Książki dla dzieci na lato
Jeśli twoje dziecko ma w sobie coś z mola książkowego i chętnie sięga po fascynującą lekturę, warto zaopatrzyć się w księgarni lub bibliotece w ciekawe powieści, które jednocześnie będą uczyć i bawić | fot.: Fotolia

Książki? To wcale nie nuda!

Wakacje trwają, pogoda coraz bardziej dopisuje – cóż więcej potrzeba do szczęścia? Koniec roku szkolnego to dla dzieciaków ekscytacja i radość spowodowana czasem wolnym, jak jednak wykorzystać ten czas produktywnie? A może czeka cię długa podróż z dzieckiem i przeraża cię wizja smartfona w dłoni przez kilka godzin non-stop? Jeśli twoje dziecko ma w sobie coś z mola książkowego i chętnie sięga po fascynującą lekturę, warto zaopatrzyć się w księgarni lub bibliotece w ciekawe powieści, które jednocześnie będą niezapomnianą przygodą.

Trochę przygód, trochę fantastyki

Na początek współczesna klasyka: powieść polskiego autora, która choć napisana kilkanaście lat temu, została ostatnio „zreaktywowana”. Mowa tutaj o książce „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki. Cała seria, bo mowa tutaj o 10 (aż!) tomach, napisana w bardzo przystępny sposób, zachęca wręcz do sięgnięcia po kolejne części. Opowieść o magicznym drzewie, które powalone przez burzę zostało wykorzystane do wykonania przedmiotów codziennego użytku. W pierwszym tomie mamy do czynienia z czerwonym krzesłem, które znajdując się w posiadaniu dzieci wprowadza je w magiczny i zaczarowany świat przygód. „Minusem” książek pana Maleszki jest to, że zdecydowanie za szybko się je czyta. Zdecydowanie jest to seria nie tylko dla najmłodszych, choć zawiera w sobie to, co każde dziecko lubi najbardziej: magię, pusty dom bez rodziców i ciągłe przygody. Warto wspomnieć, że autor wyreżyserował serię filmów lubianych i docenianych na całym świecie.

Literatura lat 90 czyli…Koszmarny Karolek

Zdecydowanie książka, która wyszła z mody, a jej widok na sklepowych półkach nie jest powszechny. Francesca Simon napisała serię książek o tytułowym koszmarnym Karolku, która bawi i jednocześnie uczy. Twoje dziecko pokocha przygody tego niesfornego chłopca, który nikogo nie słucha, ciągle wpada w kłopoty i nic mu się nigdy nie zgadza. Wbrew pozorom nie jest to książka, która demoralizuje, na końcu każdej przygody jest morał i nauka dla naszego bohatera. Idealna na nudę i deszczowe dni, kiedy wszystko wydaje się przytłaczające. Gwarantuje dużą dawkę śmiechu i zabawy.

13-pięter? To nie wróży nic dobrego!

Kolejna powieść, która musiała znaleźć się na tej liście to „13-piętrowy domek na drzewie” autorstwa Andy Griffiths, w najbardziej zabawny sposób z możliwych opowiada o przygodach Andy i Terry, którzy mieszkają w trzynastopiętrowym domu na drzewie. A co w tym domu można spotkać? Książka niezwykle porusza wyobraźnię, ponieważ na kolejnych piętrach znajdziemy kręgielnie, oczko wodne, tajemne laboratorium i wiele innych niesamowitych pomieszczeń. Po przeczytaniu twoje dziecko będzie marzyć, aby zamieszkać dokładnie w takim samym. W opisach domku jest coś tak interesującego, że opowieść z łatwością wciągnie również dorosłych. Andy Griffiths posiada na koncie również wiele innych, sympatycznych książek idealnych dla dzieci.

Pokaż dziecku świat magii (jeśli jeszcze go nie zna)

Pozycja obowiązkowa i idealna aby zaszczepić w młodym człowieku miłość do książek. Seria książek „Harry Potter” podbiła serca milionów ludzi w każdym wieku. Jeśli znasz film – warto również sięgnąć po tę lekturę, która pochłonie twoje dziecko w całości. Jeśli jeszcze twoja pociecha nie poznała niesamowitego świata czarodziejów, wakacje to idealny moment aby mu go pokazać. Być może w rankingu jest to dosyć „oklepany” motyw, ale jednocześnie najprostsze i najbardziej oczywiste często wypada nam z głowy. W związku z tym powieść J.K. Rowling również musiała się tu znaleźć.

Sielanka na wsi, czyli Dzieci z Bullerbyn

Klasyka jeśli chodzi o lektury dla najmłodszych, ale jakże wyjątkowa to powieść. Bardzo relaksująca w opisy, pokazuje życie dzieciaków na wsi, które wpadają na różne szalone pomysły. Budują tunele w sianie, łączą dwa domy między sobą. Książka idealna, ponieważ zawiera w sobie wiele opisów gier, które twoje dziecko z radością wykorzysta w trakcie wakacji na świeżym powietrzu. Astrid Lindgren zawarła w tych przygodach radość, spokój i szczęście a jednocześnie niesamowite wspomnienia i przygody. Warto zaproponować ją młodym czytelnikom, ze względu na unikatowy sposób przedstawiania tej prawdziwej, dziecięcej radości, która w dobie telefonów komórkowych i komputerów zaciera się w najmłodszych.

 

Z tymi książkami na pewno wakacje twojego dziecka będą niezapomniane, wypełni nimi czas wolny i przeżyje niesamowitą przygodę. Być może odkryje w sobie pasję do czytania, a może wpadnie na zaskakujący pomysł, do którego skłoniła go wybrana przez was lektura? Warto zachęcać najmłodszych do książek, warto pamiętać, że rozwijają wyobraźnię i ułatwiają naukę w szkole. Miłego czytania!

KPR

Sprawdź także

książka dla dzieci 7-13 lat

10 najlepszych książek dla dzieci w wieku 7-13 lat, które pobudzają wyobraźnię i rozwijają kreatywność

Szukasz inspiracji na książki dla dzieci 7-13 lat, które zachęcą młodego czytelnika do odkrywania literatury …