W roli dziennikarki występuje pięciokrotnie nominowana do Oscara Amy Adams | fot.: HBO

Ostre przedmioty – czyli spodziewaj się niespodziewanego

Już w najbliższy poniedziałek, wraz z amerykańską premierą, polscy widzowie będą mogli zobaczyć pierwszy odcinek najnowszej produkcji HBO. Ostre przedmioty (Sharp Objects) to miniserial nakręcony na podstawie powieści Gillian Flynn z Amy Adams w roli głównej. 

Nominowana do 5 Oscarów Amy Adams i Jean-Marc Vallée (reżyser serialu HBO Wielkie kłamstewka, Witaj w klubie) – ten duet reżysersko-aktorski jest niemal gwarancją sukcesu. Dodajmy jeszcze scenariusz oparty na książce Gillian Flynn, twórczyni bestsellerowej Zaginionej dziewczyny. Zdecydowanie produkcja HBO zapowiada się na jeden z najmocniejszych seriali tych wakacji.

Dziennikarka Camille Preaker (Amy Adams) wraca do rodzinnego Wind Gap w stanie Missouri, aby przygotować materiał o morderstwie dwóch dziewczynek. Jednak wyprawa do niewielkiej mieściny oznacza nie tylko zmierzenie się z makabrycznymi zbrodniami, ale przede wszystkim z własną, trudną historią. Wycofana Camille to  kobieta uzależniona od alkoholu, mająca w swoim życiorysie pobyt w szpitalu psychiatrycznym, znajdująca ucieczkę od demonów przeszłości w samookaleczaniu się. Śmierć nieodżałowanej siostry i niepoukładane relacje z matką dopełniają obrazu tej skomplikowanej osobowości.

Ostre przedmioty
Amy Adams skupia na sobie całą uwagę od pierwszej chwili. Trochę zaniedbana, za dużo pijąca, emanująca smutkiem Camille musi uporać się z demonami z przeszłości| fot.: HBO

Amy Adams skupia na sobie całą uwagę od pierwszej chwili. Jest niezwykle oszczędna w stosowaniu środków aktorskiego wyrazu, ale kiedy budzi się na tęgim kacu, widz sam czuje mdłości. Wiemy, ile trudu kosztuje ją utrzymanie pionu i kamiennej twarzy. Nie znamy jeszcze jej wszystkich tajemnic, ale udziela nam się dojmujące uczucie niepokoju.

Wraz z przybyciem w rodzinne strony ukazują nam się kolejne postaci. Pojawia się apodyktyczna, nieco histeryczna, matka grana przez Patricię Clarkson, która w swoim bajecznym wiktoriańskim domu, prezentuje się jak eteryczna postać z innego wymiaru albo przynajmniej z horroru.

Patricia Clarkson w roli matki wygląda jak postać z innego świata | fot.: HBO

Wielką ciekawość budzi także przyrodnia siostra dziennikarki, tajemnicza nastolatka Amma grana przez Elizę Scanlen. Potencjał romansowy niesie ze sobą z kolei znajomość z początkowo dość bezbarwnym, ale niezwykle przystojnym Chrisem Messiną w roli znudzonego detektywa z wielkiego miasta.

Detektyw z wielkiego miasta, który przyjeżdża wspomóc śledztwo i inteligentna dziennikarka – czy będzie romans? | fot.: HBO

Osobnym tematem staje się samo Wind Gap. Duszne, klaustrofobiczne miasto na południu Stanów, w którym każdy ma swoje tajemnice. Miejsce, z którego po prostu trzeba uciec. Zwłaszcza jeśli ma się jakąś skazę w życiorysie.

Ostre przedmioty w reżyserii Jeana-Marca Vallée to film twórczo podchodzący do literackiego pierwowzoru i doskonale wykorzystujący wszystkie możliwości, jakie daje filmowa adaptacja. Wprowadza niepokojące reminiscencje z przeszłości Camille, wrzuca estetyczne smaczki (dom rodzinny i jego miniaturowa wersja w postaci domku dla lalek, posągowa matka Camille, pięknie nasycone światłem sceny jazdy na wrotkach), całość obleka w klimatyczną muzykę, Adams zaś działa na widza jak magnes. I choć podobnych historii kino i telewizja znają całkiem sporo, to wydaje się Ostre przedmioty niejednym nas jeszcze zaskoczą.

Ostre przedmioty (Sharp Objects) to ośmioodcinkowy miniserial HBO, którego premiera odbędzie się 9 lipca w HBO i HBO GO | fot.: HBO

O serialu:

Ostre przedmioty (Sharp Objects) to ośmioodcinkowy miniserial HBO, którego premiera odbędzie się 9 lipca w HBO i HBO GO.

W roli dziennikarki występuje pięciokrotnie nominowana do Oscara Amy Adams (American Hustle, Mistrz). W produkcji występują także: Patricia Clarkson (serial HBO Sześć stóp pod ziemią, Party), Chris Messina (serial HBO Newsroom, Operacja Argo), Elizabeth Perkins (serial Trawka), Matt Craven (Życie za życie, Deja Vu), Henry Czerny (serial Dynastia Tudorów) oraz Eliza Scanlen, Taylor John Smith, Sophia Lillis i Madison Davenport.

Ostre przedmioty wyreżyserował Jean-Marc Vallée (serial HBO Wielkie kłamstewka, Witaj w klubie), który jest także współautorem serialu. W pracach nad scenariuszami odcinków brali udział zarówno Marti Noxon będący showrunnerem produkcji, a także autorka powieści Gillian Flynn (Zaginiona dziewczyna). Producentami wykonawczymi są Jason Blum, Charles Layton i Jessica Rhoades, jak również Amy Adams, Gillian Flynn, Marti Noxon, Jean-Marc Vallée, Nathan Ross oraz Gregg Fienberg. Obraz jest koprodukcją Entertainment One (eOne) oraz Blumhouse Television.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

ASICS premiera

Najbardziej komfortowe buty do biegania*ASICS GEL-NIMBUS 25 wkracza do gry

Ocenione przez biegaczy jako nr 1 pod względem wygody w niezależnym teście przeprowadzonym przez The …