widok na Tatry
Piesze wędrówki są doskonałym sposobem, aby się odprężyć, pooddychać świeżym górskim powietrzem i napawać się niesamowitym pięknem natury | fot.: stock.adobe.com

Urokliwe szlaki i atrakcje turystyczne w polskich górach – które miejsca naprawdę warto zobaczyć?

Corocznie górskie szlaki są oblegane przez masę turystów. Nic dziwnego, gdyż polskie góry są naprawdę piękne, a widoki zapierają dech w piersiach. Najpopularniejsze wśród turystów są oczywiście najwyższe góry w Polsce, czyli Tatry. Urokliwe doliny, górskie potoki i jeziora oraz masywne granie przyciągają turystów jak magnes. Ale polskie góry to nie tylko Zakopane i Tatry, ale równie piękne Pieniny lub Beskidy. Niezależnie który kierunek wybierzemy, na pewno uda nam się odpocząć od miejskiego zgiełku. Piesze wędrówki są doskonałym sposobem, aby się odprężyć, pooddychać świeżym górskim powietrzem i napawać się niesamowitym pięknem natury.

Tatry – góry dla wędrowców i spacerowiczów

Najwyższe polskie góry, wśród których królują Rysy z wierzchołkiem o wysokości 2499 m n.p.m. Tatry dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie. Polska część łańcucha górskiego jest mniejsza niż słowacka, ale znajduje się tutaj mnóstwo urokliwych miejsc, do których doprowadzą nas górskie szlaki. W zależności od doświadczenia w obcowaniu z górami każdy znajdzie coś dla siebie. Bardziej wprawni turyści mogą wybrać się w Tatry Wysokie, aby zdobyć najwyższy szczyt Polski. Jest to wyprawa, do której jednak należy się odpowiednio przygotować, mieć doświadczenie w poruszaniu się po górach i odporność na ekspozycje. Trasa spod Schroniska nad Morskim Okiem na sam szczyt Rysów zajmie jakieś 4,5 godziny w jedną stronę, dlatego warto wyruszyć wczesnym rankiem. Można również przenocować w schronisku pod Wagą po słowackiej stronie, ale trzeba pamiętać o śpiworze. Oprócz tego dla bardzo wymagających i zaprawionych w górskich wojażach jest jeszcze Orla Perć. Jest to najtrudniejszy szlak w polskich górach, którego przejście zajmuje około 8 godzin. W niektórych miejscach tworzą się kolejki, zwłaszcza przy drabinkach, gdyż mimo niebezpieczeństwa, szlak ten cieszy się dużym powodzeniem.

Panoramę Tatr Wysokich świetnie widać z Kasprowego Wierchu. Jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach, z racji tego, że można na niego wjechać kolejką. Na wysokości 1987 m n.p.m. można podziwiać piękną, górską panoramę, zobaczyć Giewont z innej perspektywy, a także zjeść coś ciepłego w restauracji, która znajduje się na szczycie. Jeśli chcemy zdobyć szczyt na własnych nogach, wówczas należy przygotować się na około 3,5-godzinną wędrówkę.

Widok na Morskie Oko
Widok na Morskie Oko | fot.: stock.adobe.com

Niemal na granicy między Tatrami Wysokimi a Zachodnimi znajduje się najbardziej znany szczyt górski w Polsce, czyli Giewont. Świetnie widoczny z centrum Zakopanego szczyt przypomina kształtem śpiącego rycerza. Legenda głosi, że rycerz ten obudzi się, gdy Polska będzie go potrzebować w momencie zagrożenia. Na wierzchołku znajduje się wielki krzyż, który ma aż 15 metrów wysokości. Na Giewont dostaniemy się trzema szlakami, a przed samym szczytem znajdują się łańcuchy, gdzie w sezonie tworzą się ogromne kolejki turystów chcących dostać się na szczyt.

W Tatrach oprócz gór są bardzo urokliwe doliny, z których najpopularniejsze to Dolina Kościeliska oraz Dolina Chochołowska. Dolina Chochołowska jest najdłuższą doliną w polskich Tatrach. Około 10 kilometrów długości to aż nadto na przyjemny spacer z całą rodziną. Znajduje się tam również schronisko PTTK, w którym odpoczniemy i zjemy ciepły posiłek. Dolina Kościeliska przyciąga natomiast licznymi atrakcjami jak Wąwóz Kraków, Smerczyński Staw oraz aż pięć jaskini dostępnych dla ruchu turystycznego.

Babia Góra – wysoka, dostojna i samotna

Najwyższym szczytem w Polsce poza Tatrami jest Diablak (lub też Babia Góra) – ma 1725 metrów wysokości. Masyw znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, który w 1977 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery przez UNESCO. Aby dostać się na szczyt, można wybrać jeden z czterech dostępnych szlaków. Nie są one szczególnie wymagające, oprócz żółtego szlaku prowadzącego Percią Akadamików. Tutaj trzeba mieć jednak trochę obycia z łańcuchami, które pomagają piąć się do góry. Podczas wędrówki można odpocząć w schronisku PTTK Markowe Szczawiny. Wiele osób decyduje się na wyprawę na szczyt nocą, aby zdążyć na przepiękny wschód słońca. Ze szczytu przy dobrej pogodzie można zobaczyć panoramę Tatr, Beskidy, a nawet przedmieścia Krakowa.

Babia Góra
Najwyższym szczytem w Polsce poza Tatrami jest Diablak (lub też Babia Góra) – ma 1725 metrów wysokości | fot.: stock.adobe.com

Pieniny – spływ Dunajcem, Sokolica i Trzy Korony

Największą atrakcja w Pieninach jest spływ tratwą Przełomem Dunajca. Dwugodzinny spływ pozwoli podziwiać wspaniałe widoki oraz posłuchać opowieści flisaków. Jeśli chodzi o góry, to najczęściej turyści wybierają Trzy Korony, gdzie znajduje się platforma widokowa oraz Sokolicę, na której znajduje się słynna sosna. Niestety w 2018 roku śmigłowiec podczas akcji ratunkowej uszkodził koronę drzewa.

Do pienińskich atrakcji należą również niewątpliwie zamek w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy. Zamek, a właściwie ruiny zamku w Czorsztynie można zwiedzać indywidualnie, bez przewodnika. Zamek w Niedzicy jest natomiast doskonale zachowany i na pewno warty zwiedzenia z przewodnikiem, który zapozna nas z historią zamku.

Dunajec
Największą atrakcja w Pieninach jest spływ tratwą Przełomem Dunajca | fot.: stock.adobe.com

Polskie góry są piękne, dlatego chętnie odwiedzane nie tylko przez polskich turystów. Na południu Polski w odległości nie większej niż 100 km od siebie można zwiedzić wszystkie powyższe miejsca i oczy pięknymi krajobrazami. Najpopularniejsze miejsca są co prawda oblegane przez turystów, ale warto choć raz je odwiedzić. Chcąc ominąć tłok na szlakach i kolejki, można zaplanować wędrówki na wrzesień. Turystów jest zdecydowanie mniej, a jesienne kolory jeszcze bardziej podkreślają piękno natury, mieniąc się w ostatnich promieniach babiego lata.

RMA

Sprawdź także

zakopane jesienią

Jesień w Tatrach – co warto zobaczyć?

Jesień, a szczególnie koniec września i początek października, to idealny moment na wykorzystanie ostatnich ciepłych …