Nawiedzony zamek Sucha Beskidzka
Anna Konstancja władająca zamkiem w Suchej Beskidzkiej zwana była przez swych poddanych Srogą Panią | fot.: stock.adobe.com

Małopolska – miejsca, w których straszy

Małopolska to nie tylko Kraków, Zakopane czy Wieliczka. Na turystów podróżujących do tego obfitego w atrakcje turystyczne miejsca czeka szereg tajemniczych miejsc, w związku z którymi krąży bardzo wiele legend i podań. Jeśli chcemy zobaczyć Małopolskę od innej, przerażającej stronie, sprawdź, do jakich nawiedzonych miejsc warto udać się podczas kolejnej wycieczki. Zwiedzanie miejsc,  w których straszy to doskonała rozrywka dla całej rodziny a dla dzieci niezapomniane przeżycie. To gdzie straszy w Małopolsce? 

Nawiedzony zamek w Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka to bardzo popularna destynacja na rodzinny weekend lub dłuższy urlop. Mało kto jednak ma świadomość, że tutejszy zamek nawiedza niesamowity gość. Chodzi tu o Annę Konstancję z Lubomirskich. Czarna dama była bardzo surowym włodarzem. Bez cienia zawahania skazywała swoich poddanych na chłostę czy wtrącony do lochów z każdego, nawet najbardziej błahego powodu. Nawet po śmierci, według podań tutejszych, Anna Konstancja nie daje ludziom spokoju. Podobno można ją spotkać na dziedzińcu zamku, ubraną w upiorną czarną suknię.

Zamek w Nowym Wiśniczu 

Nowy Wisnicz, Zamek.
Mimo że zamek był doszczętnie zniszczony, obecnie jest w bardzo dobrym stanie | fot.: stock.adobe.com

Jak widać, duchy często obierają sobie za swój dom przeróżnego rodzaju zamki i pałace. Nie inaczej jest w Nowym Wiśniczu, gdzie nocami na dziedzińcu tutejszego zamku spotkać można tureckich jeńców. W przeszłości, więzieni Turcy nie wiedzieli, w jaki sposób uwolnić się z niewoli, więc postawili na bardzo ryzykowne rozwiązanie, jakim jest odlot stworzonymi przez siebie skrzydłami. Projekt jednak miał wiele braków, co spowodowało rychłą śmierć każdego jeńca. Od tego czasu odwiedzający mogą w nocy dojrzeć ich próby ucieczki. 

Dolina Kościeliska

Skała Pisana
Ze Skałą Pisaną związana jest legenda. Tutaj miało znajdować się wejście do jaskini śpiących rycerzy spod Giewontu | fot.: Autorstwa Opioła Jerzy (Poland) – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=862577

Mało kto może sobie wyobrazić, że w tak malowniczym miejscu, jak Polskie Tatry możemy napotkać miejsca, w którym straszy. Przykładem takiej lokacji jest jedna z jaskiń w Dolinie Kościeliskiej, w której już od ponad tysiąca lat rycerze Bolesława Chrobrego czekają na jego sygnał do dalszej wędrówki. Ze względu na wzorowe maniery rycerzy, nie musimy się obawiać o swoje zdrowie czy życie, zwiedzając malownicze zakątki Doliny Kościeliskiej – podobno bywają tylko trochę hałaśliwe.

Z mrocznych, aczkolwiek prawdziwych historii warto odnotować także fakt, że pod Skałą Pisaną 21 lutego 1914 r. zastrzeliła się Jadwiga Janczewska, narzeczona Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Szpital w Nowym Targu

Nowy Targ to miejsce, które jest często odwiedzane przez osoby chcące odpocząć w górach, jednak stroniące od tłumów, które są charakterystyczną cechą Zakopanego i tamtejszych Krupówek. Warto jednak mieć na uwadze, że Nowy Targ to nie tylko miłe miejsce na spędzenie urlopu. Na terenie miasta znajduje się Opuszczony szpital, który już dawno temu stoi i niszczeje. Miejscowi mawiają, że od czasu do czasu słychać w nim dziwne i podejrzane odgłosy. Czy znajdziemy odwagę, by się do niego zapuścić?

ŁNA

Sprawdź także

zamek w niedzicy

Średniowieczna warownia nad jeziorem — Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Sądecczyzny. Większość turystów wybierających się nad jezioro …