Zamek w Krasiczynie
Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie | fot.: stock.adobe.com

Przemyśl, Rzeszów, Sanok, Krosno i nie tylko – dla jakich atrakcji turystycznych warto wybrać się na Podkarpacie?

Podkarpacie, to niezwykła część Polski. Łączy w sobie piękno natury oraz sporą dawkę historii. Osoby poszukujące ciekawych miejsc, które można odwiedzić, zdecydowanie powinny wybrać właśnie ten region kraju. Podkarpacie może kojarzyć się przede wszystkim z Bieszczadami. Jednak to nie jedyna atrakcja, która czeka na podróżników w tej części Polski. Jakie miejsca powinny znaleźć się na liście wartych odwiedzenia?

Podkarpacie – w krainie zamków i pałaców

Obszar ten jest niezwykle bogaty, jeżeli chodzi o ilość zamków czy pałaców. Jednym z najsłynniejszych budynków tego rodzaju bez wątpienia jest pałac, znajdujący się w Łańcucie. Rozległa posiadłość wraz z całą zabudową należała niegdyś do rodu Lubomirskich. Kolejnym, wartym zwiedzenia, jest pałac w Baranowie Sandomierskim, zwany „Małym Wawelem”. Jeżeli mowa o podkarpackich zamkach, to warto również zajrzeć do Krasiczyna. Budowla otoczona jest przepięknym parkiem. Poza wspomnianymi zamkami na terenie Podkarpacia można znaleźć również kilka takich, które nie zachowały się do naszych czasów w tak dobrym stanie. Ruinami wartymi polecenia są: Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu czy Zamek Sobień, z którego rozpościera się malownicza panorama na dolinę rzeki San.

Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie. Wokół zamku znajduje się park o charakterze angielskiego parku krajobrazowego | fot.: stock.adobe.com

Poza szeregiem zamków i pałaców, na terenie Podkarpacia znajduje się również kilka skansenów oraz cerkwi. Karpacka Troja, to skansen położony w Trzcinicy. Warte odwiedzenia są także: Skansen w Markowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej czy ośrodek garncarski w Medyni Głogowskiej. A do cerkwi, które są swoistymi drewnianymi perłami, należą m.in., ta znajdująca się w Krempnej, Kotani czy Świątkowej Wielkiej.

Renesansowy pałac w Baranowie Sandomierskim
W Baranowie Sandomierskim znajduje się późnorenesansowy zamek, zwany Małym Wawelem | fot.: stock.adobe.com

Dla aktywnych i tych spragnionych beztroskiego relaksu

Do atrakcji, które każdego roku przyciągają na Podkarpacie rzesze turystów, należą Bieszczady. Ich górne partie porośnięte są połoniną, która zachwyca o każdej porze roku. Wiosną i latem jest niezwykle zielona, natomiast jesienią staje się rudo-brązowa. Najbardziej popularnymi szczytami są Tarnica i Halicz. Amatorzy wędrówek górskich powinni również wybrać się na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch. Sporą atrakcją będzie wybranie się na Małą i Wielką Rawkę, gdzie znajduje się miejsce styku trzech granic: polskiej, słowackiej i ukraińskiej. Miejsce, w którym w idealny sposób można połączyć aktywny wypoczynek z relaksem, jest jezioro, a właściwie Zalew Soliński. Coś dla siebie w okresie wakacyjnym znajdą tam fani sportów wodnych, a ci którzy wolą wygodnie ulokować się na leżaku również będą zadowoleni i na pewno znajdą miejsce na jednej z plaż wokół tego zbiornika wodnego.

widok z wielkiej rawki
Wielka Rawka jest atrakcyjnym miejscem widokowym | fot.: stock.adobe.com

W ramach odpoczynku wśród podkarpackich atrakcji warto również wymienić miejsca, gdzie można zadbać nie tylko o zdrowie, ale i urodę. Miejscowości uzdrowiskowe, bo o nich mowa jest do wyboru kilka. Tym, które cieszy się największą popularnością jest Polańczyk-Zdrój. Wspomniany kurort znajduje się nad Jeziorem Solińskim. Iwonicz-Zdrój, to kolejne uzdrowisko na mapie Podkarpacia. Jest jednym z najstarszych w Polsce. Z leczniczych właściwości borowiny, z której znany jest Horyniec-Zdrój, korzystał nawet król Jan III Sobieski. Pijalnie wód znajdują się również w Rymanowie-Zdrój czy Latoszynie-Zdrój.

Główne ośrodki miejskie Podkarpacia

Odwiedzając Podkarpacie szkoda byłoby nie odwiedzić jego głównych miast, czyli: Rzeszowa, Przemyśla, Krosna czy Sanoka. W każdym z nich znajduje się wiele atrakcji. W stolicy województwa podkarpackiego, czyli Rzeszowie znaleźć można, m.in.: Podziemną Trasę Turystyczną (która swój początek ma na rzeszowskim rynku), jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek, Synagogi Staromiejska i Nowomiejska, Muzeum Okręgowe czy przyjrzeć się z bliska najsłynniejszemu pomnikowi tego miasta, jakim jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego (jednak najczęściej nazywany zupełnie inaczej, ze względu na swój kształt). Będąc w Rzeszowie warto przejść się Aleją Pod Kasztanami, przy której stoją secesyjne wille. Kolejnym miastem, które ma sporo do zaoferowania odwiedzającym, jest Przemyśl. Tutaj również można się przespacerować podziemną trasą.

Rzeszów - pomnik Czynu Rewolucyjnego - Ogrody Bernardyńskie
Rzeszów – pomnik Czynu Rewolucyjnego – Ogrody Bernardyńskie | fot.: stock.adobe.com

Przemyśl ma do zaoferowania również znane Muzeum Dzwonów i Fajek, Twierdzę Przemyśl, Kopiec Tatarski, który jest doskonałym punktem widokowym, czy w końcu Zamek Kazimierzowski. Na terenie miasta znajduje się również wiele obiektów sakralnych: kościoły, klasztory, cerkwie czy synagogi.

Twierdza Przemyśl
Po obiektach Twierdzy Przemyśl biegnie czarny pieszy szlak turystyczny i Forteczna Trasa Rowerowa – zielony szlak rowerowy | fot.: stock.adobe.com

Będąc w Krośnie warto wstąpić do Centrum Dziedzictwa Szkła, bo to właśnie wyroby szklane są bardzo mocno kojarzone z tą miejscowością. W okolicy znajduje się również Muzeum Przemysłu Naftowego. Odwiedzając Podkarpacie nie sposób pominąć Sanoka. To malowniczo położona miejscowość w Dolinie Sanu, z bogatą historią. Zwiedzający znajdą tam wiele pięknych budynków: kościołów, kamienic czy Zamek Królewski. Znajduje się tu również muzeum z największym zbiorem twórczości Zdzisława Beksińskiego – najbardziej znanego sanoczanina.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Skansen
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Skansen | fot.: stock.adobe.com

Podkarpacie – naprawdę warto

Podkarpacie, to niezwykłe miejsce. Połączenie natury oraz historii. Malowniczych, a nie raz i niezwykle tajemniczych miejsc na tym terenie jest naprawdę dużo. A co najważniejsze, praktycznie każdy znajdzie tutaj coś, co będzie mu odpowiadało. Wystarczy jedna wycieczka, a Podkarpacie urzeknie swoim urokiem i sprawi, że z olbrzymią przyjemnością będzie się wracało, by zobaczyć i odkryć znacznie więcej.

NKO

Sprawdź także

Nawiedzony zamek Sucha Beskidzka

Małopolska – miejsca, w których straszy

Małopolska to nie tylko Kraków, Zakopane czy Wieliczka. Na turystów podróżujących do tego obfitego w …