronomicznych regularnie muszą wykonywać badanie wody. Jest to zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7 grudnia 2017 roku. Woda ma istotny wpływ, bowiem decyduje m.in. o bezpieczeństwie żywności.

Badanie wody Warszawa – komu należy je zlecić?

To najważniejsze pytanie, które muszą sobie postawić właściciele lokali gastronomicznych. Wystarczy w Google wpisać badanie wody Warszawa lub też „badanie wody Sanepid”. Tak, bowiem tego typu badania należy zlecić w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Ewentualnie może być to laboratorium, które posiada akredytację w zakresie badania wody zatwierdzone przez właściwą terytorialnie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Badanie wody należy wykonywać zgodnie ze ściśle określoną procedurą. Odstępstwem od tego jest sytuacja, kiedy dochodzi do zmiany sieci wodnej lub też po wykonaniu prac na sieci wodno-kanalizacyjnej.

Badania wody cena

Należy pamiętać o tym, aby regularnie wykonywać badanie wody, aby mieć pewność, że uda się utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się m.in. czy w wodzie nie znajdują się bakterie grupy coli lub inne groźne patogeny, jakie mogą mieć negatywne wpływ na zdrowie człowieka. Wpisując w Google „badanie wody sanepid cennik” będzie można dowiedzieć się, ile będą one kosztować. Szacuje się, że jedno takie badanie to koszt ok. 350 zł netto.

Jak wygląda badanie mikrobiologiczne wody?

W trakcie badania może dojść do pobrania próbek z osadów ściekowych. Wszystko uzależnione jest od celu badania, ale laboratorium może zlecić również pobranie próbek ze studni głębinowej, jezior, rzek, a niekiedy nawet z wody butelkowanej.

Badania wykonywane są w specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Cały proces wygląda w następujący sposób:

  1. Przygotowanie próbek do analizy
  2. Analiza fizyczna i chemiczna
  3. Analiza mikrobiologiczna
  4. Interpretacja wyników
  5. Wydanie raportu.

Tych sześć kroków to tak naprawdę skomplikowanie badania mikrobiologiczne, jakie mają na celu wykazać obecność bakterii lub też ich całkowite wykluczenie.

Czy mogę samodzielnie pobrać próbki do badań wody?

Jak się okazuje, w Warszawie badanie wody poniekąd wykonuje się samodzielnie. To znaczy, że próbki można samodzielnie dostarczyć do wskazanego laboratorium. Należy jedynie pamiętać o tym, aby zostały one w odpowiedni sposób pozyskane i dostarczone. Oto kilka wskazówek dla tych osób, które po raz pierwszy będą się do tego przymierzać.

W pierwszym kroku należy sprawdzić szczelność kranu. Nie można zapomnieć także o tym, aby usunąć wszystkie rzeczy, które znajdują się u wylotu. Kran należy wyczyścić porządnym detergentem od zewnątrz i od wewnątrz. Całość należy dokładnie opłukać. Potem wodę można zamknąć. Ważna jest również dezynfekcja kranu, którą można wykonać na dwa sposoby. Można użyć płomienia. Ewentualnie kran można na ok. 2-3 minuty zanurzyć w alkoholu. W następnym kroku wodę należy wypuszczać od 5 do 10 minut. Potem dopiero można pobrać próbki do dedykowanych pojemników. Co jest ważne, to to, że podczas pobierania próbek pojemnik nie dotknął kranu. Potem opakowanie należy zamknąć. Wystarczy teraz jak najszybciej udać się do laboratorium, aby oddać próbki.

Bardzo ważne jest to, aby woda została umieszczona w jałowych pojemnikach.

Istnieje możliwość zamówienia osób, które mogą takie próbki samodzielnie pobrać. Te kwestie należy uzgadniać jednak indywidualnie.

Jedynie osoby, które prowadzą tzw. food trucki i na co dzień korzystają z fabrycznie butelkowanej wody są zwolnione z obowiązku wykonywania takich badań wody.

Materiał partnera

Sprawdź także

bakterie w wodzie

Jak ustrzec się przed bakteriami w wodzie ?

Bakterie to mikroskopijne, jednokomórkowe organizmy. Występują na całym świecie i w wielu różnych środowiskach – …