zakopane jesienią
Wycieczka w polskie Tatry jesienią to świetny sposób na urlop — cisza, spokój i zdecydowanie bardziej przystępne ceny niż w sezonie | fot.: materiał partnera

Jesień w Tatrach – co warto zobaczyć?

Jesień, a szczególnie koniec września i początek października, to idealny moment na wykorzystanie ostatnich ciepłych dni, ciesząc się pięknymi widokami. Wiele osób uważa, że to właśnie Tatry najbardziej cieszą oko i szczególnie jesienią prezentują się wyjątkowo. Co warto zobaczyć o tej porze roku w Tatrach?

Dlaczego warto wybrać się w polskie góry właśnie jesienią?

Jest kilka powodów, dla których jesień to idealna pora na urlop w Tatrach — nie tylko ze względu na pogodę i piękne widoki. Warto wspomnieć, że na jesień góry się wyludniają. Wraz z końcem wakacji i urlopów możemy rozkoszować się ciszą i spokojem. Nie bez znaczenia są też koszty urlopu. Poza szczytowym sezonem możemy liczyć na bardziej atrakcyjne ceny zarówno noclegów, jak i posiłków w restauracjach. Wszystko to sprawia, że jesienny urlop jest doskonałym pomysłem na relaks.

Co zobaczyć w Tatrach jesienią? Najlepsze trasy

Zarówno wrzesień, jak i październik to najlepsze miesiące na poznawanie tatrzańskich tajemnic! Głównie ze względu na fakt, że nie musimy przeciskać się przez tłumy turystów. Przede wszystkim nie bójmy się eksperymentować ze szlakami. Zarówno Dolinę Kościeliską, Chochołowską, jak i Czerwone Wierchy możemy podziwiać z różnych perspektyw. Warto tu wspomnieć o przejściu zapierającej dech w piersiach trasy z Doliny Kościeliskiej przez Tomanową. Na początku października, kiedy zbocza Wierchów porasta ruda trawa, możemy liczyć na niezapomniane widoki.

Z Doliny Kościeliskiej możemy też przejść na Polanę na Stołach. Z masywu zauważymy przepiękny pejzaż na Giewont i Czerwone Wierchy, który o tej porze roku zapiera dech w piersi. Jeśli natomiast jesteśmy osobami początkującymi, możemy też odwiedzić Szpiglasowy Wierch słynący właśnie z niepowtarzalnego krajobrazu. 

Jesienna wycieczka nad Morskie Oko

Najsłynniejsze tatrzańskie jezioro jest położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1393 m, u podnóża najwyższych szczytów Tatr. Morskie Oko niegdyś było nazywane przez górali Rybim Stawem. Choć to popularne miejsce, zdecydowanie warto zobaczyć je także w jesiennej osłonie. Możemy podziwiać tam Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i strzelistą sylwetkę Mnicha, która wyraźnie odróżnia się na tle całego krajobrazu. Choć jesienią nie ma tam tłumów, mimo wszystko warto zaplanować wycieczkę na Morskie Oko w środku tygodnia.

Gdzie na obiad po spacerze? Restauracja w centrum Zakopanego

Po malowniczych, ale wyczerpujących spacerach warto coś zjeść. Warto zwrócić uwagę na restaurację Góralski Browar, która znajduje się w idealnej lokalizacji — na zakopiańskich Krupówkach. Ogromną jej zaletą jest możliwość podziwiania pięknych widoków z tarasu, ponieważ znajduje się na trzecim piętrze galerii. Restauracja nawiązuje wystrojem do góralskiego stylu, zapewniając jednocześnie swoim gościom maksymalny komfort.

Podsumowanie

Wycieczka w polskie Tatry jesienią to świetny sposób na urlop — cisza, spokój i zdecydowanie bardziej przystępne ceny niż w sezonie. Nie czekaj na sezon zimowy, kiedy w Zakopanem jest mnóstwo turystów — wybierz się w Tatry wczesną jesienią!

Materiał partnera

Sprawdź także

widok na Tatry

Urokliwe szlaki i atrakcje turystyczne w polskich górach – które miejsca naprawdę warto zobaczyć?

Corocznie górskie szlaki są oblegane przez masę turystów. Nic dziwnego, gdyż polskie góry są naprawdę …