włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate, o które odpowiednio się dba, będą wzorcem włosów zdrowych, pięknych i błyszczących | fot.: stock.adobe.com

Włosy niskoporowate – jak dbać i pielęgnować ?

Mogłoby się wydawać, że włosy niskoporowate sprawiają najmniej problemów jeśli chodzi o ich pielęgnację. Rzeczywistość bywa jednak nieco bardziej pogmatwana i nawet włosy niskoporowate wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by pozwalały cieszyć się zdrowym wyglądem. 

Jak odróżnić włosy niskoporowte od średnio- i wysokoporowatych?

Włosy niskoporowate charakteryzują się ściśle przylegającymi łuskami do kory włosa. Im łuski bliżej przylegają do kory, tym włos jest zdrowszy i bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Z reguły wyglądają na zadbane i zdrowe. Zazwyczaj obecny na nich błysk daje piękną taflę. Niskopory są jednak dość odporne na stylizację, która często staje się niemożliwa do wykonania. Z reguły są proste i szybko się przetłuszczają.

Porowatość najprościej jest określić za pomocą popularnego wśród włosomaniaczek testu ze szklanką. Test ten polega na obserwacji zachowania włosa znajdującego się w szklance letniej wody. Po kilku minutach od umieszczenia włosa w szklance należy ocenić jego położenie. To właśnie może pomóc określić jakim typem włosa dysponujemy. Włos niskoporowaty będzie unosił się na powierzchni wody, średnioporowaty znajdował się będzie pod wodą, ale nie na jej dnie. Włos wysokoporowaty natomiast opadnie na dno całkowicie. 

pielęgnacja włosów niskoporowatych
W pielęgnacji należy szczególnie dbać o to, by takich włosów nie przeciążyć | fot.: stock.adobe.com

Charakterystyka włosów niskoporowatych i podstawy ich pielęgnacji

Włosy niskoporowate, o które odpowiednio się dba, będą wzorcem włosów zdrowych, pięknych i błyszczących. Pomimo tego, że mogą być dość cienkie i brakuje im objętości, nie wymagają szczególnej pielęgnacji – a na pewno nie tak intensywnej jak włosy wysokoporowate czy średnioporowate.

W pielęgnacji należy szczególnie dbać o to, by takich włosów nie przeciążyć. Nieodpowiedna pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki mogą spotęgować efekt przyklapniętych, pozbawionych objętości włosów. 

Pielęgnacja powinna polegać na myciu takich włosów łagodnym szamponem do skóry głowy i stosowaniu odpowiednio dobranych odżywek. W przypadku włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się odżywki humektantowe, natomiast emolientowe powinny być używane bardzo rzadko i tylko i wyłącznie na długość włosa (mogą powodować mocne obciążenie).

Jak dbać o włosy niskoporowate?

  • mycie włosów: podstawą pielęgnacji każdego typu włosów jest ich mycie z taką częstotliwością, jakiej one wymagają. Przy niskoporach może być to nawet codzienność. Do mycia używamy łagodnych szamponów, które uprzednio spieniamy w dłoniach lub przeznaczonych do tego kubeczkach. Ochroni to skórę głowy przed użyciem zbyt dużej ilości szamponu, która może obciążyć włosy i prowadzić do szybkiego przetłuszczania.
  • odżywianie: zachowanie odpowiedniej równowagi PEH (proteiny – emolienty – humektanty) poprzez ustalenie indywidualnego zapotrzebowania na każdy rodzaj z odżywek metodą prób i błędów. Niskopory z pewnością będą wymagały minimalnej ilości emolientów, natomiast królować mogą nawilżające humektanty i w mniejszym stopniu proteiny, które uniosą włosy u nasady.
  • peeling skóry głowy: wykonywany raz w tygodniu odżywi skórę głowy i usunie martwy naskórek. Dzięki temu włosy będą się mniej przetłuszczać i mniej wypadać.
  • wcierki: stosowanie wcierek do skóry głowy może poprawić tempo wzrostu włosów oraz ograniczyć ich wypadanie.
  • olejowanie włosów: sporadyczne olejowanie włosów zmiękczy włosy i zatrzyma nawilżenie w ich wnętrzu. Zbuduje także warstwę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że długotrwała i nieodpowiednia pielęgnacja włosów może przyczynić się do zmiany ich struktury poprzez rozchylenie łusek włosa. Nieodpowiednią pielęgnacją możemy szybko przejść z pięknych, zdrowych niskoporowatych włosów we włosy średnio- lub nawet wysokoporowate, które będą wymagały zdecydowanie bardziej zaawansowanej pielęgnacji.

Choć włosy niskoporowate sprawiają wrażenie włosów idealnych – należy pamiętać, że są one bardzo oporne na wszelkiego rodzaju stylizację. Zarówno farbowanie, zabiegi fryzjerskie, czy najzwyklejsza próba użycia lokówki mogą nie przynieść efektu.

GKA

Sprawdź także

ratunek dla spalonych włosów

Olaplex — Jak uratować spalone włosy? Doradzamy!

Olaplex to doskonałe produkty do pielęgnacji włosów, które skutecznie chronią i regenerują. Seria składa się …