woda deszczówka
Woda deszczowa przeznaczana jest głównie do podlewania roślin, choć istnieją także podłączenia, które umożliwiają podciągnięcie tej wody do wykorzystania w domu | fot.: materiał partnera

Dlaczego warto zbierać wodę deszczową?

Zmiany klimatyczne, wzrost opłat za wodę i okresowe zakazy wykorzystywania wody z kanalizacji do podlewania ogrodu to główne argumenty, które powinny przemawiać za tym, aby zacząć zbierać wodę deszczową. Zbieranie deszczówki to nie tylko ekologiczny trend, ale korzystna inwestycja, która przynosi wiele dobrego nie tylko dla środowiska, ale także dla każdego indywidualnie. Zbiorniki na deszczówkę obecnie są na tyle ładne, że odpowiednio dobrane mogą stanowić ozdobę w przydomowych ogrodach. 

Zalety zbierania deszczówki

Niekorzystne warunki atmosferyczne i zmiany klimatyczne sprawiają, że wody jest coraz mniej. Właśnie dlatego deszczówka stanowi cenne źródło wody, które doceniane jest przez coraz większą liczbę osób. Z założenia przynosi to korzyści dla naszej planety i pozwala na oszczędzanie jej zasobów dla przyszłych pokoleń. W ostatnich czasach zmiany pogodowe są nagłe, a ulewy bardzo intensywne. Takie zbieranie deszczówki może pomóc odciążyć systemy kanalizacyjne, które nie wytrzymują intensywnych opadów. Jest to także podejście, które sprawdza się pod ekonomicznym względem. Zbieranie deszczówki potrafi znacznie obniżyć rachunki za wodę. 

Woda deszczowa przeznaczana jest głównie do podlewania roślin, choć istnieją także podłączenia, które umożliwiają podciągnięcie tej wody do wykorzystania w domu. W takich przypadkach używa się jej do prania oraz do spłukiwania toalety.

Jednak zdecydowana większość osób korzysta z prostych zbiorników na wodę deszczową, które umożliwiają wykorzystanie jej do podlewania w ogrodzie. Woda deszczowa jest zdecydowanie lepsza, niż woda pochodząca z wodociągów. Chodzi tutaj o jej odczyn pH, ale także brak dodatkowych środków uzdatniających.  

Dekoracyjne zbiorniki – idealne do zbierania wody deszczowej

Zbiorniki na wodę deszczową mogą być naziemne oraz podziemne. Te drugie planowane są przeważnie na etapie zakładania ogrodu, gdyż wymagają wykopania dużej dziury w ziemi i poprowadzenia odpowiednich podłączeń. Jednak zbiorniki naziemne mogą zostać podłączone praktycznie w każdej chwili. Zbierają one wodę, która spływa bezpośrednio z rynny. Przeważnie mają od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów pojemności. Wykorzystywane do podlewania roślin – w zupełności wystarczy. Ze względu na to, że znajdują się przy elewacji budynku, producenci przykładają dużą wagę do ich wyglądu. Przykładowe zbiorniki ozdobne znajdziesz tutaj.

Dekoracyjny zbiornik na deszczówkę ozdobą Twojego ogrodu

Producenci, którzy podążają za trendami pragną, aby ich produkty wpisywały się także w nowoczesne budownictwo. Obecnie, zbiorniki na deszczówkę pasują nie tylko do ogródków działkowych, ale także do nowoczesnych domów. Czasy, kiedy jako zbiornik na deszczówkę wykorzystywana była duża, mało estetyczna beczka, dawno minęły. Modernistyczne zbiorniki na deszczówkę mają ciekawą bryłę, która pasuje do nowoczesnej architektury. Dla fanów tradycyjnych form czy osób, które mają inny zamysł co do ogrodu czekają zbiorniki w formie wazy lub kolumny. Takie rozwiązanie może sprawić, że zbiornik na deszczówkę nie tylko nie będzie nieestetycznym dodatkiem, ale stanie się ozdobą. 

Wiele modeli dostępnych jest także z doniczką u góry, dzięki czemu możesz zasadzić swoje ulubione sezonowe kwiatki, które kiedy się rozrosną, pięknie pokryją górę zbiornika. 

Nowoczesne zbiorniki posiadają przygotowane otwory do montażu węża czy kranika oraz te, które służą do podłączenia do rynny deszczowej. Stworzone są z materiału trwałego, który z pewnością wytrzyma wiele sezonów. 

Materiał partnera

Sprawdź także

woda do biura

Dystrybutor wody w firmie – oszczędność i wygoda

Wśród absolutnie podstawowych obowiązków, jakie ciążą na pracodawcy zatrudniającym kogokolwiek w swojej firmie, leży zapewnienie …