wyjazd w polskie góry
Ubezpieczenie turystyczne można wykupić zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, ale osoba zawierająca umowę musi być pełnoletnia | fot.: materiał partnera

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w polskie góry?

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Choć nikt nie wie, kiedy znowu będziemy mogli swobodnie podróżować, wielu z nas i tak snuje podróżnicze plany – z nadzieją, że sytuacja wróci wkrótce do normy.

Kierunkiem, który zapewnia atrakcyjne warunki przez cały rok, są polskie góry, znakomicie przygotowane na odwiedziny turystów. Wczasowiczów kuszą nowoczesne hotele, gwarantujące wiele atrakcji, ale przede wszystkim miejsca godne zobaczenia, trasy do pokonania i piękne widoki. Wybierając się w polskie góry, należy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym.

Polacy chętnie wyjeżdżają w góry

Zainteresowanych spędzaniem wolnego czasu w polskich górach jest wielu. Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski w 2019 roku wynika, że 15 proc. ankietowanych zamierzało jechać nad polskie morze, 12 proc. – do ciepłych krajów, a 11 proc. – w góry.

Przy czym pamiętajmy, że miejscowości, takie jak Zakopane, Karpacz czy Wisła są całorocznymi celami turystycznymi, a najbardziej oblegane są zimą, kiedy pojawiają się tam fani jazdy na nartach. Oczywiście góry dają możliwość różnej aktywności, a w tym pokonywania tras turystycznych, zwiedzania czy po prostu podziwiania widoków.

Wybierając się na taką wycieczkę, powinniśmy pamiętać o zakupie ubezpieczenia na wyjazd, które zapewni nam odpowiednio szeroką ochronę. Co to znaczy odpowiednio szeroką? Na przykład, jeśli w trakcie urlopu przyjdzie nam do głowy pomysł, żeby zobaczyć jakieś wyjątkowe miejsce za granicą, np. na Słowacji – wówczas warto także mieć  drugą polisę na wyjazd zagraniczny, ponieważ takie ubezpieczenie może nas uchronić przed wysokimi kosztami, gdy dojdzie do szkody objętej polisą po drugiej stronie granicy państwa.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne, żeby dawało nam ono wystarczającą ochronę? Na co należy zwrócić uwagę?

Jakie ubezpieczenie turystyczne?

Zanim się zdecydujemy na ofertę danego ubezpieczyciela, powinniśmy najpierw zastanowić się, jakie ryzyka powinno uwzględniać ubezpieczenie podróżne. Tylko od początku stycznia do końca października 2020 roku ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego 600 razy podejmowali działania ratunkowe, a w 240 przypadkach prowadzone były one w ciężkich warunkach. Najczęściej interwencje konieczne były ze względu na upadek, potknięcie czy pogorszenie stanu zdrowia turystów. Istnienie ryzyka wystąpienia wypadku w górach sprawia, że zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia przed podróżą jest wręcz niezbędne. Oto co powinno obejmować ubezpieczenie na wyjazd, żeby gwarantowało nam wystarczającą ochronę:

  • Ubezpieczenie NNW – świadczenie może być wypłacone np. w przypadku złamań czy skręceń na górskim szlaku.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ochrona dotyczy szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego czy przez jego dzieci.
  • Sporty rekreacyjne – odszkodowanie możemy otrzymać, kiedy przydarzy się nam nieszczęśliwy wypadek na stoku albo spowodujemy szkodę osobie trzeciej.
  • Rozszerzenie ochrony o ryzyko związane z uprawianiem bardziej ryzykownych sportów – potrzebne jest, jeżeli uprawiamy aktywności wysokiego ryzyka, np. popularną wspinaczkę lub jazdę na nartach poza wyznaczonymi trasami.
  • Bagaż i sprzęt sportowy – uwzględnia kradzież z przechowalni lub pokoju hotelowego, lub zniszczenie bagażu wskutek zdarzeń losowych np. pożar, a także sprzętu sportowego wraz z ekwipunkiem i pokrowcami.

Decydując się na ubezpieczenie w góry, należy pamiętać o tym, żeby umowę zawrzeć odpowiednio wcześniej. Przy zakupie ustalamy, od kiedy ma działać ochrona. Nie nastąpi to natychmiast – ubezpieczyciel może ją zapewnić najczęściej od następnego dnia po opłaceniu składki.

Ubezpieczenie turystyczne można wykupić zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, ale osoba zawierająca umowę musi być pełnoletnia. Jeśli dojdzie do zdarzenia, które obejmuje ochrona ubezpieczeniowa, to należy je zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego i wówczas uzyskamy pomoc. Warto wcześniej zorientować się, jak należy się kontaktować w takich przypadkach z ubezpieczycielem i zapisać sobie numer infolinii alarmowej. To bardzo pomaga w sytuacjach stresowych, zwłaszcza że operator przejmuje na siebie organizację pomocy i pokrycie jej kosztów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ubezpieczenie OC

Najtańsze OC – musisz sprawdzić wszystkie możliwości

Poszukujesz polisy ubezpieczeniowej na samochód, a głównym warunkiem wpływającym na Twoją decyzję jest cena? W …